EKSOT123

Je pro plavání výhodnější horizontální, nebo vertikální ocasní ploutev?

Vzácnější horizontálně posazenou ocasní ploutev mají kromě mořských panen např. mořské krávy a kytovci. Může to mít nějaké výhody, nebo je to spíš nevýhoda?

Odpovědi
Dochy

Neřešil bych jestli je to lepší nebo horší. Ryby maj svislou, savci vodorovnou. Můžeme spekulovat nakolik to odpovídá jejich životu – ryby se drží často ve své hloubce, zatímco pro savce je životně důležité se dostat nahoru za vzduchem a pak zas zpět. Ale je to jen spekulace. U savců pokud vím je ocasní ploutev z přeměněných zadních končetin a jak asi tušíš, savci mívaj ty zadní končetiny zpravidla vedle sebe a ne za sebou 😉

EKSOT123

https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/1998/cislo-4/proc-velryby-neplavou-jako-ryby.html

EKSOT123

Dochy, díky. Jsou to tu samí lenoší, nikomu se nechce s takovými dotazy babrat. Akorát s těma přeměněnýma zadníma končetinama je to sice dobrý nápad, ale ve schválně jsem se díval a ve více zdrojích píší, že zadní končetiny jim zakrněly. Dokonce nejde ani o přeměněný ocas. Na rozdíl od ryb, mají savci ocas bez kostí, je to prý kožní útvar vyztužený vazy. Rychlostní rybí rekordmani prý plavou až 110 km/h, savci do 60 km/h. Ale u většiny ryb jsou rychlosti mnohem menší a např. naše domácí ryby kromě pstruha prý umí jen do 10 km/h.