Metalman

Je pravdou, že Česká kotlina byla vytvořena dopadem vesmírného tělesa zhruba před 1 miliardou let?

V roce 1983 vyslovil M. D. Papagiannis z Bostonské univerzity na základě družicových snímků Evropy názor, že Čechy jsou vlastně obrovským kráterem o rozměrech zhruba 200×300 km. Proto mají Čechy unikátní tvar věnčený ze všech stran horami i jedinečnost v tom, že z jejich území všechny řeky odtékají, ale žádná nepřitéká.

Nejlepší odpověď
baghira

Teorií je několik, stačí si vybrat.

http://www.mu­zeumcb.cz/kni­hovna/?slozka=9&de­tail=360

Historie Českého masívu podle nově navrženého scénáře začala v dávné době dopadem meteoritu o rozměru zhruba poloviny Prahy. O prožitku meteoritického úderu, který se odehrál v období, kdy život na planetě teprve nesměle začínal, nám vyprávějí české skály, nerosty a zvláštní zemský útvar, kterým je Česká kotlina.

http://21stole­ti.cz/blog/200­6/01/20/co-to-pada-z-kosmu/

Na satelitních snímcích Evropy vidíme střední Evropu jako nápadnou kotlinu lemovanou pohořími. Právě pro tento tvar je někdy Česká kotlina považována za možného kandidáta na velkou impaktní strukturu, kam mohlo někdy před více než dvěma miliardami let dopadnout velké těleso. To jsou však pouhé vědecky nepodložené spekulace.
Naše pohoří prostě nemůžeme pokládat za zdvižený lem kráteru, protože Krušné hory jsou zcela mladé, vyzdvižené teprve na konci třetihor a hlavně během čtvrtohor. Krkonoše a Šumava zas prodělaly do dnešní podoby složitý vývoj, od několikerého zdvihu přes několikeré zarovnání. Sledujeme-li geologický vývoj našeho území, prostě nenajdeme časový úsek, kdy by k takové katastrofě mohlo dojít.

Další odpovědi
pokazdejinak

co si pamatuju ze školy, tak v třetihorách začalo v Evropě a Asii vrásnění, které zdvihlo Alpy, Karpaty (vč. Tater), Atlas, Pamír, Himálaj atd. a které vlastně trvá doteď – nemusela to být žádná katastrofická jednorázová událost
současná česká kotlina byla tvořená tvrdými vrstvami, které se při vrásnění nezvlnily, ale polámaly – a protože se to dál tlačilo, některá deska se propadla (naše zaprděná kotlina), jiná zdvihla… vznikly tak taky hory, ale nižší a ne s ostrými vrcholy
tolik suchá teorie – ale podle mě docela sedí a nemám potřebu hledat v tom nějakou senzaci :)