sesednizkola

Je pravda, že zatímco dříve bránila v úspěchu v životě komunistická strana, dnes člověku brání jen vlastní neschopnost?

Když strana někomu z politických důvodu například znemožnila studium, nešlo podnikat atd.

Co myslíte, co v úspěchu brání dnes?

Přeci jen si myslím, že když někdo lepí dárkové zapalovače k cigarum ve fabrice tak je to jen jeho vlastní rozhodnutí. Úspěšný vedoucí firmy nemůže být každý, ale přeci nejde někomu dát stejné podmínky jen protože je třeba úplně pitomej a nic jiného by nezvládl, i když za to on sam nemůže. A i z 12 na účet se dá v pohodě přežít a našetřit na černé dny, když člověk nechlasta a nepůjčuje si.

Co se děje v dnešní době tak špatného, že někdo starší kdo již něco zažil, a na koho by se mělo pohlížet jako na studnici moudrosti může úplně vážně pronášet věty typu „dřív jsme nemohli vycestovat, dnes na to nemáme peníze. Za komunistů byla práce, bylo líp.“

Samozřejmě mě zvedla ze židle otázka Gecca jestli bylo líp za komunistů. Tolik demagogie, nesmyslů a brečeni nad vlastní neschopností se tady v jedné otázce schází málokdy.

Stejně jak se nadává na OKD, že to rozkradli zlí kapitalisti a chudáci horníci přicházejí o práci. Nenápadně je, že produkovala něco o co už dnes nikdo nestojí a jednoduše zkrachovala. Nedojde jim, že pokud se stane tato situace, je horník v OKD úplně pro tu firmu bezcenný a bude muset jídlo dělat něco užitečného po čem bude poptávka.

To samé i u ostatních firem. Produkty, které nikdo nekupoval, zavřené tradiční restaurace, do kterých nikdo nechodil.

Ale můžou za to přece zlí kapitalisti, ti oškliví podnikatelé v čele s Kalouskem.

Někde v diskuzi (ne tady) jsem četl zcela vážně myšleny názor, že za komunistů bylo líp, protože kdo držel hubu a krok tak tomu nic nedělali. proto tedy nechápe, co pořád stěžují lidí na komunisty si. A že zase zavládne červená, protože lidé v Česku nemají co jíst a dělníků je víc. No nevím teda.

OK, díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Všechno má své plusy i mínusy. Dříve některým lidem bránila ve vzdělání KSČ, dnes jsou to peníze. Ne každý si může dovolit financovat studium. Dřív se uplatnil líp neschopný ale uvědomělý blb a odbornost byla až na druhém místě. Dnes má možnost uplatnit se každý schopný člověk, ale musí mít tvrdé lokty a chodit i přes mrtvoly. Morálka a čest je přítěž. Každý chleba je o dvou kůrkách. Každý ať si vybere, co je lepší.

Další odpovědi
ten který je

Opravdu si myslíte že je dnes tady tak rozvinutá demokracie třeba jako ve Švýcarsku?Myslíte si že se můžou mladí lidé svobodně vyjádřit o čemkoli,aniž by riskovali nepříjemnosti ze strany jejich nadřízených ve školách či v nadnárodních firmách?Ona ta historie se začíná opakovat a není to jen o tom,zda bude co do hrnce.

led

Ak pozriem len na nadpis otázky – odpoveď zni: Nie, nie je pravda ani jedno tvrdenie v nadpise.
1 – aj v období pred Veľkým treskom, aj v súčasnosti platilo a platí:
k úspechu nestačí len chcieť, ale aj čin. Kto chce byť úspešný musí konať, byť aktívny. Úspešný človek, nejde tou rozprávkovou vyhladenou, ľahkou cestou, ale cestou plnú prekážok, musí mať silu a vôľu ich prekonať, len tak dosiahne svoj cieľ.
2 – čo je to vlastne úspech? Na jeho definíciu je veľa rôznych, miestami protirečivých názorov.
3 – Krásne napísal Kepler: „Dříve některým lidem bránila ve vzdělání KSČ, dnes jsou to peníze.“ všimnite si slovo: „některým“, nie ako vy zovšeobecňujete.
4 – za všetkým hľadaj človeka, nie systém, pretože aj systém tvoria ľudia.

aliendrone

Tohle záleží na vlastní zainteresovanosti, ambicích a postoji.

Nelze odsuzovat lidi, kteří byli spokojeni s tím, že si „odkroutili svých 8 hodin“, a pokud nedělali systému potíže, nemuseli se bát o práci, nemuseli se bát „co když onemocním“, věděli, že do důchodu půjdou nejpozději v 60 (nebo třeba už v 54 jako ženy se 3 a více dětmi), byty zdarma, léky zdarma, že uložené peníze ve spořitelně jim zůstanou atd. atd. – systém měl zkrátka VELKÉ sociální jistoty, které jim chybí a to že nyní mají možnost se např. politicky angažovat dle vlastního uvážení (tedy JINAK, než po „stranické linii“) je jim úplně šumák, protože pro ně je zkrátka důležitější najít ráno auto tam, kde ho večer zaparkovali, no.

ÚPLNĚ JINAK to vidí ti, kterým systém „bránil v rozletu“ – ať již z politických či jiných důvodů. Ovšem to neznamená, že jde vše „na jedničku“ – mnohý český výrobce PRAVDIVĚ vzdychá – „Nojo, nyní mi už nebrání v podnikání, ale o je mi to platné, když mi systém do toho hází vidle? Jak mám konkurovat čínské produkci, když mi stát naloží na hrb tisíc předpisů, povinností co všechno a jak ekologicky, hygienicky, bezpečnostně atd. MUSÍM, zatímco Číňané na to zvysoka prdí? (A díky tomu udělají vše MNOHEM levněji!) To je jako "férový závod v běhu“ s tím, že já si na záda naložím 2 pytle cementu, zatímco soupeř ne. A systém, který by se o své občany měl starat (protože si ho k tomuto účelu PLATÍ daněmi!) – neříkám, aby jim „nadržoval“, jde pouze o ROVNÉ konkurenční podmínky – jim místo toho tak akorát víš co – a to v LEPŠÍM případě, v horším jim rovnou hodí kacek pod nohy… ;) :D :D

Takže já to vidím podobně jako mosoj (jen bych z toho vynechal ty „obecné kapitalisty“, protože ti za to povětšinou NEMOHOU [s vyjímkou těch globálních]. Formuloval bych to asi takto: „Z JEDNÉ ŽUMPY JSME PŘELEZLI DO JINÉ!“ Nebo již legendární: „Ze systému ZHOVADILÉ TOTALITY jsme přešli k systému TOTÁLNÍ ZHOVADILOSTI!“ :D :D :D

nyjono

Na toto existuje více názorů a odpovědí.
Asi nebudou souhlasit mnozí zaměstnanci či ti, kterým něco nebo někdo v úspěchu zabránilo.
Znám a ve svém okolí i mám lidí, kteří, ač neradi, přiznali, že v podstatě se ó nic snažit nechtějí. Chtějí si jen užívat života a moc na to užívání nemají, tak nadávají na vedoucího, systém, politickou situaci a vše okolo.
A naopak znám také několik lidí, kteří překonali překážky sociální, rodinné, zdravotní a jsou úspěšní v mnoha směrech.

ivzez

Odpověď na otázku: Ne. není to pravda.

Tehdy mohlo studovat méně lidí, ale podle mne
to spíše odpovídalo situaci. Ne každý, kdo dnes
vystuduje VŠ (míním pěti-/šestileté studium),
by toto studium zvládl tehdy (byly vyšší nároky).

Úroveň vzdělání byla v řadě oborů vyšší → někdejší maturitě
dnes ± odpovídá bakalář. A podobně je to i s dalšími věcmi.

Bránění ve studiu:
Neznám vlastně nikoho, kdo by tehdy nevystudoval.
Slyšela jsem o nepřijetí na školy apod., ale zároveň vím
o lidech, kteří i přes tyto překážky vystudovali.
Šli na rok, dva někam pracovat a na VŠ se dostali později.
[Kdo o studium opravdu stál, našel si cestu i tehdy.]

___

Nezaměstnanost je problém kapitalismu.
Vedení firma, které ví, že bude muset utlumit těžbu nebo výrobu,
by podle mne mohlo (nebo mělo??) v předstihu začít uvažovat
o náhradním programu.

Nejde o to, že je „bezcenná“ některá profese.
Problém vidím v tom, že pro některé (vím, že
ne pro všechny) kapitalisty jsou bezcenní lidé.

Druhý problém je v tom, že i lidé bez práce (např. bývalí
horníci z OKD) musí živit sebe i své rodiny.

Málokdo z těch, kteří hájí „tržní systém“ bez ohledu na člověka (na lidi),
si uvědomuje, že na zavírání podniků a propouštění doplácíme všichni
formou sociálních dávek apod.

Tehdy ani teď nebylo všechno jenom špatné nebo jenom dobré.
Něco bylo lepší (z mého úhlu pohledu) tehdy, něco je lepší teď.

Je těžké to rozebírat, je tu málo prostoru a navíc je to otázka
názoru, případně různých úhlů pohledu různých skupin lidí.

_________

Poznámka:
Nelíbí se Vám zjednodušování typu
„rozkradli to ti zlí kapitalisti“.
Bylo by dobré nedělat totéž …

Stingo

Spousta lidí chodí řádně do práce a dělá svojí práci dobře, ale nedostane za to adekvátně zaplaceno. Ne každý má hlavu na to, aby vystudoval vysokou školu nebo se stal úspěšným podnikatelem.

Kelt

Podle mne chce každý dosáhnout nějakého výsledku. Ve sportu, v práci, něco znamenat.Jenomže to, se neustále mění. Nemohu říct, že až budu mít to a to, že budu šťastný spokojený. Nejde o to hmatatelné, zda mám ceny, uznání, peníze, ale zda jsem vnitřně spokojený sám se sebou. Když mám hodně peněz ale nebaví mne to, protože si říkám, co by tomu řekli lidé, tak asi není něco v pořádku. Buď máte výsledky nebo máte spoustu důvodů k tomu, že je to proto a kdyby… Mnoho lidí dosáhlo úspěchu i za komunizmu. Nedívejte se na to, že sousedova tráva je zelenější. Jste prostě tady a měli byste ze svého života udělat vrcholné dílo. Každý je jedinečný a taky by měl mít jedinečné výsledky. Vždy platí něco za něco.

hapiky

Socialismus mohl přetrvávat jen díky tomu, že vše co se vyrobilo našlo někde odbyt. V RVHP byl všeobecně nedostatek všeho, včetně aut jako základní potřeby novodobého věku. Když je všeobecný nedostatek bohatnou jen veksláci. Dnes už mě málokdo uvěří, že jsem za socíku musel stát tři hodiny ve frontě na koberec a stejně se na všechny nedostalo. Jeden z nejubožejších zákonů socialismu byl trest za sebeobohacování, neboť jen lidská tvořivost žene ekonomiku dopředu. Proto také musela jejich rádoby dokonalá plánovaná ekonomika zkrachovat.

mosoj

Nechceš snad tvrdit, že to všechno co zde jmenuješ udělali komunisti.
Komunisti nebo kapitalisti, všichni z jednoho pytle.

dudu

Je pravda a dokonce jistota, že:

  • až osmdesát tisíc jedinců ač by mohlo nepracuje, pracovat nemíní a nikdy nebude
  • práce přestala být ve zdejších končinách božím požehnáním
  • se vytratil pocit sounáležitosti k firmě a hrdosti na dobře vykonanou práci.

zjentek

Možná, že kdysi lidem v úspěchu skutečně bránil politický systém republiky, ovšem dnes jsou to jednoznačně silnější, kdo ti brání ve svobodě, resp. v úspěchu.
Zvláště, je-li člověk třeba pisálkem, není v otázce kondice příliš kovaný, jelikož je slabý v ramenou. Čili v ťukání do klávesnice spatřuje možný úspěch, ale chřadne a chřadne. Kondice- základ vlastní existence jde do kytek. Poslední dny jsem nějak ochablý a to příliš nepíši. Co si budem, zkrátka intelekt se na fyz. zdraví také hodně podepíše.

Dále by od tebe bylo hezké definovat zde úspěch v životě, ať víme, na co odpovídýme. Zatím je tedy celý příspěvek hodně o práci a mezi prací a úspěchem v životě lze spatřovat propast hlubokou. Vytváření přebytku, nadhodnot, to vše může v méně prozíravém jednotlivci nabudit dojem jakéhosi úspěchu, jenže pro prosperitu našeho světa je PRÁVĚ TENTO postup zásadně devastující. A proto hodně štěstí úspěšným podnikatelům. Budou jej potřebovat v momentě, kdy na tyto moudra sami přijdou. V tý době už totiž bude dávno pozdě NEJEN pro méně úspěšné či spíše nevinné, nýbrž pozdě bude pro všechny.

A tímto bych chtěl poděkovat nejen papírnám, ale zvláště pak těžařským společnostem: Díky vám za úspěšné pokácení každého jednoho stromu, který měl neoddiskutovatelný vliv na změnu klimatu! Díky za vaše devastující úspěchy s těžkou technikou přímo v terénu!

Dále děkuji všem úspěšným z dřevodělných závodů: Díky za každý vyrobený kousek LUXUSNÍHO nábytku z masivu, který se nám „méně úspěšným“ do našich příbytků nikdy nedostane. Díky za vaši šetrnou likvidaci použitých chemikálií řezením v tocích!

A v neposlední řadě DÍKY všem ÚSPĚŠNÝM konzumentům! A těm nejvíce. Díky všem právníkům za jejich kanceláře z masivu! Jako „úspěšní“ ani nepočítejte s cestou do pekel.

Díky sesednizkola za způsob jeho smýšlení.

Díky vám všem! ;)

(Otec Tereza)

Kryšpín

Na otázku jsem se zeptal pamětníka jeho odpověď, od roku 1948 jsme budovali socialismus který byl vybudován v roce 1958 jako druhý na světě po vzoru velké země SSSR. Od roku 1958 do roku 1968 čtyřka soudruhů pobláznila národ o socialismu s lidskou tváří, ten se nepovedl poněvadž jako součást Varšavské smlouvy přišla bratrská pomoc. A poté třetina národa začala budovat normalizaci, další třetina aktivně pomáhala včetně výkřiků a't žije KSČ soudruh Husák a další vůdci. A od hedvábného bojovného řinčení dozickými klíči prý mu není jasné, zda české tržní hospodářství je již vybudován kapitalismus, či nikoliv.

No a já dodám nám mladém kapitalismus vyhovuje, poněvadž co není zakázáno je dovoleno, když něco nefunguje tak to vyhodím, nebo se nahulím, rovněž když Evropští kapitalisté přenechávají některou výrobu do Rudé Číny a zpět se vrací výrobky, které občas vydrží i dva roky a poté mohu zakoupit zase modernější jsme nad míru spokojeni a kapitalismus nedáme.

zjentek

Vidíš dudu a přesně toto je důvod, proč my dva si nebudem V TOMTO ŽIVOTĚ nikdy rozumět. Prej: „pocit sounáležitosti k firmě a hrdosti na dobře vykonanou práci“… chjo );… nepleteš tak trochen hrušky s babkama? Tak buď mám ze sebe skvělý pocit po dobře vykonané práci někde na zahradě či na chatě, anebo trpím tím, že sounáležím třeba k firmě… ne? Ono se to dá smíchat?

dudu

Domnívám se že ano, ale to bys musel umět uvažovat stejně jak o odstavec níže uvádí paní ivzez.

ivzez

Mít radost z výsledků své práce a z toho, že má firma,
pro niž pracuji, úspěch, je podle mne v pořádku.

Nemusí jít jen o pocit z dobře vykonané práce „na vlastním“.
(Vždycky jsem měla radost, když se mi něco povedlo.)

zjentek

Jo, ale nemělo by to působit kontraproduktivně, neřku-li ničit zase jiné úsilí druhých, které bylo vyvinuto DÁVNO před úsilím naším! Třeba úsilí Bohů, to je jedno… a ty dudu, furt nerebeluj. Proč bych ASI TAK měl umět uvažovat jako paní ivzez? Copak ona snad umí uvažovat jako já? Raději go, end dúit samtink, ať máš ze sebe dobrej pocit!

Drap

Mám spolužáka za ZŠ. Mnohokrát jsem ho již slyšel, že nemohl studovat, protože chodil do kostela a nebyl v KSČ, ani jeho rodiče manuálně pracující. Všichni to dnes rádi slyší a obzvláště ti mladí ho litují. Bohužel, jaksi se zapomněl zmínit, že snad od druhé třídy neměl lepší známku z chování jak 2 a ZŠ dokončil v sedmé třídě. Tenkrát to bylo možné. Snad i díky na něm spáchaným křivdám se po převratě začal angažovat do politiky. Vzhledem k tomu že svůj postoj k majetku všech i jiných si zachoval již od té ZŠ a přesvědčení, že v politice to solidně a bez podvodů nejde, tak ani tato zkušenost nějak nevyšla.

ivzez

Jj, takových také pár znám. Nezískali ani základní vzdělání a později vykřikovali, že nemohli studovat, protože …

Poznámka:
Možnost ukončit povinnou školní docházku nižší třídou byla tehdy a je i dnes, ale ani v jednom případě nešlo/nejde o ukončení základní školy. Takoví lidé nezískali/nezískají ani úplné základní vzdělání.

Kryšpín

Četl jsem na Čtk, že máme třetinu národa vysokoškoláků, ovšem časem možná budou hůře hledat uplatnění, byl jsem služebně v menším městečku dáma v nejlepším věku dvakrát diplom a prodává v supermarketu lahůdky, zkoušela to ve své profesi a bez úspěchu.

Vedeme rodinnou kroniku asi 200 let, je tam mimo jiné v padesátých letech min. století měl zájem po ukončení školní docházky o výuční obor automechanik, jelikož bylo zapotřebí posudku MNV a ten doporučil pouze do učiliště zemědělského z důvodů, že se JZD stará o zabrané polnosti jeho rodičů.

ivzez

Někteří vysokoškolsky vzdělaní lidé hledají obtížně práci už teď. Nemíním úspěšné absolventy většiny oborů.

Ale existuje řada „nových oborů“, které zaměstnavatelé nepotřebují. Absolventi takových oborů dnes pracují nejen za kasou, ale i u běžících pásů.

Otázka zní:
Můžeme si jako společnost dovolit živit takové VŠ a takové studijní obory? Vždyť na to doplácíme všichni.
___

Doporučení:
S tím doporučením to bylo obvykle trochu jinak. Nešlo o to, že se JZD staralo o zabrané polnosti rodičů, ale o to, že do zemědělství téměř nikdo nechtěl.

To byl důvod, proč se doporučení dalo získat jenom na určité obory. Netýkalo se to jenom zemědělství, týkalo se to všech oborů, které měly příliš málo zájemců o vyučení nebo studium.

ivzez

K podpoře zemědělství a dalších oborů, do kterých lidé nechtěli, se toho dělalo víc.

Učňové těchto oborů pobírali o něco větší odměnu za práci, kterou odvedli v rámci praxe.

Pro udržení lidí na vesnici a zaměstnanců v JZD se lidem přidělovaly pozemky na výstavbu rodinných domků, bylo snadné na ně získat výhodné (někdy i bezúročné) půjčky, část těchto půjček byla při splnění určitých podmínek nevratná.

Pokud šlo o technické obory a práci v továrnách, tam se zase zaměstnancům, kteří se smluvně zavázali pro podnik odpracovat minimálně 10 let, přidělovaly byty.

nyjono

Stingo, VŠ na s úspěchem pramálo společného. Absolvování VŠ nikomu nezajistí ani dobré zaměstnání.
A pokud někdo není se mzdou spokojený, může o zvýšení požádat nebo si najít práci, která bude víc vyhovovat.
A je jasný, a bylo tomu tak vždy, že úspěšným podnikatelem se nemůže stát každý. Stejně jako každý nemůže učit nebo dělat na soustruhu.

Stingo

I to je pravda, ale dělník vyrábí hodnoty a není za to oceněn.

ivzez

Stingo, hodnoty tvoří všichni, nejen dělníci.

Aby dělníci mohli něco vytvořit nebo vyrobit, musí to někdo navrhnout, naplánovat výrobu, zajistit výrobní prostředky, … a v neposlední řadě propagaci a odbyt.

Někdo další se musí postarat o teplo, zaškolení, bezpečnost při práci, ochranné pracovní prostředky, někdo musí všem správně spočítat mzdy, … i to jsou hodnoty, jenom je není na první pohled vidět.

Kepler

ivzez: o přijetí na VŠ bylo kritérium „dělnický původ“ důležitější než výsledky přijímaček (když zájemců bylo víc než bylo směrné číslo). Totéž platilo i pro přidělení koleje. Obojí bylo i mým případem.

ivzez

Nemíním nijak zpochybňovat Vaši zkušenost, vím, že tehdy problémy byly. Jen jsem chtěla říct, že je neměli všichni, kdo neměli „správný původ“, nebo „nebyli angažovaní“.

Ale např. dělnický původ se dal „obejít“ nástupem na rok,
maximálně dva někam, kde zrovna byli potřeba lidi. Znám
několik lidí, kteří se zakhle „s odkladem“ na VŠ dostali.

Na kolejích jsem měla dost známých na Strahově a pár na Větrníku.
U všech mých známých o přidělení koleje rozhodovala vzdálenost místa studia od místa bydliště.

Vím i o pár středoškolácích, kteří tehdy získali ubytování na Strahově za to, že na koleji nebo v menze pracovali na pár hodin týdně. U nich nikoho dělnický původ nezajímal.

Přesně to vystihla Led v posledním bodě své odpovědi.
Tehdy stejně jako dnes všechno záviselo/závisí na lidech.

Když jste tehdy narazil na blbce, byl schopen o koleji
rozhodovat podle „kádrového původu“, když byl rozumný,
záviselo to jen na vzdálenosti…

Kepler

Jo a za „nesprávné“ politické a ideologické názory se ze škol i vyhazovalo, zvlášť když by student v tomto směru aktivní.

ivzez

On podle mne existoval (existuje) ještě jeden faktor: „Praha“.

Na Prahu zřejmě bylo více vidět ze zahraničí, i tehdy v ní bylo dost cizinců „ze Západu“, takže to zde asi bylo o něco volnější než jinde.

Na gymnáziu učil bývalý farář (nebo kněz → to už si přesně nepamatuji) dějepis a latinu, mohl „dokonce být“ třídním učitelem.

Nikdo nesledoval, kdo (ne)chodí do kostela, „domovní důvěrnice“ sice existovaly, ale neměly žádnou moc (váhu), …

Ani já nepamatuji, že by někdo byl za nesprávné politické a ideové názory vyhozen ze školy. (Možná proto, že studenti už byli „probráni“ v přijímacím řízení.

Vím, že děti politiků z 68. a 69. roku mohly vystudovat VŠ, mohly studovat i v Rakousku. Nevím, jestli i jinde v zahraničí, ale předpokládám, že ano (viz např. zahraniční stáže některých dnešních politiků).
___

Záleželo i na zvolené VŠ a oboru. Dostat se na filozofickou nebo právnickou fakultu či na žurnalistiku (všechno UK) bylo pro enormní zájem mnohem obtížnější než např. na strojařinu nebo jiné technické obory. Myslím (tehdy jsem tam nikoho neznala), že bylo obtížné se dostat i na medicínu.

Na umělecky zaměřených školách rozhodoval o přijetí talent uchazečů. Na těch byl/a „neangažovanost“ a/nebo „nevhodný původ“ dokonce předností. Samozřejmě neoficiálně…
___

Dneska se na některou VŠ dostane téměř každý, kdo o to stojí. Ale k čemu je to dobré?

Vznikla řada škol a oborů, jejichž absolventi jen stěží hledají uplatnění, mnohdy jsou rádi, když s VŠ diplomem získají místo vhodné pro absolventa SŠ. Někteří dokonce pracují v dělnických profesích.

Já si myslím, že každá země potřebuje jen určité procento vysokoškolsky vzdělaných obyvatel. A možnost vystudovat VŠ by podle mne měli mít jen ti nejlepší (míním studijní předpoklady).

Zaměstnávání vysokoškolsky vzělaných lidí na místech, pro která stačí střední vzdělání, si podle mne nemůže dlouhodobě dovolit žádná společnost.

mosoj

Já vím, že jsi starý, nicméně za Gottwalda jsi si čůral do kalhot a co se děje na školách ti bylo jedno.

aliendrone

No, jsem mladší než slovutný kmet a pamětník černého uhlí, když bylo ještě zelené, ale co se týká dobrého kádrového profilu, tak BYL nutný. Pokud bys měl v rodině emigranty, navíc špatný kádrový posudek od SSM ve kterém by ti vytkli „negativní postoj“ k režimu, špatné zapojení do kolektivu a vůbc blablabla pindy, rovnu ti říkám, žes na študie mohl fofrem zapomenout – pokud sis sám DŮKLADNĚ nenastento na hlavu (provedl sebekritiku a vyjádřil politování, nezačal „být aktivní“ atd.), vím o tom svoje. :(

Co se týká vyhazování ze škol, tak o tom jsem neslyšel (z politických důvodů myslím), ale faktem je, že za mě ŽÁDNÉ „reakční živly“ už na školách nebyly, všichni drželi hubu a krok. O to více jsem byl v 89 překvapen takovými těmi „aktivisty“, kteří se (jak se trefně popisuje) „stali revolucionáři cestou na Alberov“ a zničeho nic se vyrojili jako mračna kobylek. (dnes se už nedivím) ;) :)

annas

Když jsem se po odvolání dostala na jinou střední školu, než jsem chtěla, ředitele navštívili zástupci MO KSČ s tím, že moji rodiče odmítají vstoupit do JZD. Tvrdili, že pokud do něj nevstoupí, není vhodné, abych pokračovala ve studiu. Rodiče vstoupili, nic jiného nezbývalo, protože v sousedství několi nepřátel, socialismu, tzv. kulaků skončilo ve vězení. Otec se bál, byl živnostník a obhospodařoval pole.
Ředitel se mně tehdy zastal.

Zajímavé, že všichni mí spolužáci pocházeli z rodin, jejichž rodiče měli !nějaký „škraloup“. Moje kamarádka pocházela z rodiny – tatínklův bratr byl kněz. Otec jiné spolužačky evangelický farář, otec spolužáka živnostník atd.

S přijetím na VŠ to bylo podobné. Nikoliv kvůli prospěchu.

Stačí, už jsem o tom psala, nerada se vracím, ale nakonec jsem vysokou školu vystudovala. Alel to už je jiná kaopitola.

Je pravda, že že o bytí či nebyí rozhodovali někteří jedinci, kteří byli papežštější než papež .. z dne na den převrátili kabáty ..

annas

O chybách vím, nejsou z nevědomosti, ale píší přímo, změním stylizaci a chybu uvidím až po ideslání,..

Je to marné, marné, marné …

ivzez

Z toho si nic nedělejte, tady v těch okénkách je psaní tak nepřehledné, že je s podivem, když se podaří odeslaz odpověď nebo otázka (či vnitřní zpráva) bez překlepů.

annas

Děkujií.