Weirdquestio

Je pravda, že ve Finsku je sauna součástí každého bytu, podobně jako koupelna?

Nebo to platí jen u rodinných domů nebo u bohatší vrstvy?

Nejlepší odpověď
Drap

Každého ne, ale většiny ano. Sauna patří k jejich životnímu stylu.

Další odpovědi
Kepler

Úplně každého bytu ne, jen asi u 4 z 5.
Ve Finsku je sauna běžným zařízením bytu zabudovaným do jádra vedle koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Díky tomu, že jsou ve Finsku velmi oblíbené chaty u jezer v přírodě, dá se říci, že v zemi je více saun než lidí. Přesto i ve Finsku jsou veřejné sauny. Do společných veřejných saun se ve Finsku zásadně chodí bez plavek.
Masově se rozšířila až v druhé polovině 20 století, kdy přišla i do panelových domů do měst. Saunu má i většina finských firem nebo institucí. Nachází se ve finském parlamentu i na letišti v Helsinkách.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sauna

aliendrone

Není, ale sauny jsou tam velice rozšířeny. A to dokonce tak, že se na ně pamatuje i v některých panelákových bytech. (!!!) Venkoncem samo slovo SAUNA je finského původu (Finové jsou patřičně hrdí na to, že se stalo „mezinárodním“ – podobně jako náš „robot“).

Lidé často zaměňují finskou saunu s ruskou (která je spíš parní lázní). Finská sauna je suchá a vzduch v ní dosahuje značně vysoké teploty (u stropu není vyjímka 110°C i více). Vřele doporučuji – zejména starším, mnohem lepší, než si ničit už tak zdevastované klouby a páteř joggingem apod. blbostmi. Jen zkraje opatrně s tím náhlým zchlazením, aby to s vámi lidi neseklo. (časem se vytrénujete)

Paetur

Nade mnou již uživatelé správně odpověděli, přiložím tedy zajímavost: Mapa každé veřejné(!) sauny ve Finsku: http://i.imgur­.com/MN6FReY.jpg

Zdroj: https://www.red­dit.com/r/Map­Porn/comments/6hxek9/ma­p_of_every_pu­blic_sauna_in_fin­land_1200x1018/

brazdarom19

Bohužel jsem ve Finsku nikdy nebyl, takže těžko říct. Nicméně sauny tam jsou jistě velice rozšířené, viz například ta mapa, kterou tu sdílel Paetur. U nás jsou sauny také čím dál častější. Doma je má zatím ale jen málo lidí. Já sám teď právě také přemýšlím nad investicí do sauny na klíč Saunování mám rád a mít doma k dispozici vlastní saunu by bylo prostě skvělé.