karlosKH

Je pravda, že tvrdý alkohol vydrží v uzavřené lahví desítky let bez ztráty kvality? Je potřeba speciální uzávěr?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že ano, ale za dodržení určitých podmínek: uzávěr musí být vzduchotěsný, to splňuje i obyčejná korková zátka a omočení parafínem. Dále by láhev měla být v chladnu a temnu. Samozřejmě, že ten alkohol plněný do lahví, už musí být stabilizovaný a vyzrálý.

Další odpovědi
Klaproth

Při vhodných skladovacích podmínkách určitě vydrží. Bohužel, nikdy jsem neměl možnost to otestovat, u nás doma alkohol nějak záhadně samovolně mizí, bez ohledu na způsob skladování.

zjentek

Ne, u nás nevydrží, uzávěr neuzávěr.

Šidlo

ano ,u nás doma sa pije zriedkavo a málo a nikto sa ešte zo starého chľastu neotrávil

Drap

Nelze říct, že by se to týkalo všech tvrdých alkoholů. Platí to u destilátů a kvalitních alkoholů. U některých dochucovaných, dobarvovaných a podobně se může kvalita i zhoršit. U destilátů dojde ke zjemnění a ke zvýšení kvality.

Kepler

Ještě jsem našel pěkné povídání o kaňaku aj. Nejstarší lahve jsou určitě starší než století.

„Rozhodujícím faktorem kvality destilátů je čas. Náš nejstarší uskladněný koňak je z roku 1917“.
http://www.ne­pijubrecky.cz/ta­dy-vznika-konak-nejstarsi-je-z-roku-1917/