Miaa

Je pravda, že se slunečnice otáčí za sluncem? Pokud ano, proč?

Nejlepší odpověď
dubraro

Otáčení za sluncem, čili heliotropismus, je známý jev, který se o slunečnici traduje. Ve skutečnosti se vyskytuje pouze u poupat, nerozvinutých květenství. Při východu Slunce se všechny slunečnice v této životní fázi natáčí na východ a postupně „putují“ po obloze na západ. V noci se opět vrací na východní pozici.

Pohyb způsobují motorické buňky ve stonku pod květenstvím, v části stonku nazývané pulvinus. Když se květenství začnou otevírat, stonek postupně stářím ztuhne. Většinou pak orientace zůstává ve východní pozici.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slune%C4%8Dni­ce_ro%C4%8Dn%C3%AD

Další odpovědi
Dochy

Ano, pokud vím tak mladé ano. Staré už na to pečou.

aliendrone

Pokud vím, tak ANO. Vlastně VŠECHNY rostliny se v rámci svých možností pnou ke světlu („za ním“). A důvod? Stejný, jako u fotovoltaických panelů (pokud mají patřičnou montáž, která to umožňuje). ;) :D :D

Čecho_slovák

Není to pravda. Jak ráno koukají do blba, tak koukají i večer.

hapiky

Je to skoro stejné, jako když jde zjentek ve fialovém svetru typu V po městě a za každou ženou (šťavajznou) se ohlédne.

Miaa

Do blba😁, dobrá hláška, ale sousedka slunečnice právě že měla a mně připadalo, že se trochu za tím sluníčkem naklánějí, proto se ptám