Rokio

Je pravda, že osoba, která poskytne první pomoc osobě, která pak zemře, nebo bude invalidní, není trestně odpovědná?

Když jsem si dělal teoretický test z autoškoly na internetu, tak při kladné odpovědi na tuto otázku, byla daná odpověď na ní hodnocena správně.

Jak to vidíte vy?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, neměl bys být odpovědný za to že osoba, které poskytuješ první pomoc, zemřela.
Předpoklad ale je, žes

  1. nezpůsobil to, že první pomoc potřebuje
  2. neprováděl tu první pomoc úmyslně špatně

Pacient který první pomoc potřebuje často zemře i v péči lékařů. Ti by za to měli být také potrestáni?

Alien: Dotaz nebyl na to co dělat pokud jseš přímým účastníkem nehody. Nicméně dík za poučnou informaci.

Další odpovědi
aliendrone

Utopie. Papírově to je pravda, v praxi raději doporučím „si nevšimnout“. Tohle doporučení je OPRAVDU strašné, BOHUŽEL v našem prasokratickém státě to je NEJLEPŠÍ řešení.

Před lety mi vběhl ožralej chlap (na červenou) před auto a i když jsem ho moc nenabral, tak odletěl a padl hlavou na obrubník, rozbitá lebka. Při převozu natáhl brka. Byl jsem v pohodě, jednak jsem měl svědka, druhak kamerový záznam z křižovatky a za třetí jsem upozornil na jeho evidentní opilost (když jsem se nad ním sklonil, jako kdybych strčil hlavu do palírny), tudíž udělali test (měl 2,9promile v krvi)

Na první pohled jasný případ, ne? To jsem si myslel také. Jenže… Chlap byl z rodiny „s konexemi“ a měl zajímavou životní pojistku. V případě, že by prokázali, že to nebyla jeho vlastní chyba, pojišťovna by jim vyplatila 5mega. (ale protože nátahl kramle z vlastního zavinění, pojišťovna měla vypláznout jen 250litrů) A pak začalo martýrium, netačil jsem se divit. A věř mi, nechybělo moc a měl jsem ho na triku!!! (naštěstí i já mám nějaké kámoše)

V tomhle zkurveném systému NEVĚŘ ničemu a rozhodně se nespoléhej na zákony apod. nesmysly!!!

Edison

To co píše Aliendrone je špatně. Neposlytnutí první pomoci je trestným činem. Existují ovšem vyjímky. Např. v případě důvodných obav o své zdraví, nebo života a podobně.
Co se týče způsobu a důsledků: Pokud bys vědomě špatně poskytl „první pomoc“, mohlo by se jednat o vraždu. Pokud nevědomě špatně, ale prokázalo by se, žes „mohl a měl vědět…“, mohlo by se jednat o zabití z nedbalosti. Pokud by se ovšem prokázalo, že v daný okamžik se zachránce důvodně domníval, že tak činí správně, bylo by to nenapadnutelné.
Celé by to bylo o případném šetření. Ale: Kde není soudce, není žalobce.

Trochu jiná situace je prý v USA. Tam vcelku bez problémů ne sice trestně, ale hmotně odsouděj zachránce. Proto se silně nedoporučuje příliš aktivně dělat se zachrachraňovaným víc, než zavolat 911.

Ale to, co Aliendrone popisuje s tím nemá nic společného, protože to je o příčinách a průběhu DN, nikoli o poskytování první pomoci.

Pruzkumnik

Máš povinost poskytnout první pomoc
To že ji poskytneš nevědomky špatně nebo už se nedá nic dělat a osoba stejně zemře tak první pomoc jsi poskytnul a nebudeš trestné stíhaný
Tedy pokud si případnou havárku nezpůsobil 😁

To že člověk skončí jako invalida po tvé první pomoci
Za prvé nejsi lékař a nemáš zkušenost
A za druhé třeba kdyby jsi tu první pomoc neposkytl tak by dotyčný zemřel

aliendrone

To co píše Aliendrone NENÍ špatně, jak konstatuje Edison. Jediné co JE špatné je fakt, že pokud mám být upřímný, tak MUSÍM na svém stanovisku trvat. Ano, můj příklad je o dopravní nehodě a následném průběhu. Jeho účelem je ovšem UKÁZAT, jak to může (neříkám, že musí) probíhat.

Takže ten příklad rozvedu KONKRÉTNĚ – pokud dejme tomu zachráníš tonoucího, ten nedýchá a nemá puls, začneš s oživováním. Jasné. Masáž srdce se má dělat důkladně, raději důrazněji, než nanicovatě. Zachraňovaný spadl do vody tak něšťastně, že dopadl na kámen pod vodu a zlomil nebo nalomil si žebra. Při masáži srdce (pokud už nejsou zlomená) mu je zlomíš. Nic světoborného, na to se OBVYKLE neumírá, ale někdy to může mít komplikace – a dotyčný může v jejich důsledku ZEMŘÍT!

A teď si představ PODOBNOU situaci, v jaké jsem se ocitl já. Zničeho nic OHROMNÝ tlak, aby tě prohlásili za vinníka úmrtí. Orgány činné v trestním řízení takříkajíc „jdou na ruku“ protistraně. Máš kamerový záznam? Máš svědka(y)? Máš dobře situované kamarády, kteří umí zatlačit na pilku ve tvůj prospěch? Jestli ne, tak V TAKOVÉ SITUACI jsi totálně v pr…i!

Pochop, neobhajuji neposkytnutí první pomoci, jen konstatuji, že v tomto zhovadilém systému se ti takové (byť eticky bezchybné) jednání může setsakramentsky vymstít! Nic špatného si neudělal (naopak!) – a přesto to můžeš odskákat!

Takže Edisonovu větu: „Pokud by se ovšem prokázalo, že v daný okamžik se zachránce důvodně domníval, že tak činí správně, bylo by to nenapadnutelné.“ ber jenom jako výčet teoretických možností. Rozdíl mezi teorií a praxí je jak jistě víš propastný. A pokud bude snaha „tě potopit“(jako to bylo v mém případě), ŽÁDNÝ zákon tě nezachrání, ať budeš nevinný jak chceš! :) :D :D O to, aby se ti dostalo spravedlnosti se musíš starat sám, spoléhat na nějaké papíry, vyhlášky či zákony je HAZARD! Neříkám, že u nás panuje anarchie, obvykle to je tak jak píše Edison. Ale pokud budeš mít tu smůlu a budeš VYJÍMKA (jako jsem byl v případě té autonehody já), pochopíš, jak naivní je na zákony a justici spoléhat. A budeš mít na přemýšlení nad svoji naivitou dost možná MNOHO let času – za mřížemi. To ti ale bude prd platné.

Edison

Začátek více-méně OK… Tam asi diskuse moc není. Ale dále… Zákony nejsou od toho, aby někoho zachraňovaly. To je na lidech. Zákon je jen nástroj a jde o to, jak šikovný právník se ho chytne. Proto byse jen na zákony člověk spoléhat neměl. A je to jak píšu, vše ukáže šetření, práci právníků nevyjímaje. S tím je potřeba se naučit tak nějak existovat.

aliendrone

Já souhlasím. Tedy – až na tu potřebu „se naučit s tím existovat“. Mému srdci je mnohem bližší Lábusova hláška z jednoho filmu (nevzpomínám si jak se jmenuje):

„Kulomet je JISTOTA-TA-TA-TA-TA!!“ ;) :D :D

Edison

Zcela vyjímečně s Tebou naprosto souhlasím. Gattling do každé domácnosti. 😁 Ale jsou i jiné zbraně. Třeba pero. On ten můj výrok směřuje k tomu, že je potřeba naučit se se zákony pracovat ve svůj prospěch. A k tomu je potřeba aspoň jakás-takás obecná znalost. Snad mi rozumíš.

aliendrone

Jo rozumím. A pod toto tvrzení se klidně i podepíšu! :)