Je pravda, že Vám na kardiologii v nemocnici bez doporučení obvodního lékaře neudělají EKG pro zjištění srdeční arytmie?

Je pravda, že na urologii Vám EKG na arytmii bez doporučení obvodního lékaře neudělají?

Omlouvám se, myslel jsem místo urologie kardiocentrum/kar­diologii…

Nejlepší odpověď
Kepler

Jak známo, všichni lékaři se dělí na na hlavní dvě podskupiny: urologové a NEurologové. Je fakt, že na urologii mi pomocí sono našli žlučník plný šutrů, ačkoliv hledali kamínek v močových cestách. Urologové EKG obvvkle nedělají, správná ambulance je kardiologická. Ani tam ti arytmii nemusí zjistit, zvláště když je jen občasná. Když tak ti dají na tělo holtera na 24 hodin se záznamem.

Další odpovědi
Brblal

Pokud máte strach, že máte problém se srdcem, řekněte to svému obvoďákovi, ať vás pošle na vyšetření ke kardiologovi, tam vám udělají echo vyšetření srdce a dají vám asi na pár dní přístroj, který monitoruje tep srdce. Případně řekněte, zda se nezadýcháváte, když jdete rychle do schodů.

U starších lidí se to řeší kardiostimulátorem, vím to z vlastní rodiny, pak může jít člověk do kopce a již se vůbec nezadýchává… je to, jako by omládl o 30 let.

ivzez

Mám absolvovat několik vyšetření na čtyřech různých místech. Zavolala jsem
si do nemocnice, jestli bych nemohla všechna vyšetření absolvovat tam → na jednom místě. Prý ano, pokud mi k nim dá praktická lékařka žádanku o vyšetření.

Ovšem praktická lékařka mi vysvětlila, že by měla do nemocnice posílat jenom vážné případy, ostatní věci je prý třeba řešit u odborných lékařů na poliklinikách…

Nevím, odkud jste. Zkuste si do nemocnice zavolat, třeba se domluvíte.

Jiří Bohumil

Pokud si chceš ověřit, zda máš srdeční arytmii, pak je to možné i pomocí dnešních digitálních tenometrů. Vzhledem k tomu, že při návštěvě lékaře jsi většinou, „jako naschvál“, i při natáčení EKG, OK a blbě je ti doma, pak je možno si, v případě, že je Ti zle a máš podezření na tu arytmii (jde o znatelné „rozhození“ srdečního rytmu), možno si změřit tlak tenometrem a ten rovněž vyhodnotí, zda máš i tu arytmii. Většinou se to projeví i na změně tlaků (systolického i diastolického). Tenometr výsledky zapíše do paměti a pokud navštívíš obvoďáka, nebo kardiologa, vezmi tenometr s sebou a máš důkaz, že o arytmii opravdu jde.
Měl jsem podobný problém. Na EKG a „zátěžovce“ vždy OK, doma v noci blbě.
Na trhu jich je hodně, ale třeba tento:
https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/om­ron-m2-basic/#utm_sou­rce=search.sez­nam.cz&utm_me­dium=hint&utm_con­tent=products-opesBB&utm_ter­m=omron-m2-basic

annas

Doplnila jsem znění původní otázky, protože jinak reakce nedávají smysl.

Brblal

Ano, Kepler má pravdu, jmenuje se to Holter.

Každopádně to echo vyšetření srdce je dobré, jezdí jen sondou po hrudníku (nijak to nebolí trvá to 10 minut), vidí rozměry aorty, zda chlopně v srdci pracují správně, průtoky krve v srdci.

Když má člověk problém se srdcem, zadýchává se, když jde nahoru do schodů, dále se krev hromadí v žilách nohou (otoky) a podobně.

cochee

Každopádně tohle je trošku mimo mísu. Důležité je, že na urologii v naprosté většině případů neudělají EKG, protože nemají čím (a není to náplní jejich specializace). Stejně jako na kardiologii neudělají sono prostaty třeba (byť teoreticky na to přístroj i mohou mít).

cochee

EKG ale může natočit někdy i „obyčejný“ obvoďák, například moje všeob lékařka má ordinaci vybavenou plnohodnotným EKG, je to totiž internistka a tak si i ten výsledek umí sama vyhodnotit.

Kepler

Ano. ale EKG během minuty snímání ti arytmii nemá šanci odhalit.