Avatar uživatele
Nevíteto?

Je pravda, že je v černém (tmavém) oblečení víc horko?

Myslela jsem si to, ale pak jsem slyšela, že je to oblečení horké jenom na povrchu, že není horko pod ním. A taky ve spoustě zemích kde je horko nosí tmavé oblečení. Proč teda?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3526 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

Souvisí to s tím, co znamená černá barva.
Černé oblečení pohlcuje(ne úplně) všechny barvy viditelného světla.
když dojde k pohlcení, tak energie světla se přemění v teplo.
Oblečení je tedy teplejší a pak se jen pomocí tepelné výměny přenáší dál.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
MK44

Zatímco bílá ze všech barev nejvíce odráží sluneční světlo, tak černá jej nejvíce pohlcuje – dál viz kolega Quimby.

Proč se v zemích, kde je horko, nosí tmavé oblečení? Možná proto, že jiné nemají. Možná proto, že původně tmavé nebylo, ale teď by potřebovalo vyprat. Co já vím? Ale například Arabové nosí dlouhá bílá roucha, právě proto, aby jim nebylo horko a dobře to větralo. Černá je vyhrazena jejich ženám. Proč teda? Jiný kraj, jiný mrav. Proč se v Indii nejí hovězí, v Čechách housenky, v Israeli vepřové a někde hříbky? Asi ti Arabové dobře vědí, co všechno takové ženské snesou, tak proč by je nenechali, aby se trochu pekly … ;-(

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

„Vnútorné teplo oblečenia“ záleží nielen od farby, ale i od materiálu a strihu.
V tropických zemiach je oblečenie prevažne voľného (vrecovitého) strihu, čim sa v ňom vytvára vetrateľná vzduchová izolácia.
Je to podobné ako baranice na hlavách v slnečnej páľave – tie dlhšie chlpy zabraňujú prístup tepla na hlavu, podobne ako u zvierat (preto napríklad letné strihanie psov dohola im viac škodí než len jemne skrátená srsť)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek