Rokio

Je pravda, že etiketa je dobrovolné sebeomezování?

Myslím tím, že po druhých nemůžeme vymáhat, aby dodržovali pravidla etikety. Můžeme si pouze o lidech, co nerespektují etiketu, myslet své. Pravidla etikety nejsou soudně vymahatelná.

Jedná se o pravdivé tvrzení?

Nejlepší odpověď
Drap

Soudně vymahatelná sice nejsou, ale provinilec může dostat bez etikety přes hubu.

Další odpovědi
df

Ano

Filip84

Nevím o tom, že by existovala psaná kodifikace „etikety“. Ano, existují rozličné „manuály“, kterak v rozličných situacích chovati se patří, to ano. A jeden o druhého se liší, tu méně, tu dramaticky.

Jak bys chtěl, potom, po druhém vymáhat vlastně: co? Ten člověk není povinen to vůbec znát, a taky ano, většina lidí to vážně nezná.

Někdy je to úplně jedno, vlastně většinou je to úplně jedno, ale jsou situace, kdy by se znalost obvyklého protokolu a jeho dodržování hodila. Přijdeš k lékaři do čekárny, na nádraží, nebo něco podobného, pozdravíš, tak jako „Dobrý den!“, nebo „Blaho a bratrství, občané!', nebo tak něco. Podle ustáleného zvyku ti nemá nikdo odpovědět. Ne, to je: "Dobrý den … dobrý … dobrý … dobrý … den … den!“ A za nějakou minutu zase někdo přijde, a pak odejde a nemáš chvíli klid.

Platí přesná usance, kdy komu náleží obslužné, v jaké asi výši, a kdy nikoli. Přesto cpou lidi drobný, třeba, obsluze na pumpě (myslím samoobslužné) i přesto, že je odmítá. Třeba. 🤷‍♀️

No dobře, ale kdybys to – s těmi nebo těmi – lidmi probral, tak jsem si jist tím, že se s obsahem obvyklých usancí neztotožní.

Etiketa nemá s právem vůbec nic společného.

zjentek

Rokiáči, eh, kamaráda, ne ne, není to pravda, DÁVNO tomu tak NENÍ! Časy se RADIKÁLNĚ změnily, zkus někdy vstát od compu a zajít mezi lidi na ulici, nahlédnout tam pěkně tak říkajíc pod pokličku. Na kretény bez soudnosti či etiky tam narazíš houfně, vlastně těchto debilů tam bude tolik, že cvrnkneš vajgla a trefíš takového a pokud omylem nekouříš tak testovat ani nechoď, Rokiáči, bo to tam OKAMŽITĚ za exota budeš TY SÁM!!! Pche, čoeče, JAKÉ OMEZOVÁNÍ? Vždyť oni se tam venku, na ulici, všichni cítí OMEZOVÁNI ETIKETOU, kde žiješ, jako??? Však běž, běž mezi lidi, řadové občany a pověz jim něco neobvyklého, etického, neobvyklého, co třeba vůbec není ve zprávách, v TV programu, letácích z Kauflandu a tak podobně, nebo na banerech. Běž a zkus, ne? Rád bych zde napsal, že za to nic nedáš. Jenže dáš! Dáš za to, a bude to stát mnoho, to mi, Rokiáči, kamaráde, jisto jistě věř! Hned seznáš jedinou správnou PRAVDU A LÁSKU, tam venku, na ulici, přímo mezi občany, v jejich řadách. Jedině tam poznáš sílu sjednocení, sílu pravidel, sílu intelektu, sílu SPOLEČNOSTI! Běž, Rokiáči, val val, leť! Ať touto silou jsi brzy také osvícen, tak jako já, a jako třeba můj bývalý kolega a teď už přítel arcimozek, který ve svých třiceti letech přežil pobodání nožem. Ano, Rokiáči, můj přítel přežil podlé násilí a přes všechny životní pravdy si zachoval veliký intelekt, velikou etiketu v duši, kterých byl jistě plný už před incidentem, čili nenechal v sobě jemu vlastní etiketu ubít, nebo ubodat, ne ne, naopak zůstal statečný a stále zde září slepým na cestu, svou etikou, etiketou, spravedlností nabytou Vesmírem (nikoli falešnými právy), ničím nezměrným intelektem a v neposlední řadě především ničím neměřitelnou moudrostí! Takto STATEČNÝ se snažím býti také, ovšem jde to ztuha, mě dosud nepobodali, pouze mě kdysi ještě před prozřením na zastávce v Praze, s následky těžkých újem na zdraví duševním i fyzickém, okopali dva Ukrajinci beze zbraně (mému příteli arcimozku tedy přálo více štěstí). Když tedy v závěru tvou otázku shrnu, Rokiáči, musím konstatovat, že zde s vysokou pravděpodobností nepůjde o SEBE omezování dobrovolné, nýbrž „tvá“ etika/etiketa bude přirozeně omezena okolím, tam venku. Protože ji tam nikdo nechce, není tam žádoucí. A ano, o lidech, kteří etiku nectí, si můžeš pomyslet, co chceš. Ovšem nemysli si to „tam venku“ a především NEMYSLI NAHLAS! Bude tam až 97% takových, kteří tam NEBUDOU ROZUMĚT jak tobě, tak CELÉ TVÉ ETIKETĚ a hlavně- NEBUDOU JI TAM MEZI SEBOU CHTÍT!!! Takže si, příteli Rokiáči UJASNI, co že to chceš vlastně vymáhat a po kom. Záři v duši, kamaráde! 🙇‍♂️🙏🙇‍♂️