Petra Krátká

Je pravda, že člověk nemůže odmítnout dědictví?

Údajně je člověk (sám bez dluhů) POVINEN přijmout dědictví po příbuzném, který dluhy má.

Nejlepší odpověď
Shoehardt

Dědictví odmítnout může, ale nelze se vzdát dědického práva.
Ovšem když už dědictví odmítne, musí jej odmítnout celé. Tzn. nelze udělat tak, že si vezmu auto a zřeknu se dluhů. Buď vše, nebo nic.

Další odpovědi
autacek

V obecné rovině platí co píší kolegové, tedy že dědictví se můžeš vzdát. Jsou však v životě situace, kdy toto udělat nemůžeš a není to jen z důvodu jeho případné pohádkové velikosti, ale z důvodu zcela prozaičtějších a tím mohou být například v určité situaci tvé dluhy, kdy by mohlo dojít k poškození věřitele, který by z takového dědictví mohl být uspokojen.

Drap

Ano, je to pravda a poměrně často využívaná. Musíš však odmítnout celé dědictví, nelze jen část.

ivzez

Ne, není to pravda, až na výjimky lze dědictví odmítnout.

Odmítnout dědictví lze i v případě insolvenčního řízení
po dohodě s insolvenčním správcem.

Pokud člověk nezná případné dluhy, nebo nejsou v době dědického
řízení dluhy známy, lze dědictví přijmout s výhradou soupisu.
Potom by dědici za dluhy odpovídali pouze do výše dědictví.

Nelze ale odmítnout dědictví zpětně.
Např. je přijmout a chtít je odmítnout až v případě,
že se dodatečně objeví nějaké dluhy.

Varva

Ano, dědictví lze odmítnout, ale celou část dědictví. Často se to využívá v případě, že je např. pokud zemřelí byl zadlužen, a dluh by tím pádem byl převeden na dědice. Dědic se tedy může vzdát celého majetku, i s jeho dluhy.

Dochy

Nechápu jak tolik lidí může napsat „ANO“ na otázku „Je pravda, že člověk nemůže odmítnout dědictví?“ a pak se rozepsat na téma „běžně se dědictví odmítá“

ivzez

Také jsem si toho všimla…