Hykam

Vyzkoušení košile

Chtěl jsem si u vietnamce koupit košili. Samozřejmě jsem si ji chtěl vyzkoušet, ale nebylo mi to umožněno, protože košile již nejde zabalit tak jak původně byla.
Chci se zeptat jestli mám na vyzkoušení právo.
Pro ty co budou namítat, že můžu jít jinam, tak je to s košilemi všude stejný.
Děkuji za odpověď
Doplňuji:
To WeeBear: bohužel každý výrobce si dělá velikosti, jak se zadaří, Koupil jsem jednu košili 46/47 a je mi ještě dost volná, kdežto u druhé o velikosti 47 jsem nezapnul ani knoflík.

To Dr.Axl. v tom případě si nemůžu vyzkoušet ani kalhoty, ženský šaty atd.. Jediné co si mohu vyzkoušet je bunda, kabát, mikina v tom případě nejsou potřeba převlékací kabinky, tyto oděvy si můžu vyzkoušet i mimo ně.

To Suwa: ano koupil, já veškeré nově koupené oděvy nejdříve vyperu, než si je obléknu na sebe a údaje o velikosti na obalu málokdy souhlasí se skutečností.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Málokde dají košili vyzkoušet ,ale znám obchody ,kde mají košile vyvěšené na ramínkách a lze si je zkusit.jsou to ale obchody s dražším zbožím.Jinak záleží na ochotě .
Doplňuji:
v těchto obchodech po prodání vystaveného zboží , doprodají tyto vzorky / košile/ se slevou

Další odpovědi
anonym

Právo máš na vyjmutí z obalu a rozložení, nikoliv na vyzkoušení.
Košile spadá do skupiny oblečení, které není z hygienických důvodů možno zkoušet, stejně jako spodní prádlo, punčochové zboží apod. kde by se textil zkoušel na holé tělo. I u zkoušení bot jsou podmínkou ponožky.
Nakonec suwa ti napsala důvody lapidárně.
Doplňuji:
Rekce na doplnění, ptal ses nač máš nárok, ne jaká je praxe. Svrchní oblečení v seznamu hygieny není, vyhláška může být zastaralá, ale o novelizaci nevím. Můžeš si to vyhledat a nepřekrucovat. A subjektivní názory ti už ostatní sdělili.
Kvalitní výrobci velikosti dodržují, levné aušusy asi nedělají korektní firmy.

Sůwa

Odpovím ti otázkou. Koupil bys košili, kterou už před tebou zkoušelo bůhvíkolik chlapů? Já teda ne. U košile si můžeš v pohodě všechno oměřit – obvod krku, obvod kolem „pasu“ a délku rukávů. Je to všude stejný a doufám, že to tak i zůstane.
Doplňuji:
Dotaz zněl, jestli máš právo na VYZKOUŠENÍ. Máš právo na rozbalení, to by taky mohl chybět třeba jeden rukáv a při té příležitosti si můžeš košili poměřit. Po přečtení dalších odpovědí bych ti doporučila nekupovat i Vietnamců, ale v luxusních obchodech, tam to asi vyzkoušeš můžeš. Já tam nenakupuji 🙂, tak nevím.

tom004

Je pochopitelné, že hodlá-li si spotřebitel zakoupit oblečení, v tomto případě košili, chce si ji předem vyzkoušet. Odmítnete-li spotřebiteli ukázat košili a vyzkoušet si ji, zda sedí, pravděpodobně si ve Vaší provozovně košili nekoupí a půjde tam, kde si košili bude moci vyzkoušet a rozhodnout se, zda mu košile sedí či nikoliv. Obecně platí, že spotřebitel má právo na to, aby mu zboží bylo řádně ukázáno a předvedeno, je-li to možné.

Zdroj: http://www.spo­trebitel.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=114487&ca­tid=37&Itemid=281

WeeBear

Jistěže na to máte právo! Většinou by měli mít od každé velikosti vytaženou minimálně jednu košili s tím, že si vyzkoušíte rozbalenou, rozmyslíte si to a pokud se pro ni rozhodnete, tak si odnesete „zabalenou“, když už nic. Docela ale nechápu chování prodejce, či jiného, kdo Vám to zakázal – vždyť jdou sami proti sobě a okrádají se o potencionální zákazníky.

hanny 2

Chtěla jsem manželovi koupit k vánocům košili,ale nechtěl,že by si ji musel vyzkoušet,že každá velikost jinak „sedí“.Nikdy s tím zkoušením problém neměl,oblečení si kupuje výhradně sám.A kdyby si to nemohl vyzkoušet,tak odchází a vůbec se s nimi nebaví!Je ale pravda,že si nakupuje spíš v dražších /ne luxusních!/ob­chodech.
Ale já jsem u vietnamců v kamenném obchodě taky problém neměla,občas si tam něco koupím,tak jednou za rok.

savana

Na druhou stranu,když si vyberu správnou velikost(podle čísla nebo písmene) a doma ji zkusím a následně zjistím,že číslování neodpovídá mojí velikosti…budu se dohadovat s prodejcem a ten mi bude tvrdit,že na vybrání špatné velikosti se reklamace nevztahuje…takže včil mudruj…PS:boty také zkouší několik zákazníků přede mnou a vadí to????

Kajolka

No, jako to záleží. Třeba můj chlap chodí do práce jen v košili a potrpí si na kvalitu, takže si je nechává šít na míru.

Vercule

A kde si je nechává šít? A kolik takto ušitá košile stojí?

Hykam

To Suwa: košili do práce si zcela jistě nepujdu koupit do prodejny luxusního oblečení 🙂

hanulka11

Spodní prádlo se běžně zkouší , při dnešních cenách si nemůžeš přinést domů prádlo,/Podprsenku za 1500kč apod./, které ti pak nepadne. To bývalo dřív, že se nezkoušelo. Chodím do prodejen, kde je toto běžné a vše si vyzkouším .

anonym

Hygienické předpisy zůstaly, ale luxusní prodejci, vzhledem k cenám, na nich pochopitelně netrvají. Otázka zněla na nárok u košile, a tam zákonný nárok není, košile se kupují podle velikosti, což je obvod krku v centimetrech.