Michal Kole

Je pravda, že černá barva vyzařuje, sálá nejlépe teplo? Pokud je to pravda, proč nejsou radiátory natřeny černě ?

Nejlepší odpověď
Mapel

Černá barva nejlépe pohlcuje tepelné záření (akumuluje) a pak je vydává. Bílá barva naopak nejlépe odráží teplo. Proto se za radiátory dává např. alobal, aby odrážel teplo a nešlo do zdi. Do radiátoru přivádíme teplo teplou vodou. Nemusí nic akumulovat ze sekundárního zdroje. Pleteš si hlavní smysl černé barvy, jejíž účelem je pohlcovat a nikoliv vyzařovat.

Další odpovědi
Děda Louda

Jistě. Proto se také nejrůznější chladiče dělají v černém provedení, ať třeba v automobilu, výměníky (kondenzátory) u chladniček nebo mrazáků, ale také chladiče polovodičových součástek nebo přístrojů, desek osazených výkonnou elektronikou a pod. Stejně je tomu při použití při vytápění. To, že radiátory bývají obvykle světlých barev, je otázkou jejich estetického působení v interiéru obytných místností. Navíc na černém povrchu je vidět každé smítko, na což jsou některé hospodyňky háklivé. U radiátorů pro vytápění se také jedná o poměrně malý tepelný rozdíl. V průmyslových a technických zařízeních se ovšem vyzařovacích schopností tmavých (černých) povrchů využívá téměř výhradně.
Doplňuji:
Radiátory ústředního (dálkového) topení nejsou také určeny ke sdílení tepla sáláním, jako třeba kamna.

honza19hk

tmavé barvy což černá je,teplo pohlcují a ne vyřazují.

A radiátor si můžeš natřít jakou barvou chcešNapř my je máme žluté..To na jeho tepelnou výkonnost nemá žádný vliv.Do radiátoru proudí voda ohřátá na určitou teplotu,kdybys chtěl aby více hřál musel bys zvýšit teplotu vody přiváděné do něj.

Ovšem kdybys třeba natřel plechovou střechu na černo,tak by to bylo znát protože by v podkorví bylo větší teplo,než kdyby byla střecha bílá.

anonym

Jestli je Tvým koníčkem fyzika, tak si spal maturitní vysvědčení. Tuhle otázku by položilo pětileté dítě…

Bahol

Tedy vážení, být Vaším učitelem z fyziky, tak bych řadě z Vás (zejména autorovi „nejlepší“ odpovědi) musel dát přinejlepším čtyřku…
Z termodynamických zákonů vyplývá, že vyzařovací charakteristika každého tělesa musí být naprosto shodná (tj. nejen co do množství energie, ale dokonce i co do rozložení spektra) s pohlcovací charakteristikou! Tedy bílé těleso nejen, že více odráží, a tedy méně pohlcuje, ale při stejné teplotě i méně vyzařuje!
Nebylo-li by to tak, tak by šlo velmi snadno vyrobit perpetuum mobile 1. druhu: Stačilo by dát vedle sebe černou a bílou (nebo ještě lépe stříbrně lesklou) kovovou (z důvodu dobré tepelné vodivosti) desku, po obvodě je spojit termočlánky a mezi nimi vysát vzduch – většinu záření co bílá (stříbrná) deska uvnitř vyzáří pohltí černá deska, většinu toho, co vyzáří černá deska bílá (stříbrná) deska odrazí a pohltí opět černá. Pokud by bílá (stříbrná) deska vyzařovala obdobně jako (či dle některých z Vás ještě více než) černá deska, tak by se černá deska ohřívala, zatímco bílá chladla. No a termočlánek by vyrovnáváním tepelného rozdílu vyráběl elektřinu…
Z fyzikálního hlediska je tedy bílý radiátor opravdu nesmysl.
V praxi jde ale o to, že ono zařízení k topení nazýváme chybně. Nejde totiž až tak o radiaci (tepelné vyzařování), ale o výměnu prouděním, tedy konvekcí – proto jsou na těch zařízeních (správněji bychom je měli nazývat konvektory) žebra. A na onu konvekci vliv barva nemá (spíše její hladkost). Bílá barva se tedy volí (jak správně uvedl Děda Louda) z estetického a údržbového hlediska. Důkaz je velmi prostý – dejte si na chvíli ruku nad radiátor (kam z něj proudí vzduch) a pak na chvíli půlku úhlopříčky (abyste eliminovali vliv proudění vzduchu, a přitom zůstala zachována podoba plošného zářiče) bokem od radiátoru – myslím, že to poznáte velmi rychle…
Faktem je, že s rostoucí teplotou se z konvektoru velmi rychle stává radiátor, neboť množství vyzářené energie roste se čtvrtou! mocninou termodynamické teploty. Tedy při zvýšení teploty z 64°C (337°K), což odpovídá kondenzačním kotlům, na 200°C (tedy 1,4násobek termodynamické teploty) se radiace zvýší čtyřikrát. A při zvýšení teploty na 400°C (tedy dvojnásobnou termodynamickou teplotu) se radiace zvýší 16×! A proto se pláště kamen, plotny a radiátory o těchto teplotách již vždy vyrábějí jen a pouze černé…

exit47

„barva povrchu – nejmenší množství tepla je vyzařováno stříbřitě lesklými povrchy, největší černými. Toho se využívá například při konstrukci termosek, kde jsou povrchy stříbřitě lesklé pro minimalizaci předávání tepla sáláním. Jiným příkladem jsou naopak chladiče kosmických lodí, které jsou černé pro maximalizaci vyzářeného tepla. Při teplotách nad 1000 °C je ale pro většinu materiálů již rozdíl zanedbatelný a s malou chybou lze počítat s tím, že se prakticky všechna tělesa chovají jako absolutně černé těleso.“
zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Sálání