Avatar uživatele
Zlatý

Je pravda, že černá barva vyzařuje, sálá nejlépe teplo? Pokud je to pravda, proč nejsou radiátory natřeny černě ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Černá barva nejlépe pohlcuje tepelné záření (akumuluje) a pak je vydává. Bílá barva naopak nejlépe odráží teplo. Proto se za radiátory dává např. alobal, aby odrážel teplo a nešlo do zdi. Do radiátoru přivádíme teplo teplou vodou. Nemusí nic akumulovat ze sekundárního zdroje. Pleteš si hlavní smysl černé barvy, jejíž účelem je pohlcovat a nikoliv vyzařovat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jistě. Proto se také nejrůznější chladiče dělají v černém provedení, ať třeba v automobilu, výměníky (kondenzátory) u chladniček nebo mrazáků, ale také chladiče polovodičových součástek nebo přístrojů, desek osazených výkonnou elektronikou a pod. Stejně je tomu při použití při vytápění. To, že radiátory bývají obvykle světlých barev, je otázkou jejich estetického působení v interiéru obytných místností. Navíc na černém povrchu je vidět každé smítko, na což jsou některé hospodyňky háklivé. U radiátorů pro vytápění se také jedná o poměrně malý tepelný rozdíl. V průmyslových a technických zařízeních se ovšem vyzařovacích schopností tmavých (černých) povrchů využívá téměř výhradně.
Doplňuji:
Radiátory ústředního (dálkového) topení nejsou také určeny ke sdílení tepla sáláním, jako třeba kamna.


Avatar uživatele
Stříbrný

tmavé barvy což černá je,teplo pohlcují a ne vyřazují.

A radiátor si můžeš natřít jakou barvou chcešNapř my je máme žluté..To na jeho tepelnou výkonnost nemá žádný vliv.Do radiátoru proudí voda ohřátá na určitou teplotu,kdybys chtěl aby více hřál musel bys zvýšit teplotu vody přiváděné do něj.

Ovšem kdybys třeba natřel plechovou střechu na černo,tak by to bylo znát protože by v podkorví bylo větší teplo,než kdyby byla střecha bílá.


Avatar uživatele

Jestli je Tvým koníčkem fyzika, tak si spal maturitní vysvědčení. Tuhle otázku by položilo pětileté dítě...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

exit47

"barva povrchu – nejmenší množství tepla je vyzařováno stříbřitě lesklými povrchy, největší černými. Toho se využívá například při konstrukci termosek, kde jsou povrchy stříbřitě lesklé pro minimalizaci předávání tepla sáláním. Jiným příkladem jsou naopak chladiče kosmických lodí, které jsou černé pro maximalizaci vyzářeného tepla. Při teplotách nad 1000 °C je ale pro většinu materiálů již rozdíl zanedbatelný a s malou chybou lze počítat s tím, že se prakticky všechna tělesa chovají jako absolutně černé těleso."
zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Sálání

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3217
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 941
Zlatý led 720
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.