Kazatel

Je potřeba energie stejná při změně teploty H2O ze 3°C na 1°C, jako z 1°C na –1°C?

Pokid dojde k přeměně na led, o kolik se liší?

Odpovědi
aliendrone

Ne, je tam nutno připočíst energii fázového přechodu (změna skupenství), která je nezanedbatelná.

magorvkleci

Ano, v dokonale tepelně izolované soustavě a za předpokladu, že ani v části objemu nedojde k fázové přeměně na led, k čemuž v čisté H2O nutně nedojde.

Dochy

Přibližně (téměř, ale ne úplně přesně) pokud udržíš vodu tekutou a nebudeš měnit tlak. Pokud zároveň budeš měnit tlak, bute to horší.

Pokud Ti voda zmrzne, tak jen ten fázový přechod odpovídá energii zhruba jako změna teploty vody o 80°C

Viděl jsem vodu podchlazenou na cca –8 až –15~C, byla docela legrace pak pozorovat krystalizaci)