Rokio

Je poskytnutím zákonné první pomoci, i když řeknu jinému, aby záchranku zavolal, protože nenosím mobil u sebe?

Jednou jsem viděl výtržníka na veřejné akci, jak ohrožoval své okolí, ale hlavně ohrožoval sebe. Řekl jsem tedy lidem z okolí, aby na něj zavolali sanitku, protože jsem neměl mobilní telefon a ten chlap byl nebezpečný.

Nikdo záchranku nezavolal a ten maniak spadl na zem a udělal na chodníku obrovskou kaluž krve.

Odpovědi
Mravenec

Proč u sebe nenosíš telefon? Jak konkrétně byl „výtržník“ nebezpečný? V momentě, kdy ohrožuje okolí – nevím jak jsi to myslel, záchranná služba bude stejně vyžadovat součinnost policie.

V případě, že spadne a je tedy v ohrožení života/úrazu již vzniká povinnost poskytnout první pomoc. A ano, může být i přenesena zvoláním na někoho jiného, aby volal, případně mu poskytnout součinnost o přesném místě, počtu zraněných, o zranění jako takovém,… Opět je dobré mít telefon a aplikaci Záchranka.

petrph

Tak pokud to byla veřejná akce, tak tam snad měli nějaké pořadatele, tak právě ty jsi měl informovat jako první. Protože to oni mají z jiného zákona zvýšenou povinnost takové věci řešit na akci, kterou pořádají, a oni by tedy měli zavolat sanitku. Nebo taky třeba na těhle veřejných akcích nějakou první pomoc zřízenou maji..

Rokio

Mravenec: Ten výtržník strkal do lidí rukama. Hlavně ale tak moc sebou komíhal, že spadl na zem a „pěkně“ se poranil.