Falcon124

Je označení podst. jména jako pomožné/hromad­né/látkové jeho číslem?

Určuji-li mluvnické kategorie slova NŮŽKY,budou vypadat takhle?
1.pád, číslo pomnožné, rod ......
Jde mi o to, jestli termíny pomnožná, hromadná, látková, označují číslo podst. jména a a patří tedy mezi číslo jednotné a množné.

Nejlepší odpověď
annas

Jmenné číslo j v češtině jen jednotné a množné. U orgánů lidského těla – ruce, nohy, oči atd. jsou zbytky tzv. dvojného čísla.

Pozor – mluvnické číslo není označením počtu.

  1. tvar množného čísla mají jména pomnožná, ale označují jednu věc.kamna, narozeniny atd.
  2. tvar jednotného čísla mají jména hromadná, i když označují větší počet předmětů, ty ale tvoří celek

kamení, stromoví, mládež atd. .

3. tvar jednotného čískla mají jména látková, která označují
tvarem jednotného číslo věci, jejichž části jsou shodné s celke,
hrách, voda x 2 vody, žito atd.

Rozbor s mluvnickými kategoriemi by měl vypadat takto.

Nůžky – podstatné jméno pomnožné, r. ženský, č. množné, pád 1. nebo 4. (záleží na kontextu), vzor žena.

Další odpovědi
Pospíšil

Ne.

Zdroj: http://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20090531­01-hromadna-podstatna-jmena

Dochy

Nejde o konkrétní počet, jde o význam daného slova a jeho používání v běžném jazyce. Hromadná mají mluvnicky vždy jen jednotné číslo, pomnožná zas používají tvary množného čísla i když mluvíš o jednom kuse.