jirka F

Je opravdu pravdivé tvrzení, že lidé v Česku a na Moravě provolávali před rokem 1989: „Ať žije Sovětský svaz!“?

Jak tvrdí jeden zdejší uživatel.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni to žádné tvrzení, ale občas se tak stalo.

Další odpovědi
Dochy

Ano. Museli. A provolávali se i větší voloviny.

led

Nie, pretože ani v tej dobe nebolo Česko, ale Česká republika ako súčasť Československej federatívnej republiky, Československej socialistickej republiky. Vlastne ani dnes nie je Česko, ale Česká republika. Česko, je pejoratívny výraz prevzatý z nemeckého pomenovania. Ak si všimnete trochu históriu Čiech, nikdy v histórii sa v češtine tento výraz nepoužíval. Používal sa český výraz Čechy, v nemčine die Tschechei, das Böhmen, das Tschechien

Teraz k otázke… Ano, v období po 2.svetovej vojne až do Novembra (Listopadu)´89, okrem krátkeho obdobia roku 1968, bolo toto heslo pri oficiálnych štátnych a národných oslavách bežne užívané.

petrph

Pravda to je, ale asi ten uživatel nenapsal, za jakých příležitostí. Především, tehdá byl Sovětský svaz náš oficiální spojenec. Čili proto. Jestli budete dneska na ulici vyřvávat „ať žje Evropská unie“, taky Vás ani nikdo popotahovat nebude.

Jenomže, tenkrát to lidi „jen tak“ na ulicích ani jinde nevykřikovali, to by si o něm lidi kolem pomysleli že je ožralej a nebo, co hůř provokatér.):

Tohle se dělo výhradně během organizovaných akcí, Zejména tedy průvody na 1.máje,na podzim byl průvod oslavy VŘSR. Tyhle akce byly dobrovolně – povinné (čili, kdo tam nepřišel, měl pak problémy), lidem se rozdaly transparanty , mávátka, a řeklo se jim co a taky kdy mají volat (třeba to Ať žije..
No a druhou takovou složkou, kde se tohle vyřvávalo byla armáda ** .Aj tam a pouze na pokyn.

zjentek

Jak kteří, Jirko. Tak třeba současný prezident Čech a Moravy určitě, tam bych na chvíli nepochyboval. Kam vítr, tam plášť, ale… Dnes jsme na tom jinak, dnes jsme prozápadní bombarďáci a to už je NĚJAKÁ liga, žejo! 🤨

paul1

Také se jeden čas skandovalo: „Ať žije Sovětský svaz, ale za svoje“

zjentek

Taky se tvrdívalo „se Sovětským svazem na věčné časy“. Pan prezident Pavel možná jen zapomněl, anebo neví, co přesně znamená pojem VĚČNÉ. Inu, co se dá dělat. Nyní mimo jiné reprezentuje i mě a tak to prostě je, přestože jsem v podstatě nedostal žádnou možnost být proti. Takže on (PPP) je teď také mým hlasem 🤦‍♂️

Pepa25

zjentek: je mi jasné, že VY jste ve vojenském slibu tu část „Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům“ hrdinně odmítl, že?