annas

Je občas rozhodování náročné? V každé situaci je možné rozhodnout něco udělat/neudělat, rozhodnout se nerozhodnout.

Otázka o rozhodování zde byla, ale tato je jiná. Z některých otázek je vidět, že někteří tazatelé se neumí sami rozhodnout při řešení určité situace.

Jak řešít když lze říct, že

1. „neexistuje žádná možnost ověřit, které rozhodnutí je lepší, protože neexistuje žádné srovnání?" – Milan Kundera

htps://www.da­tabazeknih.cz/ci­taty/milan-kundera-175

2. „každé tvoje rozhodnut může být chybou?“ — Edward Dahlberg

https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-rozhodnuti/?o=new&pa­ge=3

Obrázek
https://pixaba­y.com/illustra­tions/man-question-mark-silhouette-273398/

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, občas se mi stává, že se nedokáži rozhodnout. Pak použiji metodu admirála Nelsona: položím si otázku pro ano – ne. Rozdělím list papíru svislou čárou na polovinu, vpravo napíšu argumenty pro a vlevo proti. Každému argumentu přisoudím jeho váhu. Pak vše podtrhnu a sečtu. Stejně se pak rozhodnu pro sloupec, který prohrál. Ale rozhodně mi to pomáhá rozhodnout se 🙂

Další odpovědi
led

Rozhodnúť sa, je naozaj niekedy ťažké. Čo, keď moje rozhodnutie nebolo správne, alebo aj keď bolo správne dotklo sa to niekoho? Ale predsa vždy sa musíme rozhodnúť… buď, že sa nerozhodneme (v danej veci), alebo sa rozhodneme s neistotou v správnosť rozhodnutia, poprípade sa rozhodneme, že rozhodneme bez ohľadu na následky nášho rozhodnutia. Tak, ako som sa teraz ja rozhodla napísať svoju odpoveď.
1 – Milan Kundera sa mýli, možnosť overiť si, ktoré naše rozhodnutie je lepšie, nám dá budúcnosť, lenže nie vždy za nášho života.
2 – na otázku Edwarda Dahlberga môžem odpovedať, že rozhodnutie o pravdivosti,/ne­pravdivosti jeho otázky záleží od uhlu pohľadu odpovedajúceho.

PS. admirál Kepler, dobré je pri rozhodovaní sa postaviť sa raz na jednu stranu stola (koalícia) a druhý raz na opačnú stranu stola (opozícia) a problém si pozrieť z oboch strán a vnútorne rozdebatovať. Potom použiť právo Veto hlavného admirála a rozhodnúť. Bolia síce po tom nohy, ale môžte pokojne naložiť večeru na stôl, pretože ste rozhodli.

Kelt

Dokonce i to, že se člověk nerozhodne, je rozhodnutí. Samozřejmě, že jsou rozhodnutí zásadní a obyčejná. Já se mohu rozhodnout, co si dám k obědu, které auto, šaty si koupím. Mohu se rozhodnout, že vylezu na horu, ale musím také počítat s tím, že nemusím uspět.

Drap

1, Lze to říci a dost často to je i pravda.
2, I toto tvrzení lze považovat za pravdivé.
Takový je už život. Vždy máme před každou volbou minimálně dvě možnosti, někdy i více. Při samotném rozhodování pak hraje ještě spousta faktorů, stres, situace, nutnost rychle řešit a podobně. Samotné rozhodnutí nemůže ani nikdo z nás udělat předem, zvláště v extrémních situacích. Víme co by bylo správné, co dobré, ale přesto v kritické chvíli se můžeme rozhodnout jinak. Proto jsou i zde zbytečné otázky typu : Co bude dělat, kdyby… Nikdo nevíme. Pouze budoucnost může rozhodnout a posoudit zda bylo rozhodnutí správné či nikoli. Je proti zbytečné vracen se nějak dlouze a posuzovat bývalá rozhodnutí. Co by, kdyby… je vždy sporné. Ale asi to tak má být, takový je život a při důležitých rozhodováních nás adrenalin, který při tom vzniká, popohání vpřed. Spoustu rozhodování děláme už bezmyšlenkovitě, jakýmsi stereotypem, přitom se rozhodujeme mnohokrát za den.

aliendrone

No ano, je to někdy náročné. Můj vati mi vždycky kladl na srdce, že rozhodnout se správně (po usilovném přemýšlení) umí kdejaký jouda, klíčové je rozhodnout se SPRÁVNĚ A RYCHLE! V tom je celý kumšt. A já s tím naprosto souhlasím. :)

ad 1 – Je běžné, že při rozhodování není přímé či alespoň přiměřeně ekvivalentní srovnání. Typicky když ženě se položí otázka: „Vezmeš si mě?“ Jakékoliv srovnání z případného sňatku s JINÝM mužem je zavádějící a to nemluvím o tom, že to může být pro ženu poprvé, takže žádnou předchozí zkušenost pro ověření nemá. A ověření převzaté ze zkušeností jiných žen s jinými muži je už naprosto mimo mísu. :)
Myslím, že i TAK se žena DOKÁŽE rozhodnout.

(Zjentek>>> Mlč a NIC NEPIŠ! Vím, že je to celkem blbý příklad, bo když ženské proběhne hlavou byť na míle vzdálená představa svatebního pochodu, bílých šatiček, družiček a vůbec celé šarády, tak v porovnání s ní je zastavení rozjeté lokomotivy úplná brnkačka! ;) :D :D)

ad 2 – Jistěže. Na druhou stranu existují i rozhodnutí na způsob „tak nebo jinak – pokaždé dobře“. Tím se to podle mne kompenzuje. Každopádně pokud bychom k rozhodování přistupovali dle citátu, tak se NIKAM nedostaneme. A to NA TUTY! A tutová jistota ničeho je podle mne zpravidla horší, než podstoupit riziko špatné volby. To už ale záleží na vkusu a politické uvědomělosti každého soudruha. ;) :D :D

elkon

Jsou chvíle, kdy je rozhodování těžké, zvlášť, když je potřeba rozhodnout rychle, nebo rozhodnout o něčem, co neznám, s čím nemám zkušenost. Důležitým hlediskem při rozhodování je intelekt a životní zkušenosti. Což je vidět právě také zde na poradně, ve značném procentu dotazů.

ihnedodpovez

Život je o tom aby ses rozhodovat nikdy nemusel, ale těžko to vysvětlovat někomu o kterém rozhodují ostatní