butterbarina

Je nutno zavařovat chilli omáčku?

Budu připravovat pálivou omáčku srirachu, kterou nikdy nezavařuju a pouze ji přechovávám v lednici, kde ani po několika měsících neplesniví. Ingredience jsou pouze chilli papričky, česnek, sůl, cukr → fermentace → ocet. Ráda bych do ní letos přidala několik sladkých červených paprik na zjemnění a zajímá mě, jestli ji ani tak nemusím zavařovat, nebo se nějak zvýší riziko plesnivění.
Děkuji

Nejlepší odpověď
zjentek

Ta sriracha by se neměla kazit ani mimo lednici (tedy pokud v domácnosti není 30°C, ale do 23st.). Ta druhá variace s paprikou se pokazí, raději bych sterilizovat a uložil do chladu. Vycházím z toho, že „několik paprik“ může být třeba 70% obsahu výsledné omáčky, ale to už se nebavíme o sriracha omáčce, která skutečně vydrží a nezkazí se snad nikdy, pokud je dodržen správný postup výroby, správný druh chilli a čistota.

Jinák nerozumím tomu „zjemnění“. Přece jde o dochucovadlo, kdy „zjemnění“ chuti pokrmu dosahuji vyhovujícím dávkováním ochucovadla- pikantní omáčku uberu a je to… když už v pokrmech MUSÍ BÝT a bez ní to nejde! ;)

butterbarina

Zjemnění proto, že omáčku nepoužívám jako dochucovadlo při vaření, ale spíš jako jakýsi „topping“ (např. na volská oka) a nemám ještě potřebnou odolnost, takže chci dětskou verzi :)

zjentek

A co takhle nějaké domácí pyré z tlustostěnných (červené, oranžové, žluté) paprik a pomalu si do něj přikapávat kvalitní thajskou srirachu, až se trefíš do vlastní chuti? ;)

butterbarina

To zní skvěle, jen takové pyré budu muset zavařit a tam narážím na problém, že každá otevřená sklenička se musí do pár dnů spotřebovat, čehož nejsem schopná…

Můžu se ještě zeptat, k čemu přesně slouží u srirachi fermentace? Projevuje se nějak výrazně na chuti? Postupuju podle receptu, kde se po přecezení omáčka ještě provaří, takže žádné zdravotní benefity to asi mít nebude…