Avatar uživatele
Ganymede

Je normální, že hluchý člověk od narození skládá divně české věty?

Píšu si s hluchym a divně formuluje věty.

MYSLÍM VE PSANÍ ;)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, ratava, lejdy.můn před 3126 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ratava

Nejsou v podstatě divné, odpovídají formě skladby věty ve znakovém jazyce. Jeho slovosled je od klasické češtiny značně odlišný… V podstatě- chtějí-li hluchoněmí číst klasické knihy, musí se naučit češtinu tak,jak jsme zvyklí my… Jejich slovosled odpovídá spíše kresbě obrazu, mám-li to k něčemu připodobnit, než našemu ustálenému pořádku větných členů…

Jen doplním:

  • znakovaná čeština není přirozeným jazykem neslyšících, je vytvořena uměle. Právě její totožný slovosled s češtinou neodpovídá komunikačním potřebám neslyšících. Oproti českému znakovému jazyku, který kromě samotných znaků zahrnuje i mimiku, nutnou pro potřeby dorozumění se. V podstatě- neslyšící si při komunikaci nekoukají navzájem na ruce, ale normálně z očí do očí. Český znakový jazyk se vyvýjel nezávisle na českém jazyce, oproti znakované češtině, která je „následkem“ dávného pokusu o začlenění neslyšících mezi slyšící, bez pochopení rozdílné gramatiky…

S dovolením bych trochu upřesnila přeložené věty v odkazu od annas- ve znakované češtině „jak se jmenuješ“ se znakuje „jak-jméno“, není znak pro „se“, ono „se“ se sice při znakování vyslovuje, ale nikterak nenaznačí… stejně tak „moje-maminka-práce/pracovat-banka“, vysloveno klasickou češtinou s použitím existujících znaků, bez onoho „v“. To jen pro názornost, na kolik je znakovaná čeština k neporozumění od znakového jazyka, kdy právě slovosled (znakosled) spolu s mimikou utvoří i ony chybějící předložky, pádové koncovky a p. Pro slyšící pak ony věty zní třeba i divně, pro neslyšící naprosto přirozeně…

Upravil/a: ratava

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Vhodnější je pojem neslyšící jako jedinec, který neslyší od narození.
Hluchý také neslyší, ale může to být třeba stářím, nemusí užívat znakový jazyk či řeč.

Je třeba, abyste si uvědomila rozdíl mezi znakovým jazykem a znakovou (znakovanou)řečí a zjistíte, že nejde o nic divného.

I v běžné češtině se užívá pojem český jazyk jako přirozený systém určitých znaků, které vzniká v hlavě (složíme slovo z hlásek, dáme mu správný tvar, vytvoříme větu atd.) a pak vyslovíme řečí – mluvená podoba jazyka.

Znakový jazyk odpovídá pojmu jazyk v češtině, ale jde o znaky jiného typu – jsou to pohyby rukou, v různých tvarech a pozicích

Znakovou (znakovanou češtinou) neslyšící píše i mluví, užívá znaky jazyka, ale přidává vlastní. Užívá se zpravidla pro komunikaci neslyšící – slyšící.

Máe-li zájem se dovědět víc, projděte si odkaz.
http://ruce.cz/clan­ky/188-co-je-znakovy-jazyk-znakovana-cestina


„Pro názorné pochopení rozdílu mezi znakovanou češtinou a českým znakovým jazykem uvedu ukázku z praxe, jak jsou tlumočeny české věty do znakované češtiny a do českého znakového jazyka.“

  • věta v češtině zní: ,,Jak se jmenujete?"
  • znakovaná čeština: JAK + SE + JMENUJETE
  • český znakový jazyk: JMÉNO + VAŠE + CO
  • věta v češtině zní: ,,Moje maminka pracuje v bance."
  • znakovaná čeština: MOJE + MAMINKA + PRACUJE + V + BANCE
  • český znakový jazyk: MAMINKA + MOJE + BANKA + PRACUJE"

atd.

MASARYKOVA UNIVERZITA
PEDAGOGICKÁ FAKULTA
Katedra speciální pedagogiky
Tlumočník z pohledu sluchově postiženého
žáka
Diplomová práce
Brno 2009
Vypracovala: Šárka Teclová
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:f1I­aklFQPfMJ:htt­ps://is.muni.cz/th/31893­2/pedf_m/diplo­mova_prace.txt+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit


Avatar uživatele
štamgast

Oni spíš vydávají jenom skřeky, ne?

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Tak mu to napiš, že blbě formuluje věty, možná že už mu to někdo řek, ale von to neslyšel.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek