Tw!st

Je normální pít 4 litry vody denně?

Je normální, když denně vypiju 4, někdy možná i 4,5 litrů? Nepočítám to, ale používám lahev od Soda streamu která má 1 litr a všímám si, že si ji jdu naplnit i 4× za den, někdy pak na noc ještě jednou.

Teď ještě si uvědomuju, že když k tomu připočtu 1–2× kafe za den nebo nějaký proteinový nápoj, tak jsem tak na 5 litrech za den..

Nejlepší odpověď
annas

Co je a není normální, trěžko říct. Ale zřejmě je to hodně, i když názory se liší. Nedávno jsem slyšela na ČT 1 od terapeutky, že bychom měli pít 0,5 l na 10 kg váhy.

Ale mám před sebou jeden článek

https://www.wo­manonly.cz/pit­ny-rezim-opravdu-je-zdrave-vypit-denne-25-litru/

"V některých článcích se lze dočíst, že by měl člověk denně vypít nejméně 2 až 3 nebo dokonce 3 až 4 litry vody, což je ale pro většinu populace nevhodné. Potřeba tekutin je zcela individuální! Záleží totiž na mnoha vnějších i vnitřních faktorech – např. na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy (obsah vody, soli, bílkovin a kalorií), tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí včetně proudění vzduchu, druhu oblečení a teplotě těla, aktuálním zdravotním stavu, zavodnění organismu atd.

Každý člověk má svou optimální potřebu volných tekutin, která se navíc v čase mění. Tato potřeba se může pohybovat od méně než jednoho litru za den, pokud se jedná o člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli. Až po několik litrů za den v případě osoby, která konzumuje příliš slanou i sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje, sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí. V takovém případě může denní potřeba přesáhnout třeba i pět litrů. Každý si musí nalézt (resp. stále nalézat) své optimální množství tekutin!"

Alternativní medicína uvádí asi 2,5 l denně. Existují tzv. orgánové hodiny.

Nezatěžovat ledviny v době jejich činnosti – pracují samy pro sebe – maximálnío činostl. , tj. od 17. do 19. hodin středoevropské­ho času.

"Je velmi vhodné nepřijímat vše, co ledvinám škodí, tj. cukr, sůl, chemikálie obsažené v lécích, jídle, pití, káva, alkohol, vyvarovat se stresu a chladu.

Od 18. hodin je člověk odolnější vůči vnějším bolestivým vlivům, zvyšuje se práh bolesti.

Psychická svěžest je v tuto dobu poměrně dobrá, ale kolem 19. hodiny se citlivým jedincům na bolest hlavy mohou tyto bolesti objevit. Je to v souvislosti přirozeného stoupání krevního ltaku v těle, může nastávat psychická labilita a zvyšovat se nervozita.".

https://www.hon­zazkrkonos.cz/?pa­ge_id=736

Další odpovědi
elkon

Když si chceš ničit ledviny, tak směle pokračuj.

orwell

To by se dalo považovat za přijatelné pouze za veder a při těžší fyzické práci, kdy dochází ke dehydrataci zejména pocením. Chce to naslouchat řeči těla, ono si samo řekne, kdy je třeba se napít. Nalejvat se zbytečně moc rozhodně ledvinám neprospěje.

Drap

Podle mne je 4,5 litru příliš. Samozřejmě záleží na váze a dalších věcech.

Kryšpín

Pokud vážíte alespoň 90 kilo a pracujete jak dřevorubec tak je to přiměřené.

Arne1

Obecně je to hodně. Ale záleží na tom, co vlastně děláte. Například v nějakém horkém provozu by to mohlo odpovídat.
Nejlépe konzultovat u svého lékaře nebo urologa.

aliendrone

No, u mne to je žíznivý den. Ale jakožto diabetik/solnička to mám přenastavené jinak. :)

Já vypiju za vhodných okolností (těžká fyzická práce, vedro, vlhko) i „SMRTELNOU“ dávku tekutin! (Někde jsem četl, že 12 nebo 14 litrů by mě mělo zabít, ale já jsem aliendrone nezničitelný, všechno jsem vymočil a vypotil, fuj! ;) :D :D

Tobě radím – nech si změřit glykémii, je lepší, když se na diabetes přijde VČAS!!

Edison

Vcelku ano…

Mp2

Nevím, mohu jen napsat, jak to mám já v posledních dnech..

Ráno vstanu a než odejdu, vypiju tak 0,5l
Do práce si koupím pečivo a néjáké 0,5l chlazené slazené pití.. To vypiju většinou během cesty do práce.
V práci vypiju 2× petku.. Tj 3litry..
Doma do večera vypiju minimálné litr..
Sečteno 5litrů…

Když je vedro a jsi venku, hýbeš se.. Je to i víc..
Doporučují se myslím minimalne 3–4litry.. Když se nehybeš..

WTLS

Můj názor je, jesli potřebuješ pít napíj se, pokud by samozřejmě člověk neexperimentoval a nesnažil by se o 4l najednou…
Takže je úplně jedno kolik kdo vypije.

  • jak ale říkám ne málo ne hodně

da ny

Pokud nejste již zmíněný dřevorubec, nesekáte trávu kosou celý den na slunci, nefáráte dole v dole, nepracujete u vysoké pece, jako foukač skla apod.
Je to spíše rizikové a zdraví nebezpečné.
Tělo si poradí spíše s menším příjmem tekutin, než s tak velkým množstvím.
Jaké máte laboratorní hodnoty cukru?
Jaký je Váš celkový zdravotní stav?
Vaše ledviny dostávají hodně zabrat… těžko říci, jak dlouho to zvládnou bez úhony.

Tw!st

Já se právěže nesnažím zbytečně nalejvat. Piju pokaždé když mám sucho v ústech, někdy když je teď horko, tak si jen sednu a vypiju během pár minut půl litra vody.