Rokio

Je neslušné, pokud řeknu: „Chlapi, čau!“ skupině mužů?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o výraz nespisovný, takže je určený pro mluvenou řeč. Nepovažuji jej za neslušný, záleží na tom, kde, kdy, koho a při které příležitosti tak pozdravíte.

Tedy pokud oslovíte vrstevníky, někdy i s nadsázko, jako projev veselosti, dá se to brát i to uvedené spojení.

Ale už i premiér Babiš zdraví žoviálně Čau, lidi! Jde o bodrou přívětivost, Zřejmě chce působit na lidi jako kamarád.

Původem italský pozdrav se používá v době socialismu pro pozdravu „čest práci“

„čau – pozdav na uvítanou i na rozloučenou, někdy vyslovovaný s dlouhým "á“.
Pochází z italského ciao (vysl. čáo), přesněji z benátského ciau, které v místním dialektu odpovídá italskému schiavo = otrok, služebník. K nám přišlo přes Vídeň, kam tento pozdrav v první polovině 19. století přinesli vojáci, sloužící v severoitalské části monarchie. Odpovídá našemu „(uctivý) služebník“, resp. vídeňskému „G´schamster Diener“ se stejným významem."

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-slova-cau

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.