Rokio

Je nepříčetnost rozpoznávací zaviněna pouze a jen nedostatek intelektu?

Když pachatel nerozpozná nebezpečnost svého jednání, je to pouze jeho nedostatkem inteligence (je hloupý), nebo mohou být na víně i jiné faktory?

Pokud ano, tak které?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nepříčetným se může stát i člověk s intelektem ajnštajna. Třeba ho rozlítí něčí tupost tak, že přestane na chvíli kontrolovat své jednání. Jak se říká: největší katastrofa je srážka s blbcem.

Další odpovědi
Edison

Myslím, že rozhodně ne. Mysl člověka je na takto obecný závěr příliš složitá. A inteligence na to vliv nemá určitě. V některých konkrétnostech snad jen nevědomost něčeho konkrétního, to už ale zase nesouvisí s nepříčetností. Rozbor toho, co všechno má na příčetnost vliv je na mnoho let studia oboru psychiatrie. Ne na jeden příspěvek tady.

Drap

Určitě ne. Třeba nemoci

zjentek

J eto o soudci. Soudce bude nižšího intelektu, než s jakým disponuješ ty a stejně tě jaksi odsoudí, ať k tvému prospěchu či neprospěchu. Tak to neřeš, je to o moci. Nepomůže plakat, vždycky nad tebou bude někdo, kdo ti určí osud. To ne ty svým jednáním, to systém! Kdyby ses rozkrájel- nebuď naivka rokio (;