Kelt

Je někdo nad námi, nebo jsme jedineční?

Často si kladu otázku, jak je to všechno pěkně zařízeno ve světě. Ptáci loví hmyz, větší zvíře zase loví ty ptáky, hmyzožravci loví hmyz, masožravci loví jiné živočichy, člověk některé živočichy chrání, jiné hubí, např hlodavce, škodlivý hmyz a přitom každý živočich tu má své místo. Člověk má největší vliv na to, že lidé zbytečně umíráme – dopravní nehody, nemoci, ale i zachránění. Je možné, že by mohlo existovat někdo, nebo něco, co by takto rozhodoval o lidském pokolení? Není podstatné zda se to nazve Bůh, mimozemšťáné, nebo zvláštní druh bakterií či podobně.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nesprávné formulovaná.

Je někdo nad námi?
Podíváme-li se ho historie, dovíme se, že lidé z různých dob a různých kontinentů a kultur věřili v někoho či v něco – starořecká božstva, řečtí filozofové a jejich vztah k víře, buddhismus, Konfucius, náboženství ve starém Římě, křesťanství,. islám atd. I dnes je to otázka víry.

Je něco nad námi? Je něco mezi nebem, které vidíme, a vesmírem, který tušíme za modrou klenbou? Víme, co představuje vesmír. . Také se říká, že vesmír je v nás samotných…

Nebo jsme jedineční?
Jsme. Z hlediska psychologického je každý člověk osobností ať v kladném či záproném slova smyslu.. Nebudu zacházet do podrobností, j uvedu jen to,, že nikoho nemůžeme vměstnat do stejné šablony. Jsme však součástí jednoho světa, žijeme na jedné zemi, i když v odlišných podmínkách Nad hlavou máme nebe a vesmír.

Člověk, jakožto tvor s nejvyvinutějším mozkem, se ujal role pána tvorstva a zasahuje do života ostatních tvorů a chce, aby mu sloužili nejen za života, ale i po jejich srmti jako potrava aj. I když na druhé straně jde o potravinový řetězec. Těžko říct. .

Další odpovědi
beer

Nejen člověk, ale každý živý organizmus je z rozličných důvodů jedinečný.
Pouze ale člověk má ten pocit, že je pánem všeho a pak přijde – jak správně uvádíš – nějaká bakterie nebo nicotný vir a „pán tvorstva“ je rázem v koncích ))
Jedinečný je proto život sám o sobě, vzájemné vazby (vztahy) mezi organizmy, tedy celý systém života na planetě. Člověk by měl proto přistupovat k těmto vztahům se stejnou pokorou či taktem, jako přistupuje sám k sobě a bylo by všem na planetě lépe.
Nevěřím tomu, že toto vše někdo nějak řídí, to pouze člověk si vytvořil díky strachu ze smrti i neznáma různá božstva, která mu pomáhají onen strach překonat.

Hamon

Opravdu si myslíš, že ti tu někdo dá odpověď včetně důkazu na otázku, nad kterou se zamýšlí lidstvo už tisíce let?

mosoj

Dnes již asi druhá otázka. Já vidím nad sebou akorát ptáka a letadla.

zjentek

jo ale nehledej to nad sebou, ani okolo, nýbrž uvnitř ..a najdeš přesně to, co popisuješ- svou jedinečnost :o

bububabu

Přemýšlíš dobře a ano je někdo nad námi! Nebo se někdo vůbec může domnívat že taková dokonalost jako je soustava člověka, běh v přírodě atp. vzniklo samo od sebe? Každá věc musí mít svého tvůrce. Třeba dokonalý motor auta, myslíš že by se sestrojil sám? Nikdy! Musel ho sestrojit člověk. A tak je to i se světem a se vším co na něm je. Myslíš že by toto mohli zvládnout mimozemšťané nebo bakterie nebo nějaký zničující třesk? Ani náhodou. To musela být mnohem ale mnohem větší síla… Bůh…

arygnoc

i my sme potravou – ako živí pre baktérie, vírusy, plesne, ako mŕtvoly sa zapájame do kolobehu látok na zemi, vo vesmíre.

toľko, pokiaľ sa jedná o fyzické telo.

a duša (alebo čo to v nás je, keď to vôbec je) – nepodstatné, je to iba PREJAV živej hmoty (ako gravitácia u hmoty neživej [ale i živej]) vlastný všetkému, čo považujeme (empiricky) za živé (a aj o tom by sa dalo polemizovať, čo je a čo je nie je živé, ale o to teraz nejde).

to, čo pokladáme za dušu, je iba prejav mnohých biochemických pochodov v živom organizme, nič viac.
takže nad nami je zasa iba príroda – chemické, atómové a ktovieaké väzby a náklonnosť toho či onoho reagovať s tým či oným práve tak a tak.

všetko to prebieha v duchu zákonov (nie daných, stanovených, ale poznaných, skúmaných) prostredia, v ktorom sa vyskytujeme.

takže nad nami sú (orem iného) najmä prírodné zákony.