xiperio

Je nějaký stát, kde se musí platit pouze bezhotovostně (kartou)?

Někde jsem četl, že prý v Číně.
Ale nějak se mi to nezdá.
Že prý mají platební terminály všude, i na trhu a i ti nejmenší prodejci.
Máte o tom někdo info?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ne, není.
Nejrozšířenější bezhotovostní placení je ve Švédsku, ale ani tam neexistuje povinnost platit kartou.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Cashless_so­ciety

Další odpovědi
Filip84

V nerozvojových státech platí povinnost přijímat platné oběživo. Třeba u nás můžeš odmítnout platbu ve více, než 50 mincích na jednu transakci, ale bankovky se přijímají v jakémkoli množství.

Silně pochybuju o tom, že se to v dohledné době změní. Jak by pak, třeba, probíhala platba, vypadne-li proud? Peníze byly, a ještě asi dlouho budou, základní standard.

Lgee

Mají mít postupně. Ještě nemají, nejvíce se tomu blíží Izrael který zrušil všechny mince a už lze platit jen bankovkami.

aliendrone

Kupodivu se v Číně NEMUSÍ platit bezhotovostně (jak by se slušelo ve správné „krvavé diktatuře“ dle naši mainstreamových médií). To Číňani SAMI chtějí platit mobilem. A také tak ČINÍ. Jejich služby jako WeChat nebo Alipay jsou tam na NESROVNATELNĚ VYŠŠÍM levelu, než je na západě zvykem. Ač se to běžně NEVÍ, tak jsme v IT za Čínou 100let za opicemi a každý den se jejich náskok zvětšuje. No, NEJEN v IT, ale až na pár vyjímek prakticky skoro ve všem, nemají prostě zhovadilou dem(ent)okracii. :)

A i když se FB, Google apod. snaží protlačit podobné platformy, tak ještě ani zdaleka nejsme tam, že v hospodě kámoš řekne „Půjč mi litr“ a ty vezmeš mobil, v komunikátoru podobnému Messengeru nebo WhatsAppu do jeho kontaktu napíšeš požadovanou částku (popřípadě skenuješ jeho QR kód, když ho nemáš v kontaktech), tapneš ODESLAT – a kámoš ve vteřině má prachy na účtu. Stejně jednoduché je tam podat daňové přiznání, komunikace s doktorem, eh, ŠKODA MLUVIT. Takže pokud v Číně u pouličního čističe bot bude vyžadována BEZHOTOVOSTNÍ platba (z mobilu do mobilu), tak se NEDIV! Nejsou to žádné kecy, to jen naše „pravdomluvná a vyvážená“ média jaksi opoměla o tom informovat, zajisté nedopatřením, jak jinak, muehehehe. ;) :D :D

Nejlepší perla „bezhotovostního bankovnictví“ je ovšem, Somálsko. Asi mi nebudeš věřit, ale tam se platí SMSkami. Vážně nekecám, hotovost tam sice také mají (takové slepené balíky strašně umolousaných bankovek – nejmenší částka jeden balík bankovek), ale ty prakticky nikdo nechce.

Ovšem není mi známo, že by někde úplně zrušili hotovost. Neboj, to přijde. ;) :)

Pepa25

Lgee: informace, že „Izrael zrušil všechny mince“ je nepravdivá. Viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Israeli_new_she­kel#Coins