Avatar uživatele
xiperio

Je nějaký stát, kde se musí platit pouze bezhotovostně (kartou)?

Někde jsem četl, že prý v Číně.
Ale nějak se mi to nezdá.
Že prý mají platební terminály všude, i na trhu a i ti nejmenší prodejci.
Máte o tom někdo info?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone, seraphico, Ametyst před 673 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Ne, není.
Nejrozšířenější bezhotovostní placení je ve Švédsku, ale ani tam neexistuje povinnost platit kartou.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Cashless_so­ciety

Upravil/a: Pepa25

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

V nerozvojových státech platí povinnost přijímat platné oběživo. Třeba u nás můžeš odmítnout platbu ve více, než 50 mincích na jednu transakci, ale bankovky se přijímají v jakémkoli množství.

Silně pochybuju o tom, že se to v dohledné době změní. Jak by pak, třeba, probíhala platba, vypadne-li proud? Peníze byly, a ještě asi dlouho budou, základní standard.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lgee

Mají mít postupně. Ještě nemají, nejvíce se tomu blíží Izrael který zrušil všechny mince a už lze platit jen bankovkami.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Kupodivu se v Číně NEMUSÍ platit bezhotovostně (jak by se slušelo ve správné „krvavé diktatuře“ dle naši mainstreamových médií). To Číňani SAMI chtějí platit mobilem. A také tak ČINÍ. Jejich služby jako WeChat nebo Alipay jsou tam na NESROVNATELNĚ VYŠŠÍM levelu, než je na západě zvykem. Ač se to běžně NEVÍ, tak jsme v IT za Čínou 100let za opicemi a každý den se jejich náskok zvětšuje. No, NEJEN v IT, ale až na pár vyjímek prakticky skoro ve všem, nemají prostě zhovadilou dem(ent)okracii. :)

A i když se FB, Google apod. snaží protlačit podobné platformy, tak ještě ani zdaleka nejsme tam, že v hospodě kámoš řekne „Půjč mi litr“ a ty vezmeš mobil, v komunikátoru podobnému Messengeru nebo WhatsAppu do jeho kontaktu napíšeš požadovanou částku (popřípadě skenuješ jeho QR kód, když ho nemáš v kontaktech), tapneš ODESLAT – a kámoš ve vteřině má prachy na účtu. Stejně jednoduché je tam podat daňové přiznání, komunikace s doktorem, eh, ŠKODA MLUVIT. Takže pokud v Číně u pouličního čističe bot bude vyžadována BEZHOTOVOSTNÍ platba (z mobilu do mobilu), tak se NEDIV! Nejsou to žádné kecy, to jen naše „pravdomluvná a vyvážená“ média jaksi opoměla o tom informovat, zajisté nedopatřením, jak jinak, muehehehe. ;) :D :D

Nejlepší perla „bezhotovostního bankovnictví“ je ovšem, Somálsko. Asi mi nebudeš věřit, ale tam se platí SMSkami. Vážně nekecám, hotovost tam sice také mají (takové slepené balíky strašně umolousaných bankovek – nejmenší částka jeden balík bankovek), ale ty prakticky nikdo nechce.

Ovšem není mi známo, že by někde úplně zrušili hotovost. Neboj, to přijde. ;) :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Lgee: informace, že „Izrael zrušil všechny mince“ je nepravdivá. Viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Israeli_new_she­kel#Coins

Nový příspěvek