independent

Je nějaký rozdíl mezi chirurgickou ocelí a nerezem?

Nejlepší odpověď
dubraro

„Nerez“ je obecný název vysoce legovaných ocelí, určených k různým účelům.

Existuje celá řada slitin, kterým se říká „chirurgická ocel“. Chirurgická ocel je rozdělena do čtyř hlavních tříd na základě složení.

Třída 200: chirurgická ocel obsahuje chrom, nikl a mangan. Nikl je pro lidský organismus nežádoucí a škodlivý.

Třída 300: chirurgická ocel obsahuje chrom a nikl – nejvíce se používá na výrobu náramků, řetízků, náhrdelníků, prstenů atd. Ne však každá. Šperky z oceli 316 L obsahují sice nikl, ale procento je velmi zanedbatelné, takže nemá negativní vliv na vaše zdraví a jde o ocel, která je speciálně upravena tak, aby se nikl neuvolňoval.

Třída 400: chirurgická ocel obsahuje chrom – tato se používá na výrobu náramků, řetízků, náhrdelníků, prstenů, avšak zde je cena už značně vysoká a na výrobu šperku dost nerentabilní. Používá se hlavně v lékařství a pro speciální technologie.

Třída 500: chirurgická ocel obsahuje nízký podíl chrómu.

Nejvíce odolná vůči korozi je třída 300, proto je její popularita nejvyšší. Používá se převážně pro lékařské implantáty a šperky. Nicméně ne všechny třídy 300 jsou vhodné pro invazivní aplikaci piercingu do nezhojených míst.

Pro výrobu šperků se nejčastěji používá chirurgická ocel s označením 316L. Ačkoliv tato třída obsahuje nikl, neuvolňuje ho a nevyvolává žádné alergické reakce. Procentuelně je zde nikl zastoupen ve velmi malém množství.

Zdroj: http://www.is­perky.cz/index­.php?a=stranka&s=88&PHPS­ESSID=bccf09c9­a3ce358034bba606928b9242

Další odpovědi
Dochy

Chirurgická ocel je jeden z typů „nerezu“