annas

Je, nebo není slovo nenávist opakem slova láska? Proč?

Dá se dělit svět na nenávist a lásku?
Doplňuji:
Beru nenávist jako jakýsi projev reakce na to, že nám někdo, koho milujeme, neprojevuje lásku tak, jak očekáváme, anebo ji neprojevuje vůbec. Nenávist tedy vzniká z absence lásky. Buď člověk miluje, anebo nemiluje…

Nenávist bývá spojená s lhostejností, která může mít různé projevy … Není to někdy opravdu jednoduché …

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
tom004

Mně se líbí toto srovnání.

Říká se, že od lásky je jenom krůček k nenávisti, ale upřímně zabýval se někdy někdo z vás nad tím, proč tomu tak je? Já se tím zabývám neustále… Nenávist a láska jsou jako sestry. Obě jsou vášnivě, intenzivní, obojí prožíváte naplno a obě dvě se objeví vždy nečekaně a většinou obě stejně nečekaně pohasnou.
Myslíte si, že nenávist plodí válku, zlobu a vraždy? Ale to dělá láska přeci také, protože kvůli lásce (ať už je to láska jakákoliv – mateřská, bratrská nebo životní) se rodí nenávist. Láska bez nenávisti je to samé, jako kdybychom my neměli stín… Nenávist je temná stránka lásky nebo to vlastně může být naopak – láska se z pohledu nenávisti může jevit jako zbytečnost, ale bez lásky bychom tu třeba ani nemuseli být…
Z toho vyplývá jediné: láska bez nenávisti a nenávist bez lásky nemůže existovat. Kdyby jeden cit zanikl, bylo by to jako mít stále den bez noci a odpočinku, nebo mít stále noc bez světla a slavičího zpěvu… Takhle bych to nikdy mít nechtěla a tak se musím smířit i se stinnými stránkami věci…

Zdroj: http://www.cesky-jazyk.cz/slohov­ky/uvahy/laska-versus-nenavist.html

Další odpovědi
Pájo

Není.
Svět se dělí jinak, než na lásku a nenávist.
To by bylo příliš jednoduché.

pokazdejinak

podle mě to přímý opak není, protože můžu někoho nemilovat, ale nemusím ho hned nenávidět

… na druhou stranu, abychom mohli někoho nenávidět, musí se k nám dostat hodně blízko a právě tím jsou si láska i nenávist podobné

quentos

Nádherně je to popsáno v knize „Hovory s Bohem“ Neala D. Walsche. Dozvíme se všechno, mimo jiné i to, že opravdovým protipólem lásky je strach. Nenávist a všechny ostatní negativní city jsou jen jeho důsledkem.

Drap

Nenávist se dá brát jako opak lásky. Bohužel svět do těchto kategorií dělit nejde. Nic neni černobílé, a při podrobnějším poznání vlastně nic ani tak chápat nemůžeme.

anonym

Je to přesně tak, jak to cítíš TY. Všechny odpovědi na tuto otázku jsou jen pohledy druhých.

fcoop

Samozřejmě,že jsou to protipóly.
Jako ledový a horký.
Ale nezapomínal bych na lhostejnost.
Realita není tak jednoduchá,máloco je černé a bílé.

hanulka11

Taková ta ne-láska je spíš lhostejnost ,
když někoho nemiluji neznamená ,že ho nenávidím…ale je mi šuma fuk– tzn. lhostejný
Doplňuji:
jistě ,jsme různí a pohledy na věc máme různé a je to myslím zcela normální …

barusee

Myslím, že pokud by to byla čistá láska a čistá nenávist, tak ano, ale čistou lásku bez jakési příměsi ‚zla‘ a naopak asi nenajdete, ikdyž si myslíte nebo jste dokonce přesvědčeni, že ano.

annas

Pino, svůj pohled znám, ale zajímají mě názory jiných. Jde rovněž o jazykový jev … slovo opačného významu. Doplním zítra.