Avatar uživatele
annas

Je, nebo není slovo nenávist opakem slova láska? Proč?

Dá se dělit svět na nenávist a lásku?
Doplňuji:
Beru nenávist jako jakýsi projev reakce na to, že nám někdo, koho milujeme, neprojevuje lásku tak, jak očekáváme, anebo ji neprojevuje vůbec. Nenávist tedy vzniká z absence lásky. Buď člověk miluje, anebo nemiluje…

Nenávist bývá spojená s lhostejností, která může mít různé projevy … Není to někdy opravdu jednoduché …

Děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 13Pro koho je otázka zajímavá? panenka, dudu, vagra, Andělé, Terryle, hanulka11, tom004, anonym, Drap, Deli, fcoop, MA-SU-KA, Sarrow před 4535 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Mně se líbí toto srovnání.

Říká se, že od lásky je jenom krůček k nenávisti, ale upřímně zabýval se někdy někdo z vás nad tím, proč tomu tak je? Já se tím zabývám neustále… Nenávist a láska jsou jako sestry. Obě jsou vášnivě, intenzivní, obojí prožíváte naplno a obě dvě se objeví vždy nečekaně a většinou obě stejně nečekaně pohasnou.
Myslíte si, že nenávist plodí válku, zlobu a vraždy? Ale to dělá láska přeci také, protože kvůli lásce (ať už je to láska jakákoliv – mateřská, bratrská nebo životní) se rodí nenávist. Láska bez nenávisti je to samé, jako kdybychom my neměli stín… Nenávist je temná stránka lásky nebo to vlastně může být naopak – láska se z pohledu nenávisti může jevit jako zbytečnost, ale bez lásky bychom tu třeba ani nemuseli být…
Z toho vyplývá jediné: láska bez nenávisti a nenávist bez lásky nemůže existovat. Kdyby jeden cit zanikl, bylo by to jako mít stále den bez noci a odpočinku, nebo mít stále noc bez světla a slavičího zpěvu… Takhle bych to nikdy mít nechtěla a tak se musím smířit i se stinnými stránkami věci…

Zdroj: http://www.cesky-jazyk.cz/slohov­ky/uvahy/laska-versus-nenavist.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pájo

Není.
Svět se dělí jinak, než na lásku a nenávist.
To by bylo příliš jednoduché.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pokazdejinak

podle mě to přímý opak není, protože můžu někoho nemilovat, ale nemusím ho hned nenávidět

… na druhou stranu, abychom mohli někoho nenávidět, musí se k nám dostat hodně blízko a právě tím jsou si láska i nenávist podobné

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Nádherně je to popsáno v knize „Hovory s Bohem“ Neala D. Walsche. Dozvíme se všechno, mimo jiné i to, že opravdovým protipólem lásky je strach. Nenávist a všechny ostatní negativní city jsou jen jeho důsledkem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nenávist se dá brát jako opak lásky. Bohužel svět do těchto kategorií dělit nejde. Nic neni černobílé, a při podrobnějším poznání vlastně nic ani tak chápat nemůžeme.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Je to přesně tak, jak to cítíš TY. Všechny odpovědi na tuto otázku jsou jen pohledy druhých.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

Samozřejmě,že jsou to protipóly.
Jako ledový a horký.
Ale nezapomínal bych na lhostejnost.
Realita není tak jednoduchá,máloco je černé a bílé.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Taková ta ne-láska je spíš lhostejnost ,
když někoho nemiluji neznamená ,že ho nenávidím…ale je mi šuma fuk– tzn. lhostejný
Doplňuji:
jistě ,jsme různí a pohledy na věc máme různé a je to myslím zcela normální …

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
barusee

Myslím, že pokud by to byla čistá láska a čistá nenávist, tak ano, ale čistou lásku bez jakési příměsi ‚zla‘ a naopak asi nenajdete, ikdyž si myslíte nebo jste dokonce přesvědčeni, že ano.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Pino, svůj pohled znám, ale zajímají mě názory jiných. Jde rovněž o jazykový jev … slovo opačného významu. Doplním zítra.

před 4536 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek