Standaa

Proč je bílá opak černé?

Vždycky mě zajímalo, proč opaem černé není zelená a bilé růžová… Jaké pro to je vysvětlení a zdůvodnění?
Doplňuji:
Černá je nejtmavším odstínem všech barev

Nejlepší odpověď
dudu

Lidské oko obsahuje tři druhy barevných receptorů, které jsou citlivé zhruba v oblastech 400 nm – 500 nm, 500 nm – 600 nm a 600 nm – 700 nm. Ty reagují na vlnové frekvemce, které předmět odráží. To znamená, že např. rostliny překvapivě mají jiné barvy jen ne odraženou zelenou!!! Černá pak pohlcuje všechny vlnové délky, které aktivují receptory oka.

Další odpovědi
setapouch

Šestnáctková soustava zná tyto znaky: 0–9, a-f. Hexadecimální kód barvy se skládá ze skložky červené, zelené a modré (RGB). Pokud jsou všechny tři barvy plně zastoupené (mají nejvyšší kód v šestnáctkové soustavě – ff), vznikne černá barva. Hexadecimálně #ffffff a větší už být nemůže. Pokud nejsou zastoupené vůbec (mají nejnižší kód v šestnáctkové soustavě – 00), vznikne bílá, šestnáctkově #000000 a menší už být nemůže.
To je „důkaz“ opaku černé.
Doplňuji:
Hehe, přesně opačně :D

marci1

Protože černá barva je vlastně nejtmavším odstínem bílé.
Doplňuji:
Bílá je barva, kterou oko vnímá v případě, že z daného směru přichází světlo všech barev. (Jejím nejtmavším odstínem je černá, která vzniká tím, že do oka nedopadá žádné světlo.)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/B%C3%A­Dl%C3%A1

arygnoc

ľudské oko vníma receptormi, ktoré nazývame čípky, v podstate tri farby – modrú (azúrovú), červenú (purpurovú) a zelenú.

ak na sietnicu dopadajú všetky tieto odrazené farby (lebo predmet vnímame zrakom ako odrazené svetlo od samotného predmetu) v rovnakom pomere a s rovnakou intenzitou, vnímame svetlo ako biele.
ak na sietnicu nedopadá žiadne odrazené svetlo, vnímame farbu čiernu.

tento poznatok je využívaný napr. pri farebnej tv (monitoroch) – pri pohľade pod lupou zistíte, že jeden pixel sa vlastne skladá z troch pixelov – modrého, červeného a zeleného.
ak svietia všetky tri, monitor (pixel ) má bielu farbou.
ak nesvieti ani jeden, monitor (pixel) má čiernu farbu.

podobne je i s tlačou farebných obrázkov (pre kontrolu vám poslúži lupa, mikroskop).

biela je opak čiernej preto, lebo pri vnímaní bielej farby vnímame všetkými receptormi oka, pri vnímaní čiernej ani jedným receptorom oka (čípkom).

;-Q

zaujímavosť:
v českom (i slovenskom) jazyku rozovnávame 11 základných farieb:
čiernu, bielu, červenú, zelenú, žltú, modrú, hnedú, sivú, oranžovú, ružovú a fialovú.

Kelt

bílá barva odráží všechno záření, černá všechno záření pohlcuje

cochee

Základ otázky ti různými způsoby byl vysvětlen, já jen dodám, že tvoje Doplnění otázky je chybné. Černá vůbec není žádná barva. „Černá“ je slovní vyjádření nepřítomnosti jakékoliv barvy. Nositeli barevné informace jsou fotony a „černá“ je prostředí, odkud žádné fotony do oka neletí.