nikeroska

je nárok na nějaký sociální příspěvek?

obracím se na Vás s prosbou, zda se někdo neorientuje v sociální oblasti. Momentálně se doma nacházime v situaci, že matka si rozdrtila při pádu kost v paži. Je doma, má půlku těla nehybnou – má dlahu, sádru a ortézu. Měsíc bude čekat na operaci. Lékař tvrdí že minimálně půl roku bude doma. Je nějaký sociální příspěvek, který by dostával student, nebo manžel? (přídavky na dítě nemyslím, k tomu slouží výpočet příjmu mzdy z loňského roku). Budu rada za každý tip, děkuji
Doplňuji:
Nemůže se hýbat = nenachystá si jídlo, neoble če se, sama neudělá nic.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jen zcela přibližně, neber mě vůbec za slovo. Pokud spočítáš čisté příjmy rodiny za uplynulý měsíc a životní minimum, které činí přibližně 2800 na osobu a 2600 na další osoby, máte společné trvalé bydliště a příjmy nepřesáhnou životní minimum, máte nárok na doplatek.
Jelikož se tam však posuzuje více věcí, musíš to brát jen jako velmi hrubý odhad.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Nevím kolik vás je doma a jaký máte celkový příjem.

Požádat si můžeš, pokud nevýjdou dávky v hmotné nouzi, můžete požádat o mimořádnou dávku, vše je o lidech, netvrdím, že ti ho dají, ale za žádost se neplatí je zdarma, tak to prubněte.

Bere maminka nemocenskou, nobo něco jiného? Rozepiš to podrobně do diskuze a můžeme něco propočítat.

da ny

Na Zdravotním odboru ÚP(MPSV) požádejte o sociální dávku (maminka) – příspěvek za nemohoucnost. Mají tam tiskopisy, poptejte se, jistě Vám poradí.
Nenechte se odbýt ;)

http://www.me­sec.cz/poradna/so­cialni-davky/7379/
http://www.mpsv­.cz/files/clan­ky/19744/pokyn­.pdf
http://www.pe­cujiciosoby.cz/do­tazy/

Mirdas

Přiznám se že se v této oblasti až tak dobře neorientuji, ovšem zda se zeptáte někoho ze snědých spoluobčanů, ti vám poradí dozajista zcela přesně.

nikeroska

ve společně posuzované domácnosti je nás 5. 1 student na zš, 1 na sš, a 1 na vš – všichni momentálně bez příjmů. Otec – příjem přibližně 15.000 (pravděpodobně čistého). Matka – příjem čistý okolo 10.000,–… Určitě bude pobírat nemocenskou, ale v jaké výši netuším… O přídavky jsme žádali již před 3 lety, a podle sociálky nemáme nárok, protože příjem je vyšší než 2,8 (tuším) průměrného výdělku za rok. Byla to má jediná návštěva na tomto úřadě, víckrát mě nenapadlo tam jít, byla tam tak nepříjemná paní… škoda se něco ptát

zzzlatokopka

Počítám teda příjem cca 25tis.
pro nárok na přídavek na dítě, tady bude 3× je potřeba nepřekročit 2,4 násobek životního minima, vy ho nepřekračujete.
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/zivotni-minimum#zivmin

Životníí minimmum ale máte, takže hmotná nouze asi nepůjde:-((

Jsou ale dávky na byt, nevím kolik platíte, tak tady máš na něj kalkulačku, dosadíš si do ni.
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/prispevek-na-bydleni

Určitě zajděte na sociálku a tam nějakou pracovnici poproste o radu, dá vám žádosti a vy je vyplňte, většinou pokud tam příjde člověk slušně, tak mu ochotně poradí.

Ten přídavek na dítě určitě vyjde. cca 2000kč odhaduji.

nikeroska

Velice moc Vám děkuji :)

zzzlatokopka

Není zač, určitě na tu socku zajděte, dnes už spadají dávky pod úřad práce, ale je to soc. odbor.

zzzlatokopka

Základní soc. dávka jsou:

  • dávky v hmotné nouzi
  • mimořádné dávky
  • příplatek na bydlení
  • doplatek na bydlení (ten je čtvrtletní, dokládá se poslední čtvrtletí)

gecco

Nevím, takže nebudu odpovídat…
___
Zaráží mne – „Měsíc bude čekat na operaci.“ – o co přesně (úraz) se jedná???
Nepomohla by – náhodou – změna lékaře??
Obvykle se totiž v akutních případech operuje ihned, ne až za měsíc…

nikeroska

V pondělí upadla na náledí, v nemocnici jí řekli že jí budou hned ten den operovat, večer volala že jí neoperovali, že druhý nebo třetí den. Druhý den ráno volala že pro ní mám přijet, že jde domů. Nemůžou jí operovat, má jednu část kosti roztříštěnou – nebyly by možny připevnit dráty nebo šrouby. Lékaře měnit by asi nešlo, když byla hospitalizovaná přímo v nemocnici. Taky mě napadlo že by jsme zkusili jinou nemocnici, ale jakýkoliv náročný převoz by pro ní nebyl vhodný…

nikeroska

Jedná se o zlomeninu pažní kosti.