vopice

Mají osvojitelé nárok na nějaké soc. dávky?

Zdravím,
ráda bych se zeptala, zda-li má osvojitel nárok na nějaké sociální dávky?
Jaký je rozdíl v zabezpečení dítěte v pěstounské péči a v osvojení?

Odpovědi
standa

Osvojitel má z pohledu práva úplně STEJNÉ postavení jako vlastní rodič.

Co se týká ´pěstounské péče´, tak se rovněž jedná o náhradní typ rodinné péče (stejně jako osvojení), ale v tomto případě nemusí být dítě tzv. ´právně volné´.

Pěstoun není zákonným zástupcem a ani nemá k dítěti vyživovací povinnost (na rozdíl od osvojitele)

V dalším se podívejte na odpověď na obdobnou otázku – viz zdroj

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/financni-podpora-pro-dite-svereno-do-pece-prarodicu

bond73

Osvojitel,je v pozici,jakožto vlastní rodič.Osvojenému dítěti se tímto změní i rodný list,kde jako rodiče budete vystupovat vy i váš manžel a jěště vás musím upozornit na jednu skutečnost,že osvojení je nezrušitelné.Dávky na dítě osvojené,by v tomto případě byli Rodinné přídavky,Socíální příplatek a pokud by to bylo dítě do věku 4.let,tak také Rodičovský příspěvek. U dítětě,které by jste si vzala do pěstounské péče,je právní statut jiný.Zde vystupujete ,jako pěstoun,kdy v případě,že by rodiče,nebo pouze jeden z rodičů ,by požádali soud,aby jim ditě nebo děti byli svěřeny opět do jejich péče a pokud by pro tuto péči měli všechny náležíté prostředky,bylo by jim ditě, více jak pravděpodobně svěřeno do jejich péče. Dávky u dítěte,jež je v pěstounské péči,jsou zcela odlišné,zde by jste obdržela jednorázovou dávku ve výši cca. 10.000kč po převzetí dítěte do pěst.péče a poté by jste pobírala měsíčně dávku ,,Odměnu pěstouna,, ,jež je ve výši cca. 5000kč,ovšem tato dávka je odlišná ,dle věku dítěte.O všechny dávky,jež jsem vám zde uvedl ,budete moci požádat u odboru Státní sociální podpory,jež nyní spravuje Úřad práce.