mosoj

Mají nárok na dětské přídavky ?

Všichni studenti nad 18 let bez vlastního příjmu, mají nárok na dětské přídavky ve výši 700 Kč. Víte to ? já tedy ne a myslím si, že většina vysokoškoláků to také neví. Musí si ale o ně osobně zažádat!
Doplňuji:
Omlouvám se za média ze kterých jsem čerpal !! Nárok mají pouze ti co bydlí sami. Takže nikdo. Protože za co by bydlel student sám ? Když by vydělával zase nemá nárok na přídavek. Pěkně postavené !!! Pro pronájem to také neplatí. Ověřeno dnes na úřadech !!!

Nejlepší odpověď
anonym

Nevím ze kterých médií jsi čerpal a co ti sdělili na ÚP, (ůřad ti měl sdělit komplet podmínky a nejen útržek o pronájmu), ale realita je následující:

  1. Přídavek ve výši 700 Kč je od 15 do 26 let.
  2. Od 18, coby zletilý, jedná student za sebe, stejně jako výživné dostává na vlastní účet a už ne k rukám rodiče, do jehož péče byl svěřen.
  3. Pro pronájem platí též, ovšem podmínka je trvalé bydliště mimo rodiče, v jehož je péči. (Např. přihlášení u prarodičů není považováno za společnou domácnost, tím spíše, pokud je student v akademickém roce na koleji, či studentském pronájmu v sídle školy). (Domněnka v diskuzi je mylná).
  4. Výživné není vlastní příjem, stejně jako je výjimka na brigády o prázdninách.
  5. Kromě přídavku lze uplatnit i nárok na kolejné a sociální či prospěchové stipendium. U dopravy je sleva prostřednictvím studentského tarifu na průkazce příslušného dopravce, podle toho čím dojíždí.

Chybný výklad – „Za co by bydlel student sám?“, přece za výživné od rodičů, kteří mají vyživovací povinnost po dobu přípravy na budoucí povolání, příp. u prarodiče dle rodinné dohody. (POZOR!, neplést s limitem 26 let, což se vztahuje výhradně na nárok na sociální dávky a příspěvky).
Pozn. – většina vysokoškoláků naopak velice dobře ví, nač mají nárok a patřičně to uplatňují, ostatně je to součást přípravy na samostatný život, kdy za ně rodiče nebudou vše řešit a od VŠ se očekává, že mají patřičné IQ a sociální inteligenci.
(Dcera takto aplikovala do bakalářské promoce).
http://www.mpsv­.cz/cs/2#nd
Doplňuji:
V odkazu je jasně uvedeno, že pokud student žije mimo svou rodinu (je hlášen jinde), je skutečně posuzován jako samostatně žijící a jako bez vlastního příjmu, splňuje logicky jakékoliv násobky životního minima.
V diskuzi tazatel píše omyl, zákony jsou jednoznačné.
Že se pravda nelíbí, nic na ní nemění uzamknutí otázky chybnou a poškozující odpovědí, na sociálce by se vysmáli.
Kdo nemá jistotu, či osobní zkušenost, neměl by zde radit bludy!!

Zdroj: http://www.az­rodina.cz/4172-pridavky-na-deti-narok-a-spolecne-posuzovane-osoby

Další odpovědi
Nicozjb

doplním nejde o to kde ale s kým.Přídavek na dítě j
dlouhodobou dávkou
poskytovanou rodinám s
dětmi. Nárok mají rodiny s
příjmem do 2,4násobku
životního minima společně posuzováných . jde tedy o to kdo je společně posuzován .

Drap

Náhodou jsem to věděl, ale jen díky tomu, že jsem se s tím setkal. Mimo to, pokud mají trvalé bydliště mimo kraj v kterém je škola a nemají žádný příjem, mohou žádat o příspěvek na dopravu. Tuším, že to bylo taky asi 700
Doplňuji:
Ano, musí bydlet samostatně. Dcera to před časem pobírala. Bydleli s manželem taky studentem.Přes prázdniny jezdili do zahraničí vydělat na příští rok. K tomu občas nějaká brigáda a podobně.

anonym

Tak tomu nerozumím. Píšeš, že mají nárok na DP ve výši 700 Kč a přitom to nevíš ?
Kde je pravda ?

Sůwa

Není to třeba pro studenty, kteří bydlí na koleji? Sice nevím, kolik takové ubytování stojí, ale jinak by podmínky splňovali 🙂

mosoj

DrAxl to také píše nesruzumitelně. Proč ne když jde z hovna uplést bič. Všechno platí co jsem napsal. Jenom také platí že student ať je mu kolik chce, se posuzuje spolu s rodinou ( tzv. společně posuzované osoby). Pokud příjem v této rodině je 2,4 násobek
životního minima a více, na žádné sociální příspěvky není nárok.Životní mimimum je stanovené pro různé složení rodiny ( (společně posuzují se osoby)!!
Tedy ani na přídavky pro 18 letého !!
Nemám s tím zkušenosti, děti již mám odrostlé, ale vnoučata začínají studovat. Bohužel ( nebo buhudík) na nic nárok z titulu těch násobků minim nemají.
V médiích to jaksi zapoměli připomenout.

mosoj

DrAxl to také píše nesruzumitelně. Proč ne když jde z hovna uplést bič. Všechno platí co jsem napsal. Jenom také platí že student ať je mu kolik chce, se posuzuje spolu s rodinou ( tzv. společně posuzované osoby). Pokud příjem v této rodině je 2,4 násobek
životního minima a více, na žádné sociální příspěvky není nárok.Životní mimimum je stanovené pro různé složení rodiny ( (společně posuzují se osoby)!!
Tedy ani na přídavky pro 18 letého !!
Nemám s tím zkušenosti, děti již mám odrostlé, ale vnoučata začínají studovat. Bohužel ( nebo buhudík) na nic nárok z titulu těch násobků minim nemají.
V médiích to jaksi zapoměli připomenout.

mosoj

Dneska to jde pomalu odklepl jsem to dvakrát.
Stačilo napsat že je třeba splnit tu podmínku o těch životních minimech. Takhle média a nakonec dr.axl vyvolává dojem že student nad 18 let je posuzován jako samostatná osoba. To není pravda.

anonym

Pokud bydlí sám, tak je samozřejmě posuzován jako samostatná osoba, co je na tom k nepochopení.
Jinak i když žije s rodinou a splňuje podmínku 2,4 násobku, též má nárok na přídavek. Tyto podmínky jsou přece jasně v odkazu.
Ostatní – např. prospěchové stipendium, kolejné a sleva dopravy – je dána statutem studenta a věkem, takže s žádnými násobky už nesouvisí.
Stačí se zeptat jakéhokoliv studenta VŠ, aby tě vyvedl ze tvých chimér a mýtů.

mosoj

Pane axl. neumíte číst. Bohužel .
¨Kecáte a kecáte.