annas

Je možné, že pesimista neobjevil tajemství hvězd, neplavil se do neznámých zemí, ani neobjevil nové obzory lidské duše?

autorka citátu Hellen Keller

https://citaty­.net/temata/pe­simista/

Pesimisté x optimisté. Nelze je házet do jednoho pytle.

1. "Dá se charakterizovat pesimista jako člověk, který je postaven před dvě zla a vybere si obě?? – Elbert Hubbard

https://azcita­ty.cz/elbert-hubbard/17596/

2. Co lidové rčení? „Pokud optimistovi napliváš do ksichtu, řekne, že je to dar boží.“

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

3.„Pesimista sbírá své křivdy a odmítnutí jako poštovní známky. Optimista se domnívá, že tato sbírka bude mít v budoucnu nedozírnou cenu.“ – Miroslav Huptych

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

4. „Je lepší být optimista a mýlit se, než být pesimista a mít pravdu.“ – Albert Einstein

ttps://www.go­odreads.com/qu­otes/109534-i-d-rather-be-an-optimist-and-a-fool-than-a

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/05/19/12/44/mo­tivation-1402852_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, podle mne to možné je. Držím se starého známého, že optimista je v podstatě pesimista s nedostatkem informací. Pravdou však také je, že většina z nás nemá vždy dostat, někdo větší, někdo menší.informací, z čehož tedy plyne, že většina z nás jsou optimisté. A je to tak dobře. Bez patřičné dávky optimismu by jsme se nedostali dál, neobjevovali nové věci a nové zážitky.
1.Dá se souhlasit, pouze v případě, že to vezmeme do extrému. Nikdo z nás neni totální pesimista. A pokud by se takový našel, tak vlastně nežije.
2. Zde je to opět přivedeno dio krajní polohy, ale v podstatě je to tak. I neúspěchy nám dávají zkušenost a učí nové věci.
3. V podstatě souhlasím. Všechny ty životní křivdy a neúspěchy nás poučí, že tudy zřejmě cesta nevede a posouvají nás vpřed.
4. Určitě.

Další odpovědi
aliendrone

Pesimismus vs optimismus, pche! Pragmatismus VYHRAJE! Je prostě SPRÁVNÉ si udržovat dobrou náladu očekáváním toho NEJLEPŠÍHO v současně probíhajících důsledných přípravách na NEJHORŠÍ! ;) :D :D

Kepler

Pesimista moc nezkouší hledat nové zdroje poznání, protože si říká „stejně objevím kulové“. Člověk, který si nechá naplivat do xichtu podle mně není optimista, ale blbec, nebo odevzdaný křesťan nastavující ještě druhou tvář. Nejvíc se mi líbí výrok kolegy Einsteina. Když se optimista mýlí, nedělá mu to problém přijmout. Být pesimista a mít pravdu musí být zdrcující.

Edison

Možné to je, ale ne nevyhnutelné. I pesimista si může říct: „to co máme a známe stojí za houby, bude lepší najít něco jiného, byť to bude taky stát za houby.“

zjentek

Domnívám seč, že člověk nejprve objevil nové obzory lidské duše a teprve ne jejich základě definoval pesimismus. Takže ne, není možné…

Navíc optimisté jsou dnes drtivou většinou spol. pokládáni i za realisty a realismus tý samý společnosti realistovi, potažmo optimistovi zpětně brání poznávat nová tajemství, čili není žádný racionální důvod přemýšlet nad optimistou jako o někom se schopností objevovat jakákoli nová tajemství. Čili v tomto kontextu má pesimista hodně „navrch“. (IMHO není možno objevy tajů, neznáma či nových obzorů jakkoli spojovat s optimismem, více „o autorce“.)

/Autorka (citátu, ne otázky) byla nejspíše pomýlená optimistka, která neobjevila ani skutečnost, že objevovat = vzdát se vlastního pohodlí. To pak není čas, nechat si předčítat z knížky, naopak je zapotřebí ZAPNOUT VLASTNÍ fantazii. Jenže přemýšlení tuze bolí. Kdo tento objev učiní, optimismus jej záhy přejde. Někdy je taky problém, když nám všechny smysly nefungují správně. Anebo necháme-li se ovlivňovat jakýmkoli specificky zaměřeným aktivismem. To pak smysly 100% nefungují tak, jak mají… chjo…)

Rokio

I být optimistou má své nedostatky. Člověk, který je optimistou, má nasazené růžové brýle a má kladný náhled na svět, a proto neusiluje o žádnou změnu, protože je rád tak, jak to je. Brzdí se tím jakýkoliv pokrok.

EKSOT123

K hlavní otázce – může to tak být, Optimista nebo hlupák udělají něco co by nemělo jít a ono to jde. Třeba čmelák létá. Na druhou stranu prý Optimista zkonstruuje letadlo, pesimista padák! Na téma optimista x pesimista je nepřeberně vtipů a mouder.
ad1) nerozumím, ad2)souhlas s Keplerem (blbec nebo křesťan) ad3) nápodobně asi půjde o definice někoho jiného, než pes… a opt. Ale je možné, že to spolu souvisí 4) Einstein měl několik výborných výroků, tento se zdá také dobrý, přesto mám pochybnosti. Pokud je omylů a zklamaných nadějí příliš mnoho, může to člověka zlomit nebo nalomit. Přesto v různých věcech platí: „Usměj se a zkus být optimista. Musíš!“