paul1

Je možné, že korona se váže na tukové buňky?

Nějaký doktor z nemocnice v Uherském Hradišti prý říkal, že si na tamějším covid oddělení připadal jako na oddělení obezitologie.
Jedno je jisté, že mezi obezitou a těžším průběhem choroby je určitá závislost, takže tento virus miluje obézní lidi.

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě je to pravda.

https://www.no­vinky.cz/koro­navirus/clanek/ved­ci-zjistili-proc-lide-s-nadvahou-umiraji-na-koronavirus-casteji-40337562

Vědci zjistili, proč lidé s nadváhou umírají na koronavirus častěji
-
"Z výsledků studie, které se zúčastnilo 399 tisíc pacientů, vyplývá, že u pacientů s nadváhou je o 113 procent vyšší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u pacientů s normální hmotností. Pravděpodobnost přijetí na jednotku intenzivní péče se zvyšuje o 74 procent a riziko úmrtí o 48 procent.

Podle odborného časopisu Science obezita ovlivňuje imunitní systém, podporuje chronický zánět a tvorbu krevních sraženin. To vše může onemocnění covid-19 ještě zhoršit. Silní lidé se navíc často cítí stigmatizováni, a proto vyhledávají lékařskou pomoc méně často.

Obzvláště těžký průběh choroby a fatální následky můžeme sledovat v USA, kde 40 procent populace trpí velkou nadváhou,“ uvedla pneumoložka Anne Dixonová z vermontské univerzity. Ve Spojených státech studie zjistila, že ze 17 tisíc pacientů nakažených koronavirem a přijatých do nemocnic mělo 29 procent nadváhu a 48 procent bylo obézních."

atd.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Vypadá to, že ano. Náš knedlíkový národ je tedy v ohrožení :) Už jsem ale slyšela i případy, kdy to chytl i neobézní a zdravě žijící člověk, holt měl možná slabou chvilku. Pokud je člověk obézní a zároveň mu je přes 60 let, riziko se zvyšuje dvojnásobně: https://www.na­ture.com/arti­cles/s41366-020-0624-5
Obézní lidé jsou obecně náchylnější k onemocnění, jelikož mají slabší imunitní systém, vyšší cholesterol a také se u nich zvyšuje riziko trombózy: https://www.sci­encemag.org/new­s/2020/09/why-covid-19-more-deadly-people-obesity-even-if-theyre-young

Kepler

Obezita je jenom jedním z rizikových faktorů. Jestli jsem to dobře pochopil, virus se váže na prakticky všechny lidské buňky, přesněji řečeno receptory ACE – 2 a taky je nacházen ve většině tkání lidského těla. Tedy nejen na tukové buňky. Více zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/SARS-CoV-2

nyjono

To nelze potvrdit.
Toto se děje spíš proto, že obézní lidi mají celkově sníženou imunitu.
Nižší obranyschopnost se pak u lidí s nadváhou projevuje v souvislosti s onemocněním covid –19 častěji.

marci1

Možný je vliv tzv. cytokinů (proteinů uvolňovaných při imunitní odpovědi, zejména molekuly IL-6). Ty vylučují tukové buňky. IL-6 je potřebná k tomu, aby byla zahájena imunitní odpověď, která je nutná k potlačení infekce. Pokud je průběh onemocnění vážný, tělo začne IL-6 a dalších cytokinů vyrábět víc než potřebuje. Dojde k tzv. cytokinové bouři". Vzhledem k nadbytku přestane být organismus správně regulován a pacient umírá. ☹

Alesh

Je mi smutno z toho, kam tento národ spěje. Dobře pamatuju doby, kdy obezita byla k smíchu nebo dokonce důvodem k šikaně (neříkám, že to bylo správně), ale obecně přístup k obezitě byl negativní. Vysmívali jsme se tlusťochům z USA. A teď? Teď jsme snad nejhorší v Evropě a skoro i na světě. Na špičce v rakovině tlustého střeva, kardiovaskulárních chorob atd. Myslím, že by nebylo od věci, zas tento národ malinko „normalizovat“!

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=xDWys_Ud­Txk

Pepa25

COVID se neváže na tukové buňky (ani ten citovaný lékař to přece neříká)! Jen obezita je VÝZNAMNÝ rizikový faktor pro horší průběh onemocnění.

Gonfaloniér

Problém je, že ani odborníci nevědí zcela přesně, co to je. Každý může mít dokonce jiné příznaky a i průběh může být u každého jiný. Někdo na to umírá v bolestech, jiný ani nemusí vědět, že je nakažený. A vědci si nejsou jisti, proč tomu tak je a které faktory to ovlivňují, mj. se do toho započítává i třeba obezita jedince, která taky může mít svůj vliv a uvádí se, že jsou obézní lidé víc v ohrožení, co se COVIDU týká. Ale svůj vliv může hrát údajně všechno, včetně věku, pohlaví, krevní skupiny, momentálního zdraví a předchozí zdravotní problémy/nemoci.
Zdravotníci nevědí, proč přesně na to umírají i někteří mladí zcela zdraví lidé, kteří neměli vůbec žádné zdr. problémy, neměli nadváhu atd.
Těch teorií ve spojitosti s koronavirem je hodně. A žádná není jasně prokázána, vysvětlena.
Nic není podloženo důkazy. Většina jsou jen dohady a spekulace.