Pavel101

Je možné v 27letech studovat prezenčně VŠ a být na úřadu práce s podporou v nezaměstnanosti na 1 semestr?

Popřípadě kde přesně se na tuto situaci zeptat, specialistka poradce na ÚP mi řekl, že nemohu, avšak na internetu jsem dohledal, že na to nárok mám.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Do evidence uchazečů o zaměstnání nemůže být zařazena fyzická osoba, která se soustavně se připravující na budoucí povolání (s výjimkou osob, které byly účastny důchodového pojištění aspoň 12 měsíců). Soustavnou přípravou na budoucí povolání je doba prezenčního studia na vysoké škole (bez omezení věku).

Myslím, že je to logické: člověk může být buď prezenční student nebo nezaměstnaný uchazeč o zaměstnání.

Doplnění: ta výjimka je v §25 odst. 4 zákona https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p25 – „Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání, pokud fyzická osoba soustavně se připravující na budoucí povolání získala v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle jiného právního předpisuv délce alespoň 12 měsíců.“ § 41 definuje jako rozhodné období předchozí 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání

Zdroj: https://www.u­radprace.cz/web/cz/p­rava-a-povinnosti-uchazece-a-zajemce

Další odpovědi
elkon

Zkusil bych to také třeba zde: https://www.cssz­.cz/

Dochy

Podle mně je to možné jen při dálkovém (kombinovaném) studiu.

Pavel101

fyzickou osobou soustavně se připravující na budoucí povolání, s výjimkou fyzické osoby soustavně se připravujících na budoucí povolání, která získala v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců

Jestli to dobře chápu, tak pokud za mě platil zaměstnavatel 12 měsíců sociální a zdravotní a nyní půjdu na VŠ prezenčně, tak jsem ta výjimka? Nebo mi něco uniká,

Pepa25

Viz doplnění odpovědi výše

Pavel101

Takže mohu brát podporu v nezaměstnanosti?