OptieX

Je možné při chirurgickém zákroku nějak nešikovně bodnout jehlou do míchy a způsobit tak permanentní paralýzu?

Konkrétně jde o zákrok bez anestezie, na „uvolnění skříplého nervu v oblasti beder pod CT“. Jde mi to, aby při zabolení nenastal pohyb, při kterém by jehla mohla ujet do míchy a paralyzovat nervy těle od, pasu dolů, permanentně.

Odpovědi
Kepler

Operace páteře nejsou bez rizika, ale pokud by šlo jen o injekci, to by musel být ten doktor hodně nešikovný. K paraplegii dochází jen v případech těžšího poškození míchy, např. v důsledku autonehody, kdy jsou přerušeny nervové dráhy. Jinak běžně se provádí lumbální punkce z oblasi beder, tj. odběru mozkomíšního moku přímo od páteře.

autacek

Ano, riziko existuje.

mosoj

To co popisuješ je svodná anestezie neboli epidurální anestezie. Možnost poranění míchy vždy existuje, nicméně ani celková anestezie (narkóza) není bez nebezpečí.
Protože chodím velmi často na operativní zákroky nechal jsem si na vlastní přání několikrát píchnout epidurál. Vše bylo v pořádku až do doby kdy jsem dostal anestezioložku ( no přímo dřevo), která mě píchala epidurál na operačním stole 1/2 hodiny, několikrát mně polohovala a pořád ne a ne se strefit. Dokonce i operatér byl velmi nervózní. No nakonec se povedlo. Od té doby nikdy, přesto, že epidurál je daleko komfortnější ( pro toho, komu nevadí, že vše co se děje na operačním sále, slyší a vidí!! Dotyčný totiž také zažije jak by se cítil,kdyby se nedej bože mícha poškodila. Mohu tě ujistit, že nehneš ani prstem u nohy, ale jak říkám, určité nebezpečí je při všech formách anestezie.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.