annas

Je možné někdy lhát s úmyslem mluvit pravdu a mluvit pravdu s úmyslem lhát? Jak chápete slova sv. Augustina?

Upravená otázka podle názorů sv. Augustina. Sv. Augustin wěřil v dobro. Uvažoval o vyváženosti víry a rozumu. Poznávám, abych věřil x původnímu Věřím, abych porozuměl.

https://pixaba­y.com/cs/photos/prav­da-lh%c3%a1t-ulice-kontrast-naopak-257160/

Nejlepší odpověď
Drap

Těžké vysvětlení. Teoreticky by to bylo možné jak ve víře, tak v reálném životě, pokud se během procesu dostane nepravdivá informace, Ale vědomě lhát abych mluvil pravdu a naopak si dost dobře nedovedu představit, pokud ovšem nechci někoho zmanipulovat.

Další odpovědi
FEMINISTKA

Muži lžou vždy a vždy s úmyslem rozhodit rovnoprávnost genderů. Takže lžou s úmyslem lhát a ubližovat, s půllitrem piva v ruce!

Pepa25

Přiznám se, že jsem vůbec nepochopil otázku.
Citát „věřím, abych porozuměl“ mi Wiki přiřazuje Anselmu z Canterbury a „poznávám, abych věřil“ zase Pierru Abélardovi

aliendrone

Je to docela běžné, to první obvykle z blbosti, to druhé z vyčůranosti. Příklad: „No a pak ten kouzelník tu minci snědl a vzápětí si ji vytáhl z ucha, vážně nekecám, viděl jsem to na vlastní oči!“ ;) :D :D

Ke sv. Augustinovi – křesťanské filozofie mě nikdy moc nebraly. Jednoduše jsou příliš rozporuplné v samotných předpokladech, kvantová mechanika úplný hadr. :) Podle mne bych je (včetně křesťany tolik velebeného tomismu) shrnul coby více či méně nápadité cvičení výrokové ekvilibristiky. ;)

annas

Vidím to taklo,.
Třeba covid. Odbortníci tvrdili, řže očkování není škodlivé. Vy jste informaci převzal jako pravidvou. Možná se za čas ukáže, že šlo o lež, takže očkování způsobilo problémy.

Říkala mně kamarádka, bývalá zdravotní sesstra, řže její muž má od očkování velké problémy s rukou, do níž dostal injekci x Coviodu. Nic mu nezabírá. Ošetřující lékař mu napsal potvrzení, že to povysžuje za důsledek očkování.

Podívejte se na válku na Ukrajině. Zkuste si to převést do skutečnosti podle citátu. Kdo má pravdu, kterou přebíráme a šíoříme dál Tskže dotyční tvrdí, že šíří pravdu, nelžou., ale nevede je snaha klamat, takže je pravda, že lžou,.

Pepo, často se stává, že výroky vysloví víc jedinců. Anselm je mladší než Augustin, takže navázal na Augustina a výrok se přisoudil jemu.

Aberald měl říctt Nelze věřit, co nebylo napřed pochopeno", uvažovkl stejně, ale použil jiná slova.

V oblasti českého jazyka i filosofie mám s Wiki občas špatné zkušenostii. Věřím víc knihám.

Často jsem se u citátů setkala s několika původci. Někdy se nedá přesně zjstiti, kdo první vyslovil. Myslím, tedy jsem, samozřejmě jinakl řekl už moudrý Šalamoun, nedávno jsem při hledání moudrosti na to narazila, ale zavřela jsejm stránku, pakl už ji nemohla najít.

Třeba zde na Odpovwědích. Někdo vloží jako orilginální otázku, nedávné se objevila stejná otázka už po desáté, ale byla oceněna ta nejnovější., i když je možné čerpat z těch předchozích.

Vše souvisí s něčím. Je často třeba přiopustit, že v histtorii je mnoho omylů, historii píší vítězové.

Jenže zde eo filosofii málokdo zajímá, takže uvádím jen základní iinformac, i kdy mám filosofii ráda.

,

annas

I když čtu text v průběhu, opravím podtržené chyby, text není OK. Chybí možnost překlepy opravit. Není mně to příjemné, učím se znova psát, protože jsem kvůli úrazu musela opustit desetiprstovou hmatovou metodu. Jak jsem někde napsala, už sem moc nechodím, stále zkouším, zda bezchybné psaní zvládnu. Otázku můžu smazat, vložit znova, takže je to snazší. U odpovědí jsou opravy vidět, i když v souvislosti s opravou otázek, nohu chyby v odpovědi opravit vícekrát. Jenže stále někteří jedinci to vytýkají, i když si neuvědomoí, že upravovat otázky byla nevděčná práce. Někteří jedinci, třeba úředníci, kteří měli prioblémy s pravoopisem, raději odešli, aby neukázali na své nedostatky v pravopise.
Jedině anděl, protože se vznáší, nemůže zakopnout

Ale tak napsané otázky, jako má Mirek, se málokdo našel. Mirku, prosím, zamyslete se , to přece nebolí. V každém věku je možné se učit, neio požádat o kontrolu pravopisu někoho, kdo umí. Děkuji.

.