lucille

Je možné někde vyměnit peníze ze stravenkové karty za hotovost?

Dobrý den,
Chci se zeptat zda je někde možnost vyměnit peníze ze stravenkové karty za hotovost v Korunách českých? Jestli ano, tak kde prosím? Případně prosím o nějaký odkaz na web kde by o tom mohlo být více informací.
Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Jestli je otázka dobře napsaná, tak nejde o klasické papírové stravenky, ale o stravenkovou čipovou kartu, která je podepsaná a nepřenosná. Základním účelem té karty je právě to, aby za ni šlo kupovat jen potraviny a aby je mohl kupovat jen držitel karty. Takže pochopitelně žádný provozovatel platebního terminálu nesmí vám za ni jen tak vyplatit peníze. Takže asi zbývá jen ta možnost, že za ty peníze někomu koupíte potraviny a on vám pak za ně zaplatí. A to vám asi nikdo zakázat nemůže.

Další odpovědi
Edison

Ne. Nemělo by to být možné v rámci zákona. 1. jsou určeny pro konkrétní účel, 2. podléhají zvláštnímu režimu zdanění.

Pokud něco existuje, je to velmi mírně řečeno, obcházení zákona, spíše protizákonné…

Kepler

Můžeš je směnit za peníze jen někomu, kterému je jedno, jestli bude v sámošce platit stravenkami, nebo hotově, případně kartou. Samozřejmě je ovšem nový majitel může uplatnit jen tam, kde se stravenkami dá platit.

aliendrone

Oficiálně ne. Nicméně pokud najdeš někoho, kdo je koupí, těžko ti v tom někdo zabrání. Otázka je, za jakou cenu je prodáš (oproti té nominální), to už závisí na tobě a tvých obchodních schopnostech. :)

nyjono

Můžeš obejít postupněmísta, kde tyto karty akceptují a ptát se tam.
Nebo můžeš kontaktovat senátora ve svém bydliští a vznést požadavek, že bys raději hotovost než stravenkovou kartu.Pokud vás bude víc, třeba za pár let budou zaměstnanci dostávat bonus v Kč místo stravenek.

led

Na Slovensku sa už vážne zaoberajú zrušením zamestnaneckých stravných lístkov a definovať to do platu, ako nárokovateľnú, pohyblivú zložku platu (podľa odpracovaných dní)…
Iné je stravenkové karty v sociálnych prípadoch, kde ide o zabránenie použiť sociálnu výpomoc na iné účely než je určená.

Ale „ľudová tvorivosť“ nepozná hraníc a vždy sa nájde kšeftár, ktorý so stravenkami nelegálne obchoduje.

Edison

Bobku, účel stravenek i stravenkové karty je tentýž. Je to jako s penězi. Jde jen o spůsob distribuce a zpacování…

Dochy

Jenže stravenky klidně vyměníš s kámošem co chodí pravidelně do hospody na oběd za prachy. Stravenkovou kartu ne. Pokud ano, kámoš riskuje „neoprávněné držení platební karty“ či něco podobného…