filip584

Je možné nahradit klasický zastávkový označník značkou IJ4c, která běžně označuje začátek zastávky?

V poslední době se po městě rozšiřuje tento zpatlaný zastávkový označník a vrtá mi hlavou, jestli je vůbec v souladu se zákonem touto značku nahradit značku IJ4a.

Odpovědi
cochee

Máš v tom trošku hokej.
„…je možné nahradit označník značkou IJ4c…?“
A o kus dále v textu:
„…je v souladu se zákonem touto značku nahradit značku IJ4a…?“ kde máš navíc textovou chybu (špatný pád) takže není jasné, co chceš čím nahradit.

Označník zastávky není dopravní značka. Je to jen označník, řidič busu má podle zvyklostí zastavit u něj předními dveřmi. Každá obec může mít označníky vyhotoveny úplně jinak. IJ4a resp. IJ4c jsou dopravní značky informativní a stavějí se k vozovce před samotnou zastávku po směru jízdy, ne tedy na konec zastávky po směru jízdy, kde stává ten označník. Tyto značky jsou informací pro přijíždějící řidiče vozidel, že za značkou je zastávka, což podle místní situace nemusí být na první pohled patrné, například mimo město má málokterá zastávka tzv. záliv, kde stojící bus nepřekáží (nebo méně) přímo v jízdním pruhu.