zjentek

Je možné, aby s novou autobaterií auťáku svítila světla PODSTATNĚ slaběji, než s tou předchozí, vlastně po životnosti?

A máme zde další z edice otázek „zjentek a jeho útrapy a záhady, které se skutečně staly“. Jako obvykle, i tato záhada zní docela srozumitelně. (; (; Děkuju.

Nejlepší odpověď
orwell

Je to možné, nová baterie ještě nemusí být dostatečně nabitá. Mělo by se to projevit zejména při startování vozidla. Chce to změřit její napětí při zátěži.

Další odpovědi
elkon

Dej si konečně tu „šunku“ do servisu, stejně to dohromady nedáš.

Dochy

Nepravděpodobné. Při běžícím motoru, nebo při stojícím? Napětí na akumulátoru v klidu by mělo být někde kolem 12.5V. Při startování samozřejmě poklesne, ale po nastartování by mělo během několika málo sekund vylézt na cca 14.4 – 14.6. Pokud pozoruješ výrazné změny v jasu žárovek jen po změně baterie, chtělo by to opravu prověřit elektroinstalaci. Po pravdě rozdíl mezi napětím bez a s motorem je poměrně výrazný, ale na svitu žárovek to až tak výrazně pozorovatelné není (poznáš to, ale není to nic, kvůli čemu by ses hroutil). Tak pozorovatelný rozdíl k horšímu po instalaci nového akumulátoru mně zaráží.

Hlada

Ano, to je možné.
Stará baterie má větší vnitřní odpor, takže palubní napětí rychle po nastartování dosáhne regulovaných 14 V. Nová, ne úplně nabitá baterie má menší vnitřní odpor než alternátor s přívody, tekže palubní napětí může mít i o 2 V nižší napětí, což už je na žárovkách zřetelně vidět.

karel hosek

Určitě ano měly by jste co nejdříve baterii vyměnit hrozí vám nejen že světla přestanou svítit ale taky že by jste nemusel už nastartovat a mohli někde uvíznout.