JežíšKristus

Je morální vynucovat právo?

Jaký je rozdíl mezi tím, když vám ve škole seberou svačinu, protože jsou tři a vy jen jeden, a tím, kdy vám legislativou zakážou řídit auto nesplňující emise / postavit si dům na vlastním pozemku / vyvlastní pozemek / zakážou řídit 200 Km/h / zakážou mít více manželek /zakážou vám eutanázii / zakážou vám podstoupit operaci pohlavního ústrojí / kouřit marihuanu / pít alkohol (prohibice) / tancovat v tanečních klubech (zdravíme Vojtěcha) apod. apod. ? Chápu, že některé věci jsou pro ochranu ostatních, ale proč bych proboha nemohl mít více manželek, hulit marihuanu celý den a jít se zabít, kdykoliv chci? KOMU tím škodím? Nehledě na to, že rozvodovost je 50 % a alkohol zabije o 10 000 % více lidí než marihuana, takže současný systém zcela evidentně nefunguje.

Nechci se ale bavit o jednom konkrétním zákazu. Přijde mi divné, že po mě vůbec někdo chce, abych dodržoval nějaké zákony. Říká se, že zákony přijímá lid. Ale CO dává lidu PRÁVO mi cokoliv přikazovat? O to více, pokud tato pravidla vycházejí od lidí, kteří volili špínu jako je ANO, ODS, TOP09, KSČM nebo ČSSD.

Odkud bere lid přesvědčení, že může doslova REGULOVAT můj život? Život je to nejcennější, co člověk má. Není doslova drzé a neslušné, někomu říkat, co má a nemá ve svém životě dělat? Říkají tím snad lidé, že jejich životy mají vyšší váhu než život jedince, který chce žít po svém?

Proč se z „anarchie“ stalo špatné slovo? Není anarchie podstatou života? A pokud na světě nezbyde jediné místo, kam by nesahala právní regulace, není potom morálně správné chránit své právo na anarchii, právo žít život dle svého, se zbraní v ruce?

Ilustrační foto ilustruje skutečnost, že lidé, místo toho, aby žili po svém, přijímají pravidla od takovýchto lidí. No není to divné? Lidé neustále nadávají na novou právní úpravu, není snazší ji prostě ignorovat, případně bránit své právo ignorovat legislativu?
Foto: https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-politika/599430/ten­hle-mejdan-byl-moc-i-na-forejta-vondracka-peskuje-za-krepceni-ve-snemovne.html

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je to morální. Pokud někdo nesouhlasí s právem, a nedokáže právo změnit k obrazu svému, tak musí být i represe a většina si musí právo vynutit. Bez práva by nastal jen chaos a anarchie. Anarchie neni jen špatné slovo , ale i špatný systém. Doposud to nikde nefungovalo a fingovat ani nemůže. Pokud ty máš na anarchii jiný názor, je to tvoje věc, ale právo dodržovat musíš ať chceš nebo nechceš.

Další odpovědi
elkon

Od toho jsou zákony a nařízení, potažmo ústava, aby chránily společnost proti takovým, jako jsi ty. Zákony tvoří parlament, do kterého jsou demokraticky zvoleni zástupci lidu. Nebýt těchto mocenských nástrojů, byl by chaos a nic by nefungovalo řádně. A různé živly by to dokázaly využít ve svůj prospěch.

Pepa25

Opravdu si myslíte, že svoboda může existovat bez práva, v bezvládí (anarchii)? Co když se svobody lidí protnou? (moje i vaše svoboda si vzít tady a teď stejnou věc?)
Mimochodem, zákony nejsou jen o hlasování většiny, také tu máme https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99iro­zen%C3%A9_pr%C3%A1vo

df

Většina lidské populace je stádo, které je v přesile. Systém je nastaven tak, že to stádo rozhoduje (je jich víc) a zbytek se musí podřídit. Do určité míry to kompenzuje moc, která se dá získat penězi. Takže kdo má prachy, ten si koupí právo, spravedlnost policii, soudce, rádce, politika atd.

cochee

Milý Ježíšku – nedodržovat zákony by znamenalo neplatnost známé poučky, že tvoje svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Je jasné, že za krátkou dobu bys tu svobodu jiných začal narušovat. No a protože vždycky se najde někdo, kdo je vyšší a silnější a případně i více váží, než ty, tak by si začal svou svobodu nárokovat na úkor té tvojí, což by vedlo nevyhnutelně k tomu, že se lidé začnou vzájemně věšet za koule do průvanu. Což by paradoxně znamenalo, že ti někdo udělal tu operaci pohlavního ústrojí, aniž bys ji vyžadoval.

podger

Vynucovat právo je morální. Jde o totéž. Správná otázka je, jestli je to etické

JežíšKristus

p0dg3r: Právo a morálka jsou dvě odlišné věci. Říká se, že právo je minimum morálky (ačkoliv při pohledu na daňové předpisy.. nevím). http://www.uni­um.cz/materia­ly/0/0/pravo-a-moralka-m18088-p1.html

podger

Máš špatné rozeznání morálky a etiky.
Nechci a musim tě citovat: Říká se, že právo je minimum morálky
Říká se, je co? Přemýšlej chvíli. Já jsem nic, neber na mne ohledy.

JežíšKristus

Elkon: A nakupování respirátorů vládou za 1 500 Kč za kus je správné? To, že lidé musejí na eutanázii jezdit do zahraničí je správné? Že nám vládne mafie je správné? Je zajímavé, jak lidé brání systém, který jim ubližuje. V anarchokapi­talismu by nešlo tak podvádět, jak se podvádí dnes.

Drap: To chápu. Ale nechápu, proč mi ostatní lidé vnucují jejich názor, že se musím řídit pravidly, které oni vymysleli. Jednak je to od takových lidí nehorázná drzost, říkat mi co ve SVÉM ŽIVOTĚ mohu a nemohu, a jednak mám pro takové lidi jen dva zdvižené prostředníčky.

JežíšKristus

Drap: A jak mám změnit právo k obrazu svému, pokud odmítám právní systém? Anarchie fungovala minimálně 40 tisíc let moderní historie člověka, první právní řády zde skutečně nebyly hned s příchodem homo sapiens sapiens. Není pravda, že se člověk bez právního řádu neobejde. Jen si vemte, kolik ostrovních států žilo bez legislativy, než k nim dopluli Britové. Stranou ponechávám skutečnost, kolik škod napáchala (doslova vyhlazovací) legislativa v minulém a současném století.

Drap

Nelze měnit právo a odmítat právní systém. To si vzájemně odporuje. Ale to tobě snad nemusím vysvětlovat. Před několika málo dny jsi psal že jsi extrémně inteligentní, tak takovéto základní věci bys pochopit mohl.

elkon

Drape – inteligentní člověk by nepsal takové hovadiny. A navíc, samochvála smrdí. O jeho inteligenci si může každý udělat obrázek sám.