zjentek

Je „mazané“ nechat si při nové instalaci Linuxu v PC i oddíl s původními Windows pro „strýčka příhodu“?

Instalace Linuxu na „oddíl“ vs. „čistá“ instalace s vymazáním datového úložiště. Plusy, mínusy… Děkuji. (;

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo, to je celkem vhodné, obzvláště ze začátku, než se Linuxu rozkoukáš. Někdy ti widle přijdou vhod, věř mi. BOHUŽEL to má jednu nevýhodu – trvale to zabírá místo na disku.

Jinak – Dochy to napsal DOST dvojznačně, pokud se nebudeš hrabat v Linuxu na oddílu s widlemi (ZAPISOVAT, číst nevadí – což Linux umí, na rozdíl od widlí), tak s nimi problém nebude, je to spíš NAOPAK. Pokud je (widle) spustíš, mají tendenci dělat bordel v Linuxu (přesněji v bootloaderu či BIOSu). Pořád se chtějí bez vyjímky spouštět jako primární OS, jsou EXTRÉMNĚ nesnášenlivé! Vzpomínám, že mi widle dojebkaly GRUB (čertví jak, nikdy jsem na to nepřišel) tak, že vždycky, když jsem po widlích restartoval na Linux, tak jsem měl posunutý čas o 2 hodiny. :D :D :D Myslel jsem, že mně jebne a řešení jsem nenašel! :(

Jinak se toho „více nastavování“ nijak neboj. V podstatě jde o 2 kroky navíc – první umenšení oddílu NTFS (s widlemi), vzniklé volné místo použiješ pro linuxové Ext4 a SWAP. Druhý je nastavení bootloaderu, který systém má spouštět (po uplynutí tebou nastavené doby a jak dlouho to má na tvoji volbu spouštěného systému čekat, než ten předem vybraný systém spustí. A to je asi tak všechno, jestli jsem něco nezapoměl. :)

BTW – pokud Linux objeví na oddílu s Widlemi soubor „hiberfil.sys“, tak většina dister ti tak jako tak znemožní zápis na tento oddíl. (Kvůli tomu, že v případě, že widle nebyly vypnuty, nýbrž jen uspány [hibernovány], nemusely by se z toho spánku již dostat! ;) :D :D)

Moje rada – ponechat widle vedle (prozatím), stejně je časem pošleš k vodě. Nejpozději, až dojebkáš Linux. (a budeš ho reinstalovat, vím to, VÍM, páč se v něm budeš pochopitelně vrtat! ;) :D :D)

Další odpovědi
Dochy

Čistá instalace:

  • více místa
  • méně sr.. s nastavováním
  • menší pravděpodobnost potíží

Windowsy

  • máš je tam pro strýčka příhodu 😉

anonym

Nevím, jestli je to mazaný, ale může se to hodit.

Na škole jsem znal pár hipsterů, který jeli na Applu (noťas + mobil + tablet) a strašně si to vychvalovali. Až do chvíle, kdy ten noťas potřebovali normálně používat.

To už pak využívali multiboot, nainstalovali si iOS a Windows. iOS pak stejně používali jen na svoje hipster věci, jestli vůbec, protože jim ten OS byl k ničemu. Asi ho tam měli právě pro toho strýčka příhodu.

Takže mít víc systémů se může hodit a je jedno jestli každej bude mít svůj oddíl nebo disk (pokud ovšem nebojujete s nedostatkem místa).

xiperio

Myslím že je to zbytečné. Nedávno mi klekl Windows. Tak jsem si stáhl Linux a jen pře flešku aniž bych musel co instalovat, jsem se na harddisk dostal. Udělal jsem co jsem potřeboval, flešku s Linuxem vytáhl a pak jsem si přeinstaloval Win a jede to jak hodinky.

anonym

Obě možnosti ti nabízí přímo instalátor ubuntu, máš tam vždy buď instalaci na celý disk nebo souběžně s windows, takže při spuštění bude možné vybrati si, do kterého systému chceš bootovat.

Instalace na celý disk je ale výrazně jednodušší a je prakticky na jediné kliknutí. Zatímco pří instalaci spolu s windows se musíš potýkat s přenastavením velikosti oddílů, jako začátečníkovi bych doporučoval čistou na celý disk bez souběhu s windows.

zjentek

Dochy, (;(;(;

Dochy

😉 Mno jo, co bys chtěl vědět víc?