xiperio

Je majetek kněží hlavní důvod, proč církev nechce zrušit celibát?

Majetek kněží přechází po jejich smrti do vlastnictví církve. Proto církev vymyslela celibát, aby ho nedědili manželky , děti (dědicové) . Ale když není manželka ani děti, tak pak dědí další jiní příbuzní (synovec, bratranec, sestřenice, atd) To po vysvěcení sepisuje kněz závěť?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No nejsem experet přes kanonické právo (a ani v jiném právu se moc neorientuji, s přirozenou vyjímkou toho pěstního, to je zcela jasné a pochopitelné ;) :D), ale myslím, že si pleteš OSOBNÍ a CÍRKEVNÍ majetek. Kupříkladu fara, kostel apod. NEPATŘÍ knězi, nýbrž církvi.

Ale jinak máš v zásadě pravdu, pro celibát byl jedním z důvodů jeho zavedení (a provozování) právě majetek. Dnes to mají celkem spolehlivě vyřešeno, však také církev na tom „makala“ celá staletí (různé ty boje proti simonii, spory o investituru aj.). :)

Další odpovědi
Pepa25

Ne, není.
Majetek kněží nepřechází po smrti do vlastnictví církve.
Kněží po vysvěcení nesepisují závěť.

ivzez

Nepominutelnými dědici jsou jenom děti, které budou dědit i v případě, že se narodily mimo manželství.
Takže i kdyby se kněz neoženil, ale měl děti, ty by po něm dědily.
V případě, že by se kněží směli ženit, by manželce nemuseli odkázat nic.

Nevím, jak je ošetřen „převod majetku zemřelého duchovního na církev“.
Vím ale, že důvodem pro zavedení celibátu byl majetek kněží, ač to církev zkoušela zdůvodnit jakkoliv.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

Pokud nepřechází, tak jaký má celibát účel?

Pepa25

„Důvody zavedení povinného celibátu kněží jsou vykládány různě. Celibát zjevně vycházel z mnišské tradice, obvyklé jak v křesťanství (kde má vzor i v životním stylu Ježíše a 12 apoštolů v biblickém podání), tak v jiných náboženstvích. Celibát byl chápán jako jakási oběť Bohu a kněžství jako specifický posvátný úřad, jehož nositel je z určitého úhlu pohledu „podoben Kristu“ (který v celibátu žil[6]), vliv měly patrně i představy o rituální čistotě (pocházející z židovství a paradoxně i pohanských náboženství) a tehdy poměrně rozšířené přesvědčení, že život v celibátu je z morálního hlediska nadřazen životu v manželství. Jako další výhody celibátu bývá zmiňována možnost plně se věnovat kněžskému poslání (více času, odpadá nutnost živit vlastní rodinu), popřípadě fakt, že celibátní kněz je více závislý na církevní hierarchii a méně ovlivnitelný jinými zájmy. Někteří autoři za skutečný důvod povinného zavedení celibátu v 11. století považují ekonomický zájem církve zamezit rozkrádání farního majetku rodinou kněze.[zdroj?] Jiným důvodem byl fakt, že kněží byli církví sociálně zabezpečeni, což přivádělo ke službě lidi, jejichž hlavní motivace nebyla duchovní, ale snaha o zabezpečení vlastní rodiny a potomků“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Celib%C3%A1t#C­elib%C3%A1t_%­C5%99%C3%ADmsko­katolick%C3%BDch_kn­%C4%9B%C5%BE%C3%AD

Nassin

xiperio
Aby se faráři nerozmnožovali jako krysy.