annas

„Je-li pravda jenom jedna, tudíž ji nemohou mít všichni?“ „Neměla by proto být u každé pravdy uvedena záruční lhůta?“ .

Jan Lukáš/ Jiří Žáček

Dají se níže uvedená slova J. Žáčka považovat za pravdivá, i bez záruční lhůty?

  1. „Co je platné, že lež má krátké nohy, když pravda je má tak často chromé.“
  2. „Dějiny jsou soupis významných událostí, které se odehrály úplně jinak, popsaných historiky, kteří u toho nebyli, pro poučení lidstva, které se nikdy z ničeho nepoučí.“
  3. „Fénix se rodí z popela, ne z bahna.“
  4. Platí jen u aforismů?

„Berme autorství s jistým nadhledem. Jako u lidí. Nezáleží ani tak na tom, kdo je otcem, jako spíš na tom, aby potomek byl k světu.“

Zdroje citátů/aforismů

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

https://www.ji­rizacek.cz/ukaz­ky-humor.html

Obrázek
https://pixaba­y.com/illustra­tions/question-mark-punctuation-marks-358178/

Nejlepší odpověď
led

„Pravda je len jedna, pokiaľ ju iná pravda neprekoná, nevyvráti“
Prečo takto rozporne?
Spomeňte si ako sa „pravda“ šírila aj silou, smrťou veriacich v inú pravdu. Len pozrime do histórie: stáročia platilo, že Zem je plochá, ale aj keby sme neverili stredovekým objaviteľom, v XX.storočí nám kozmonauti potvrdili vlastným pohľadom z Vesmíru, že Zem je guľatá. Tisícročia platilo, že Zem je tým bodom, okolo ktoré sa všetko točí, aj Slnko aj Vesmír. Už stredovekí astronómovia túto „pravdu“ vyvrátili. Takže záruka na pravdu je pravdivá? Ako napísal Kepler z odpovedí.cz, nie stredoveký astronom: „Všichni máme pravdu jen v rámci svého poznání.“ len doplním pokiaľ nás niekto nepresvedčí (hoci aj silou) o svojej pravde.

Pravda relatívna:
Pravda je len jedna, tá ktorú má ten silnejší. Keď nastúpi nový silnejší, pravda sa mu prispôsobí…
Pravda:
Pravda je len jedna, tá nemenná pravda, na ktorú nepôsobí premenlivosť sveta.

Další odpovědi
Kepler

No jistě, pravda není jen jedna, snad kromě základních přírodovědných zákonů, jako těch mých, kolegy Newtona, nebo že 1+1=2. Možná ani ty neplatí se zárukou. Všichni máme pravdu jen v rámci svého poznání.

elkon

Od tebe bych takové bláboly nečekal.

Bičiště

Ananas je starý lišák. Jen nás zkouší a chce se pobavit. Moc dobře ví, co je pravda. Zminka o záruce, jí opravdu degraduje, a není jí hodna, jak to prokoukl Elkon. Čest a body mu ! Ananas dobře ví, že pravda je filosofická kategorie,o které byly napsány nesčetné eseje. Pro ty, co tápají a neví co je pravda, stručně: pravda je skutečnost. Kdo tu skutečnost najde, má pravdu. Pravdu se mocní a vlivní, v zájmu čehokoliv často snaží zastřít, překroutit, převyprávět, pro svůj zájem. Z toho pak pramení všelijaké úvahy. To je vše,a máme jasno.

aliendrone

Je jedno jaký náhled na pravdu použiji, nakonec mi vyjde VŽDY toto:

  1. Aliendrone nejkrásnější, nejskvělejší, nejúžasnější etc. má VŽDY pravdu!
  2. Pokud nemá, platí bod č.1

S ohledem na výše zmíněné je jakékoliv rozpitvávání ohledně záruk atd. nadbytečné, potažmo nesmyslné. ;) :D ;)

ad 1 – Možná že má lež krátké nohy, ale utíká v porovnání s pravdou zatraceně rychle. Což nevylučuje u pravdy tu invaliditu. ;) :)

ad 2 – Pozoruhodně vyspělý a trefný postřeh, se kterým nelze nesouhlasit.

ad 3 – Tedy… traduje se, že je to tak. Já u toho nebyl. ;)

ad 4 – Tak tady PRRR!!! Dnes se autorství NEBERE s „jistým nadhledem“!
Když jsem zjistil, že se platí autorskoprávní poplatky za fonty použité v učebnicích ZŠ, tak navzdory tomu, že mne máloco překvapí, jsem nevěřícně kroutil hlavou.
Tudíž autorství nebereme „s nadhledem“, naopak – pokud to takhle půjde dál, tak v důsledku ochrany autorů a jejich práv nějaké hromadné bestiální znásilnění nezletilých dítek, zakončené jejich masovou vraždou bude proti porušování autorských práv jen taková malička, bezvýznamná nezbednost. :(

Drap

Bylo by skvělé, pokud by to tak mohlo být. Nastává však problém s tím, kdo by určoval, že právě toto je ta správná pravda?A záruční lhůta? Jak dlouhá? Některé pravdy přestanou být pravdou po krátké době, některé naopak přetrvávají věky. Všechna 4 podotázky lze považovat za dlouhodobě pravdivé.

annas

Otázku posunul admin, nikoliv já.

annas

Samozřejmě vím, co je pravda,. Ale použila jsem citace dvou autorů a další názory o pohledu na pravdu.

Poslední podotázku jsem měla formulovat jinak. Stalo se, ale i tak díky za reakce.

led

aliendrone, a čo ak sa budú musieť písať aj mená autorov zákonov, nie schvaľovateľov a podpisovateľov, ale mená skutočných autorov-navrhovateľov.
Ste pripravený aj na to?

aliendrone

Bez obav, pod to se nikdo dobrovolně nepodepíše. ;) :D Jedna věc je debilismus napsat, JINÁ je se pod něj podepsat. Ale ruku na srdce – vlastně bych se tomu ani moc nedivil, kdyby to přišlo. ;)

A vůbec – neděste mne svými temnými vizemi, já totiž na rozdíl od Fakese (a nějaké číslo) dobře vím, že temné síly existují, venkoncem i vím KDO je BIG BOSS(kou) na jejich zemské ambasádě! Takže na oplátku – uvědomte si, jak SNADNO (s ohledem na výkonnost svých pařátů) Vám mohu roztrhat VŠECHNY Pokémony! ;) :D :D

led

Aj tie v Japonsku?

aliendrone

Taky pořád musíte ve všem šťourat – NJN, ženská! ;) :D :D

Kepler

elkon: bod jsem připsal omylem. Až budeš mít podobné otázky a odpovědi jako annas, pak můžeš psát něco o blábolech.

annas

Ad Kepler, děkuji.