annas

Je-li pořádek něco umělého a přirozený stav je chaos, platí, že nepořádek je pouze jedinečný systém uložených věcí?

„Pořádek je cosi umělého. Přirozený stav je chaos“ — Arthur Schnitzler

Zdroj: https://citaty­.net/temata/po­radek/

Je v pořádku použití mnohovýznamového slova „pořádek“ v kontextu? Stejně jako v Globusu , kde je svět ještě v pořádku?

1. „Pořádek je radostí rozumu, ale nepořádek je rozkoší představivosti.“ — Paul Claudel

Zdroj: https://citaty­.net/temata/po­radka/?page=3

2. Třeba Ralph Smart psycholog a spisovatel?

"Chcete-li chránit svou energii:

Je v pořádku zrušit závazek.
Je v pořádku změnit názor.
Je v pořádku chtít být sám.
Je v pořádku vzít si volný den.
Je v pořádku nic nedělat.
Je v pořádku mluvit nahlas.

Zdroj: https://citaty­.net/temata/vyz­va/

3. Co třeba Ivan Fontana?

„Někteří jsou dobře placeni za to, že ruší starý pořádek, jiní ještě lépe za to,
že nastolují nový nepořádek.“

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/kancel%C3%A1%C5­%99-chaos-nepo%C5%99%C3%A1dek-pero-2293223/

Nejlepší odpověď
Kepler

Z fyzikálního hlediska to pojmenovává pojem entropie, jako míra uspořádonosti systému (i když to není správná definice). Když se něco rozkládá, z budovy se stávají ruiny, entropie roste. Když postavíme dům nebo stroj, všechno si zaškatulkujeme na známé místo, entropie systému je nízká. Příroda sama tíhne automaticky k růstu entropie a člověk jí to kazí. Takže ideální je mít doma bordel, ve kterém se vyzná jen génius.

Další odpovědi
Anikitos

Ve všem je jistý řád i v chaosu. Vše se něčím řídí, nějak je organizováno.
Chsaos může být jen „jiný pořádek.“

2. Závazky by se rušit neměly, se vším ostatním souhlasím, jen bych řekl, že neexistuje nic nedělání… každý něco dělá, ten který spi tak přece spí, ten, kdo odpočívá, přece odpočívá, i když to vypadá, že člověk v tu chvíli „nic nedělá.“ Záleží na tom, co lidé považují za prospěšné (většina si pod tím představí práci), takže si myslí, že když nepracují -nic nedělají.
Jediné nic nedelani je asi po smrti (neexistuji = nic nedelam).

I když nemyslím si, že provádění všech těchto činnosti je nutné pro udržování si energie. Ve skutečnosti únava pochází většinou v mysli, a člověk často bývá unavený, i když by vůbec nemusel.

Drap

Dalo by se to ta brát a vše by i platilo. Nelze však zevšeobecňovat, u každého to může být trochu jinak. Záleží na subjektivním hodnocení. To co je pro někoho pořádek, může být pro jiného chaos a naopak.

  1. Oboje může platit, ovšem zase ne vždy a pro každého.
  2. Záleží opět na úhlu pohledu

    závazky by se rušit neměly, alespoň většina z nich.

    někdy je nutné, změnit, či poopravit názor.

    ano je dobré být sám sebou.

    Je dobré mít občas volný den.

    Někdy je prospěšné i příjemné nic nedělat. Nesmí to ovšem trvat dlouho.
    Krom některých zvláštních příležitostí je dobré mluvit zřetelně a nahlas.

  3. Ano, pro některé to skutečně takto platí

hapiky

Kdyby byl na počátku pořádek, vesmír jak ho známe by neexistoval. Hmota byla nerovnoměrně rozložena, proto nám posléze chaos umožnil vznik vesmíru, takového jako je dnes. Ovšem nakonec se stejně vesmír jakž takž uspořádal.

aliendrone

Tato formulace je neplatná. Chaos je stejně tak přirozený, jako řád. Zákony klasické termodynamiky samozřejmě platí, entropie nezadržitelně jako celek narůstá až k maximu, to ovšem neznamená, že je cokoliv jiného lokálně vyloučeno.

Příkladem je život, který se od primitivních organismů vyvinul (navzdory entropickému působení) v komplikované struktury jako je člověk apod. Říká se tomu samoorganizace a není na ní NIC nepřirozeného. Blíže se tím zabývá nelineární termodynamika. K bližšímu pochopení doporučuji knihu laureáta Nobelovy ceny za chemii profesora I. R. Prigognina „Řád z chaosu“. (bez obav, jde spíše o filozofické dílo, žádné vagóny výpočtů) :)

EKSOT123

Pořádek vyžaduje boj a návyk.
Že pořádek je umělý a vše směřuje k neuspořádanosti určitě neznamená, že lze na totálním chaosu mít založen systém uložení věcí. V důsledku toho pak člověk říkává třeba: „Než bych to hledal,radši si to znovu koupím.“
Jako ve většině věcí zde platí zásada jednoduchosti. Jak pravilo množství osobností.(Jed­noduchost je nekonečná dokonalost. Dokonalost je nekonečná jednoduchost. Leonardo Da Vinci) Když se postaví chodníky, stějně si lidi vyšlapou zkratky po trávníku, kudy potřebují.
Další metodou je žít co nejskromněji, ale bojovat se musí všude. jak je vidět třeba i na bezdomovcích, když po všech městských lesoparcích zanechávají po sobě bezpočet opuštěných brlohů s šíleným nepořádkem. Spíš jsem myslel, že třeba na perfektním anglickém trávníku je na rozdíl od drůbeřích vesnických prostranství nutno sbírat i psí lejna. Tak nějak podobně v domácnosti.
Jinak jsem nechtěl odpovídat, zvlášť, když v dlouhodobém udržování pořádku jsem beznadějný ztroskotanec. Ale nejsem si jistý Aliendronovým odkazem. Podle mě, vše, co má směřovat k uspořádanosti, myslím potřebuje dotaci energie, inteligence,…není to nějaká vlastnost hmoty. A pokud to přesto vlastnost hmoty je, jak asi tvrdí zastánci evoluce, tak věřím,že musela být složitě vymyšlena a připraveny pro ni zákonitosti a podmínky.

Funna

sice netuším, nač se vlasně ptáš, protože celá „otázka“ je spíše snůška filozofických teorií…
ale zapoměla jsi na jednu hlášku, kterou se řídím já: „Inteligent zvládne zmatek“ 🙂

Edison

Funna: ten citát je ale kapku jinak. Zdánlivě bezvýznamě, ale ten význam se skutečně výrazně změní: „Inteligent zvládá >i< chaos.“

Mimochodem… nezaměňovat chaos – neuspořádanost, zmatek a nepořádek! To jsou zcela rozdílné pojmy.

Funna

a navíc jsem nenapsala, že se řídím citátem, ale hláškou…a tu si můžu definovat jak mi vyhovuje, protože jsem nikoho NECITOVALA .-)

Edison

Nojo, ale to postrádá smysl. To bych mohl napsat třeba hjksvoasdighas­dhglasgfd a taky mám pravdu… A tyakhle to teda fakt nefunguje.

Funna

pro tebe je to možná jiný pojem, ale mě je to jedno…chaos, zmatek a bordel je pro mě pořád to samé…

Edison

Míra neuspořádanosti je matematicko-fyzikální pojem, který lze vyjádřit matematicko-fyzikálními vzorci. Pokud o tom nic nevíš, pak píšeš takovéhle nesmysly a bylo by lepší nic nepsat.

annas

Třeba využití Gaussovy křivky – z chaosu vznikne řád. Zázraky přírody – vhazované kuličky se uspořádaly do určitých sloupců.

Mc Merkurion

… kdykoliv, když si uklidím ten svůj bordel (chaos), tak v tom pořádku nic nenajdu … není nad objevování dávno ztracených a zapomenutých věcí při hledání momentálně potřebné, člověk při tom i zapomene, co vlastně hledá …