bld55960

Je-li nějaká šifra chráněná před prolomením kvantovovým CPU, je také automaticky chráněna před bitovým CPU?

V kryptografii se popravdě moc nevyznám, ale přemýšlím nad tím, zda by to, co by nedokázal prolomit kvantový procesor, nedokázaly paradoxně prolomit bitové procesory.

Odpovědi
aliendrone

Jistěže. Pokud je šifrováno kvantově (kvantová šifra),, tak aki kvantové CPU (natož klasické) nepomůže. Kouzlo kvantového šifrování je v tom, že pokud neautorizovaný přijemce ""zachytí zprávu" (kvantově šifrovanou), tak nemá nic. Dešifrovat lze výhradně SPRÁVNÝM způsobem, pokud ho neznáš, NEMÁŠ ani původní zprávu (byť zašifrovanou), takže nemáš CO dešifrovat.

Příklad – původní zpráva kvantově zašifrovaná je např. „AFDSB“. Autorizovaný příjemce je takto zachytí, zatímco neautorizovanému se pro účely dešifriování zobrazí např. „DHLKA“ nebo „WOPXL“ apod. – zkráta cokoliv. Jen pokud jsi autorizovaný příjemce a víš jak zprávu „správně číst“ se ti zpráva zobrazí v původním znění „AFDSB“. Tudíž pro účely dešifrování neautorizovaný příjemce si může vybrat jak zachycenou zprávu a zrovna tak i třeba tvé vysvědčení ze školy nebo nohu od židle – VŠE bude STEJNĚ relevantní jako podklad k deširování. S tím si neporadí ani kvantový počítač, natož jakýkoliv klasický. Tudíž ano, kvantové šifrování zaručuje neprolomitelnost všemi známými metodami a principiálně i těmi doposud neznámými. :)