Nessie cz

Je lepší, abych se učila karate, nebo kickbox?

Odpovědi
Gonfaloniér

Můžeš přece dělat obojí. Nebo nejprve tamto a pak to druhé.
Odpověď je, co se ti líbí víc, co se ti tak nějka zamlouvá. Já bych volil karate, ale ještě přetím bych upřednostnil wushu, mizongyi (kung-fu) nebo Jung-čchun. Zkrátka kung-fu lepší, jak karate. Líbí se mi MMA – smíšená bojová, spíš princip, že se dají kombinovat nejlepší techniky atd, než samotní bojovníci. Protože ri se odchylují od principů bojových umění – čet, pokora, disciplína, vytrvalost, sebepřekonávání a poznávání sebe atd. Většina MMA zápasníků jsou vulgární, potetování, nevychování. Podobně to dnes platí i v boxu.
Ještě bych volil takewondo (to je velmi účinné a lepší než kickxbox. Jsou tam skvělé techniky s nohami a vůbec práce s celým tělem).
Před kikcbocem bych upřednostnil všechny ty, které jsem zmínil, pluis taky třeba ještě nindžucu, ju-jitsu, systemu (to dělá sestra), a plno dalších.
Mě osobně se nejvíc líbí kung-fu (ale to má samo o sobě hodně stylů a pododvětví) a pankration, ale dnes už neexistuje a ty techniky skoro nikdo nedělá. Ty rekosntrukce, které ve světě jsou, jsou extrémně amaterské a ani si kolikrát na tom pankrationu nezakládají.

Na ZŠ jsem dělal karate, ale moc dlouho ne, moc se mi to nezamlouvalo, ale to spíš kvůl našemu „sensei.“ Bylo to takové o ničem a za jednu hodinu týdně jsme se skoro nic nenaučili.

Mr. Marek

Co člověka více nadchne a dělá mu radost. Je to subjektivní rozhodnutí.

Drap

Uč se obé.

aliendrone

To záleží především na účelu.

kamila2658

Já rozhodně doporučují kickbox:) Je to lepší pro fyzickou kondici.
Trénují již 1,5 roku u trenéra Votchela (https://votchel.cz/) na Praze 9 a nehodlám přestávat :) Je to TOP

Michálek1245

Záleží, jakým způsobem chcete bojovat a co si od toho slibujete. Karate je spíše životní styl. Kickbox je bojový sport. Podívejte se třeba na nějaký Oktagon turnaj, tam se v rámci kickboxu nebo thajského boxu bojuje dost často. Respektive v tom stylu. :) Neviděl jsem tam nikoho, že by tam bojoval stylem karate. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gonfaloniér

A zapomněl jsem ještě na Muay Thai (to se mi velmi líbí), Capoeira anebo krav magu. Hlavně všechny, které dělá Scott Adkins.

aliendrone

Gonfaloniér>>> Spíš záleží na tom, CO od toho očekává ona sama.
Z hlediska sebeobrany bych pro holku volil Aiki-dó, pro „ofenzivní zaměření“ bojové (NIKOLIV sportovní!) Sambo. (Rusové jsou v tomhle zdaleka nejpokročilejší ze všech „nerýžových“ národů.)

Z hlediska SPORTOVNÍHO asi jakékoliv „východní“ bojové umění. Jsou mnohem komplexnějšího záběru a díky tomu „přináší užitek“ i jinak. ;) :)

Gonfaloniér

Tak zase já bych řekl, že je to jedno. Nemyslím si, že je nějaký bojový sport o tolik lepší než druhý (jeho smysl a techniky). Jako může být, ale to je teď jedno. Důležité je spíš, to, jak si to ona osvojí a na jakou úroveň. Pokud si získá skvělé reflexi a dobře se vycvičí v technikách a získá zkušenost v přímém kontaktu/užití, tak je jedno, jestli si vybere kickbox nebo karate.
Měla by si spíš vybrat to, k čemu tíhne. Já bych před karate volil kung-fu (wushu). Vlastně Čínu před Japosnkem, navíc to japosnké stejně vzniklo s čínského. Líbí se mi principy a podle toho by si měla vybrat skoro každé bojové umění (hlavně ty staré) mají i takovou svoji filosofii a řád. Není to nikdy jen o technikách a obrana nebo útok. Je to mnohem víc, není to jen bojový sport. Samotné kung-fu znamená „nejvyšší dovednost osvojená díky nesutálé a tvrdé práci.“ Je to o vytrvalsoti, disciplíně, sebezlepšení (na mnoha úrovních), dobrých mravech, síle atd. A už ve staré Číně nebyl kung-fu mistr někdo, kdo dělá bojové umění, ale někdo, kdo dokonale ovládá nějakou činnost/dovednost.
Jak řekl Huo Yuanjia: „Žádný styl wushu (tzn. kung-fu) není jednoznačně lepší, Soutěžení a zápasení nám umožňují poznat naše slabiny a vedou nás po nekonečné cestě sebepoznání. Naším pravým soupeřem jsme pouze my sami." Žádný styl (ani bojové umění) není v boji účinnější než ostatní a v bojích/soutěžích se neporovnávají techniky a co je lepší (alespoň by nemělo), ale má to každého zlepšit v tom, co dělá, i kdyby prohrál = má se poučit a tím zvítězí/překoná se. Od té doby sice vzniklo plno nových bojových umění (i vyloženě sebeobranných), ale i tak si myslím, že ten princip platí, a že je jedno, který bojový sport se dělá. Důležité je se v něm zdokonalovat.
Nikdy to nění jen sport nebo boj, (I když hlavně usa to tak dělá, hlavně s mma a boxem). Je to životní styl, krom celé té (teoretické) filosfii, zlepšování sebe sama a svých dovedností, taky např. dechové cvičení, zdraví a různé zásady.