Rokio

Je legální, aby kandidát na prezidentské volby dal hlas sám sobě?

Až se uskuteční podruhé přímé prezidentské volby a například Miloš Zeman, současný prezident České republiky, dá hlas sám sobě, je to legální? Není to zakázané?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je to zcela legální, stejně jako u všech dalších voleb. Neni jediný důvod, proč by to legální nemělo být. I kandidát na prezidenta má volební právo jako každý jiný občan.

Další odpovědi
Kepler

V tomto případě vystupuje jako volič (jako kterýkoliv jiný občan), takže kdyby dal hlas soupeři, byl by spíš kandidátem na Bohnice.

bolak: proč by to mělo být neetické? Prezidentské volby se nedají srovnávat s FB. Volíme přece toho, komu důvěřujeme. To by byl špatný kandidát, kdyby nevěřil sám sobě!

led

Ano, má rovnaké zákonné práva ako ostatní voliči. Kto vie, čo keď hlasuje za protivníka?

Voľby sú predsa anonymné, ako viete, koho volil?

marci1

Ano, je to legální. Třeba při poslední volbě prezidenta v roce 2013 Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg hlasovali sami pro sebe, hlas Karla Schwarzenberga však byl neplatný, neboť ho nevložil do úřední obálky.
Zdroj Wiki

Emefej

Je to legální, ale i kdyby to náhodou bylo nelegální, není možnost to dokázat.

bolak

Legální to je, ale neetické. Něco jako kdybys sám sebe lajkoval na fejsbůku.

Klaproth

Ano, dát v preridentských volbách hlas Miloši Zemanovi je legální. Může tak učinit každý zaregistrovaný volič, tedy i volič Miloš Zeman v doprovodu svého ovčího.

led

marci1,
Voľby sú predsa anonymné, ako viete, koho volil?