Pruzkumnik

Je Jawa 350 typ 638/639/640 vhodná pro začátečníka?

Dělal jsem před rokem autoškolu i s motorkou sk A2
Jsem menšího vzrustu, ale na Kawasaki ER-5 jsem dosáhl jakž takž na zem, při stání na jedné noze bez problému a při zatížení instruktorem v pohodě i na obě nohy(jinak bych stál částečně na špičkách)
Chtěl bych nějakou jednoduchou motorku která by mě i ledacos odpustila, nemám potřebu jezdit rychle, spíš bych chtěl mít jistotu že vyjedu jakejkoliv kopec(narozdíl od mého pincka) a když už se něco pokazí tak to lze zpravit základním nářadím
Celkem mě okouzlil zvuk posledních tři typů dvouválcové dvoutaktní Jawy
Byla by pro mne vhodná?
Ještě na co si u těchto typů dát pozor při koupi ojetých motorek?

Odpovědi
dubraro

Myslím že ano. Jawa je proti dnešním silným motocyklům lehčí a nižší. Konstrukčně jednoduchá a spolehlivá. Určitě má dostatek výkonu na jakýkoliv kopec. Nepříjemné jsou vibrace při jízdě vyšší rychlostí. Taky benzin pro dvoudobé motory se již běžně u pump neprodává. Na co si dát pozor při koupi, na to si vyhledej nějaké fórum příznivců této značky.

Kepler

Mně staré dvouválcové dvoutakty taky učarovaly, jezdil jsem na ČZ 250 (typ 471). Ta Jawa je taky nádherný stroj, ale bylo by třeba si vyzkoušet posez a zda dosáhneš nohama na zem. I když není tak těžká jako výšeobjemové motorky, přece jenom váha přes 160 kg je taky docela dost. Výkonově pro nenáročné ježdění stačí až až, jsou jednoduché a spolehlivé, veškerou údržbu a opravy jsem si dělal sám. Při koupi z druhé ruky bych si vzal někoho zkušeného, kdo tyhle stroje dobře zná a zaměřil se na účinnost brzd a na výkon. Staré kývačky občas potřebovaly výbrus válců, ale tyhle novější už možná ne, nemám zkušenost.

Benzín se čepuje běžný natural 95, jen se přidává olej pro dvoutakty M2T. Už dřívější kalify měly oddělené mazání, možná je mají i jmenované typy.

Jiří Bohumil

Vzhledem k tomu, že píšeš že jsi menšího vzrůstu a nejde Ti tak moc o nějakou rychlost, tak bych Ti doporučoval spíše motocykl nižších kubatur a váhy, do 175 ccm.
Tu 350-ku jsem kdysi měl, jsou to motorky dobré, ale už dosti těžší a náročnější. Co se týká toho dvouválce, trochu s ním bývaly problémy se zapalováním, aby se oba válce „nehádaly“. Bylo dosti citlivé na seřízení.
U jednoválců s tímto problém, pochopitelně, nebyl.
A dnešní nabídka novějších je i v těch nižších kubaturách velmi dobrá a jsou výkonnostně plně vyhovující.
U koupě ojeté si vezmi s sebou určitě někoho, kdo se „víc vyzná“.
Důležité je, zejména, jaký má brzdový systém a brzdy (kotouče, bubny a jejich stav), pérování a tlumiče pérování (jestli nejsou „vytlučené“ a „vyběhané“ a tlumiče mají dostatečnou funkci), jakou má „mašinka“ celkovou konstrukci, řízení a vybavení.
No a pak motor, do toho ale nevidíš a ten je nutno odzkoušet v provozu (na výkonnostní brzdu s ním asi nepojedeš).
Jaký má „zvuk“, jestli „neklepe“, jak akceleruje, jakou má spotřebu.
Při koupi v si dohodni určitě termín, pro případnou reklamaci a případné vrácení, pokud by jsi zjistil dodatečně nějaké nedostatky, na které tě prodávající neupozornil. Přeji „šťastnou ruku“ a hodně radosti z koupě a jízdy.:-)