dust8

Je hřích někoho setřít až tak, že má z ostudy dokonce dva kabáty?

Nejlepší odpověď
annas

fMyslím si, že stačí, když má někdo z ostudy jeden kabát, už to znamená velkou ostudul

Kabát je přece oblečení, které přikryje „celého“ člověka rsesp. jeho trup, , takže pokud v něm někdo chodí, je vůči ostudě otrlý, je na ni zvyklý.

Kdyby měl z ostudy dva kabáty, tak by je musel nosit buď oba na sobě, nebo je střídat, tudíž by stejně bylo vidět jen jeden.

Proto se domnívám, že dostačující je jeden kabát, když ho má dotyčný ušiltý na míru, je jasné, že je s ostudou jedna ruka.

Další odpovědi
Kelt

Všechno to jsou metafory, a setřít někoho je nějaký trest, který nebolí , ale dotyčný si ho dlouho pamatuje a snaží se podobným situacím příště vyvarovat. Takže je to vlastně výchovná lekce. Podobné je „Chytrému napověz, hloupého trkni“ A to trknutí může být stejné, jako mít z ostudy dva kabáty.

ivzez

Podle mne by měl z ostudy kabát ten, kdo by jiné takto „stíral“.
__

V otázce hříchů není nikdo z nás dostatečně
kompetentní, musel byste ptát „výše“ → vyšší autority.
__

Ke Keltově odpovědi:
Kdyby „setření“ doprovodilo snížení nebo odebrání prémií (odměn), byl by
trest i bolestivý. Kromě toho je pro někoho ostuda bolestná sama o sobě.