Lotr2008

Je fyzika více technický a náročnější předmět než chemie?

Já studoval jadernou fyziku na ČVUT a chemie mě nikdá nebavila, protože to bylo na střední hlavně samý sprtání a skoro žádné počítání, žádné logické uvažování. Fyzika byla v tomto mnohem lepší. A myslím, že i na VŠ není potřeba moc matematiky znát. Proto je podle mě chemie lepší pro ty, co nemají tak dobrý logický uvažování jako třeba my fyzici nebo matematici.

Odpovědi
Justin1

V nižších ročnících gymnázia jsem soutěžil v chemické i fyzikální olympiádě (někdy jsem zabrousil i do olympiády v českém jazyce). Moje zkušenost byla taková, že logické uvažování mi nejvíc pomáhalo v anorganické chemii, méně v organické chemii a v biochemii už jsem se nechytal. Když už nebyl čas věnovat se oběma olympiádám, pokračoval jsem už jenom ve fyzikální olympiádě, kde mi logické uvažování pomáhalo lépe.

Drap

Pro každého to bude jiné. Pro jednoho bude náronějš chemie, pro jiného fyzika. Tato obecně nelze odpovědět.

Gus_Fring

Nevím. Mě baví oboje.

Toto je ale názor Jiřího Drahoše:

Co vás na chemii tolik bavilo?
Je to předmět, který kombinuje experiment a teorii, to se mi líbilo. Je to také disciplína, která má logiku – vezměte si bezvadné Votočkovo názvosloví – ný, – natý, -itý, -ičitý… Není to jenom „šprtárna“. Nikdy jsem neměl a nemám nic proti biologii, ale přišlo mi, že v předmětech jako botanika a biologie se člověk musí hlavně „navrčet“ příslušný počet stránek. Ve srovnání s tím je chemie ztělesněná logika. To je jeden aspekt, který se mi samozřejmě líbil, i když jsem si to pro sebe takhle neanalyzoval. A druhý aspekt – její experimentální stránka. Člověk něco slévá, titruje, měří… Ale jak říkám, tehdy jsem to asi takhle nerozebíral, chemie mě prostě bavila.
A to vás nepustilo ani během studia, nebylo nic, co by vás nebavilo…
Byly předměty, které mě bavily výrazně méně, třeba strojnictví nebo elektrotechnika. Říkal jsem si – proč se mám učit takové věci, když nejsou pro chemii vůbec potřeba! Během studia na tehdejší fakultě anorganické chemie jsem dělal pomocnou vědeckou sílu nejdříve na katedře matematiky, pak na fyzikální chemii a tak jsem po třech letech základního studia, které bylo společné, šel na specializaci fyzikální chemie. Říkalo se o ní, že je to prestižní specializace, tak jsem se rozhodl, že půjdu na to nejzajímavější.

Zdroj: https://www.vscht­.cz/uspesni/dra­hos

Ametyst

Ti, kdo neměli tak dobré logické uvažování na VŠ chemicko- technologické, a plavali hlavně kvůli matice, zběhli na medicínu.

df

Kolik semestru máš?